• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Aktif karbon nedir? Yemeklerde ve cilt bakımında nasıl kullanılır?

Son zamanlarda herkesin dilinde olan aktif karbon nedir? Ne işe yarar ? Bahsedildiği gibi yenebilir mi ve her şeyi temizler mi?

2019-05-24 12:15:00 -
Aktif karbon nedir? Yemeklerde ve cilt bakımında nasıl kullanılır?

Aktif karbn; kristalli ve oldukça büyük gözeneklere sahip bir yapıya sahiptir. Hemen hemen bütün yiyeceklerde kullanılabiliyor. Tatsız olduğu için, yemeğinizin tadını bozma gibi bir durum söz konusu değil. Yurt dışında ekmekler, hamburgerler, kahve süsleri, şekerlemeler, pizzalar yapılıyor. 

Yiyeceklerin içine yeni yeni koyulsa bile, çok uzun yıllar önce cilt için kullanılmaya başlanmıştı bile. Tutucu özelliğiyle ciltteki bütün kiri alması için önceliklecilt bakım merkezlerinde, daha sonra da ''soyulan siyah maske'' adı altında evlerimizde kullanılmaya başlandı. 

Yapılan araştırmalarda kullanımının zararlı olması gibi bir durum söz konusu değil. Tabii fazla olmadığı takdirde..

Genelde su arıtımında kullanılan yapısı gereği, zararlı bakterilerin, aktif karbondaki taneciklere tutunup suyu temizlemesi amaçlanır. O sebepten aktif karbonun emiciliği çok yüksektir.

Emiciliği sayesinde temizlik ürünlerinin üretiminde kullanılıyor. Bu durumla da avantaj sağlıyor. Az miktardaki bir karbonun çok büyük alanlarda etkili ve başarılı temizlik gerçekleştirmesi anlamına geliyor.

Eski dönemlerde de askerlerin gaz maskelerinin ucu sivriltilir ve ön kısmına aktif karbon konulurdu. İçeriye girebilecek kirli havayı ve gazı karbonun emmesi sonucu askerlere zarar gelmemiş olurdu. Günümüzde de hala bu yöntem kullanılmaktadır.

Bir başka kullanım alanı da tıp dünyasıdır. Zehirlenme vakalarında, vücuttaki zehri tutup içerisine hapseden karbonun, vücuttan hızlıca atılması sağlanıyor. 

Geniş gözenekleri sayesinde deriye uygulandığında, cilt üzerindeki artıkları ve yağları içine hapsediyor.

Dişlerde kullanıldığında ekstra bir beyazlık ve diş taşlarını yok etme gibi özelliklere sahip.

Saça sürüldüğünde yağ ve kiri tutarak gözeneklerinizi açıyor. Saçın hava almasını sağlıyor. 

Gıda boyası gibi renk verdiği ve tadı da olmadığı için her türlü yiyecekte kullanılıyor. 

Tabiki her ürün gibi fazla kullanıldığı takdirde zarar veriyor. Yiyecek ve içeceklere kadar giren aktif karbon yeterli kullanımında zararlı değildir. Tutucu özelliği sebebiyle aktif karbonu tüketmeye karar verdiğinizde, bol su içerek takviye yapın. 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23