Alerjisi olanların tüketmesi gereken besinler

Beslenme alışkanlığı ve tüketilen gıdalar, vücut direncini etkilediği için alerji üzerinde de oldukça önemli bir role sahiptir. Genetik ve çevresel etkilerden dolayı bazı insanlarda aşırı duyarlılık ve çeşitli reaksiyonlar görülebilir.

14 Haziran 2018 Perşembe 13:21
Alerjisi olanların tüketmesi gereken besinler

Alerji yapan maddeler, bağışıklık sistemi ile temas etmesi durumunda vücut tarafından aşırı koruyucu maddeler ile karşılaşır. Buna antikor denilir. Alerjik astım, göz nezlesi ve gıda alerjisi gibi durumlar aşırı antikor üretiminden dolayı ortaya çıkar. Belirli alerjik tepkilere karşı vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekler tüketerek alerjinin etkileri azaltılabilir.

Kızarıklık ve kaşıntı şeklinde görülen alerjik durumlarda elma tüketmek gerekir. Kimyasal olarak pigment içeren elma, histamin salınımını engeller. Bu da kızarıklık, kaşıntı ve şişme gibi rahatsızlıkları yok eder veya azaltır. Günde 1 adet elma tüketmek alerjinin yan etkilerini engellemeye yardımcı olur.

Patates de alerji üzerinde etkili olan bir besin maddesidir. İçeriğindeki antioksidan sayesinde vücuttaki zararlı organizmaların atılmasını sağlar. Ayrıca C vitamini içerdiği için alerji durumlarında rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. Karabuğday, alerjisi olan kişilerin kullanması gereken besin maddelerinin başında gelir. İntolerans durumlarına karşı etkili olan karabuğday, buğday ve tahıldan rahatsız olan kişilerin kullanması gereken bir üründür. Yüksek oranda lif ve protein içeren bu besin maddesi uzun süreli tokluk hissi de verir.

Kuşburnu, özellikle bahar aylarında göz nezlesi sorunu yaşayan kişilerin rahatsızlıklarını azaltır. Antialerjik özellikteki bu besin, C vitamini bakımından çok zengindir. Çorbalarda ve bitki çaylarında kullanılabilir. Ayrıca marmelat ve tatlı yapımında da tercih edilebilir.

Keten tohumu, cilt üzerinde alerjiye sahip olanlar için çok önemli bir besin maddesidir. Alerjik reaksiyonları hafifletir ve engeller. Omega-3 içerdiği için de sağlıklı bir besindir. Bunların dışında şifa kaynağı olarak bilinen sarımsak da alerjiye karşı oldukça etkilidir. Kalp sağlığına da faydalı olan sarımsak, astım nedeniyle ortaya çıkan alerjik reaksiyonların kontrol altına alınmasını sağlar.

Biberiye de alerji tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yiyecektir. Domates sosu ile birlikte tüketilebilir. Asit içeren bir bitkidir ve içeriğindeki polyfenol sayesinde alerjinin etkilerini hafifletir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 13:21

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    27 Mart 2019