Akaryakıtta yeni dönem! Artık zam yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal, hükümetin son yıllarda aldığı en önemli kararlardan birini açıkladı. Ağbal, dolar ve varil petrol fiyatlarındaki artışın artık Türkiye’de vatandaşı etkilemeyeceğini, artışların ÖTV’den karşılanacağını bildirdi. Bu sayede, uzunca bir dönem için başta enflasyon olmak üzere ekonomide sorun oluşturan akaryakıt fiyat artışları Türkiye’nin gündeminden çıktı.

18 Mayıs 2018 Cuma 08:11
Akaryakıtta yeni dönem! Artık zam yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal, akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) eşel mobil sistemine geçildiğini ve dünkü ÖTV tutarlarını tavan olarak belirlediklerini belirterek, “Yeni sistemle vergilerin aşağı inmesinde sınır olmayacak ama yukarı giderken bugün uygulanmakta olan vergi tutarları hiçbir şekilde aşılamayacak” dedi.

Ağbal, yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunun Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan ‘Bazı Mallara Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Belirlenmesi Hakkında Karar’ına ilişkin değerlendirmede bulundu.

OYNAK SİSTEM

Kararla akaryakıt üzerinden alınan ÖTV’de eşel mobil sistemine geçildiğine işaret eden Ağbal, “Yeni bir sistem. Bu sistemle petrol fiyatlarında ve kurda meydana gelebilecek değişimler karşısında vergi miktarları, değişimin yönüne bağlı olarak ters orantılı çalışacak. Herhangi bir şekilde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurları yukarı giderse ve bu nedenle akaryakıta zam yapılması gerekirse bu miktar kadar vergi indirimi gerçekleştirilecek. Sistemde tersi de geçerli olacak. Petrol fiyatları ve döviz kurları aşağı doğru gelmeye başlarsa petrol fiyatları tekrar 70 dolarların altına, kur da şu anki seviyenin altına gelirse bu defa ÖTV tutarları tekrar yukarı yönlü değişime uğrayacak” diye konuştu.

Ağbal, uygulamayla bugün itibarıyla geçerli ÖTV tutarlarını tavan olarak belirlediklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Eşel mobil ÖTV sisteminde vergilerin aşağı inmesinde sınır olmayacak ama yukarı giderken bugün uygulanmakta olan vergi tutarları hiçbir şekilde aşılamayacak. Benzinin litresi üzerinden 2 lira 37,65 kuruş, mazotta 1 lira 79,45 kuruş, LPG’de 1 lira 77,88 kuruş kilogram başına vergi alıyoruz. Bugün var olan maktu vergi tutarları aşılmamak ve bu rakamlar tavan olmak kaydıyla yeni bir koridor ürettik. Bu koridor dahilinde fiyatlardaki değişime bağlı olarak vergi tutarları da değişecek.”

Bu düzenlemeye neden gerek duyulduğuna açıklık getiren Ağbal, ham petrol fiyatları ve döviz kurunun, jeopolitik gelişmeler nedeniyle yukarı yönlü hareket ettiğini söyledi. Jeopolitik riskler azaldığında, petrol arzı arttığında uluslararası petrol fiyatlarının da tekrar aşağı yönlü gitmesini beklediklerini vurgulayan Ağbal, şöyle devam etti:

“Şu anda uluslararası petrol fiyatlarındaki trendler, bu stresi yansıtan konjonktürel ve geçici hareketler gibi duruyor. Kur hareketlerinde de Türkiye, diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte bu gelişmeden etkileniyor. Gelecek günlerde kur hareketlerinin tekrar aşağı yönlü bir gelişme kaydedeceğini de bekliyoruz. Önümüzde bir seçim süreci var. 24 Haziran seçimleri ülke için son derece önemli. Seçimlerde milletimizin teveccühü sayesinde yeni dönemde güçlü bir siyasi iktidarın oluşacağını ümit ediyoruz, bekliyoruz, piyasaların da beklentisi bu yönde. 24 Haziran’dan sonra ekonomi politikalarında gerekli adımları da atacağız. Kurların da bu geçici ve normali yansıtmayan seviyelerden aşağı doğru geleceğini görüyoruz.”

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 08:11

YORUM YAZ

  • utuutu8 ay önce
    niye şimdi?akla hayale gelmedik indirim af yapılandırma maaş artışı vs vs şimdi mi aklınıza geldi,borcunu taksidini vergisini zamanında ödeyenlere enayi uygulamasına ise devam. yalnız unutmayın ki vatandaşlık görevini yapan dürüstleri ezip bunu bilerek yapanlara geçtiğiniz kıyak ile siz ve ülke kaybedecek.hiçbirşeyi garanti görmeyin.önceki seçimlerde seçim ekonomisi yapılmamıştı,korku dağları aşmış anlaşılan,herşeyi daha da batırma pahasına ne için?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019