• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

AK Parti tabanından Arınç'ın KHK açıklamasına tepki: Gereği yapılsın!

Bülent Arınç'ın KHK'larla ilgili açıklaması AK Parti’de büyük tepkiye neden oldu. Milletvekilleri “Tabandan çok tepki aldık. Bardağı taşırdı” diyerek Arınç’ın görevden alınmasını isterken, Arınç "İstifa gerektirecek bir durum yok" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-11-08 07:36:00 - 2019-11-08 07:45:53
AK Parti tabanından Arınç'ın KHK açıklamasına tepki: Gereği yapılsın!

Meclis eski başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç’ın “KHK’lar bir faciadır, özür diliyorum” şeklindeki açıklaması AK Parti’de büyük tepkiye sebep oldu. Birçok milletvekili, parti yönetimine bu konudaki tepkisini dile getirdi.

Arınç’ın FETÖ ile mücadele konusunda en önemli başlıklardan biri olan kamudan ihraçları eleştirmesine, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Esefle karşıladım” cevabını vermişti. İletişim Başkanlığı da, Arınç’ın katıldığı YİK toplantısında “FETÖ’ye karşı yürütülen kararlı mücadeleden asla taviz verilmeyeceğinin güçlü bir biçimde vurgulandığı” açıklamasını yapmıştı.

Zor durumda kaldık

AK Parti içinde de, Arınç’ın açıklamaları büyük tepki geçti. Bazı milletvekilleri hem Genel Merkez yönetimine, hem de Meclis grubu yöneticilerine bu rahatsızlarını iletti. Edinilen bilgilere göre parti yöneticileri ile görüşen milletvekilleri “Arınç’ın bu açıklamaları ilk değil, daha önceki bazı söylemleri de bizi zor durumda bırakmıştı. KHK’lılar konusundaki açıklaması ise artık bardağı taşırdı. Tabandan bize bu konuda tepki geliyor. Sayın Cumhurbaşkanı artık bu işi çözsün. Hem AK Parti içinde olacaksın, hem de AK Parti’yi eleştireceksin. FETÖ  mücadelesini de sulandırıyor. Çok büyük rahatsızlık var. Bazı eski bürokratların FETÖ suçlaması sebebiyle şimdi yumurta sattığını, temizliğine gittiğini söylüyor. Kim bu adamlar çıksın açıklasın. Ayrıca bahsettiği bazı isimler ve örnek verdiği kişiler FETÖ’nün ta kendisi. Ama masum göstermeye çalışıyor” görüşünü dile getirdi.

Milletvekilleri, Arınç’ın ‘AK Parti çatısı altında iken konuşmasının etkisi ile hiç bir görevi olmadan konuşmasının etkisinin aynı olmadığı, YİK üyesi olarak konuşunca toplumun bunu farklı algıladığına’ da dikkat çektikleri belirtildi.

Arınç: cümlemin hepsine bakın

Bülent Arınç, FETÖ’cüleri aklamaya çalıştığı yönündeki eleştirilere Iğdır’dan cevap verdi. Arınç “Evet, konuşmamın içerisinde, KHK bir faciadır, cümlesi var ama söylediğimin önü de ve arkası da var.” dedi. İstifasını isteyenlere “bedbahtlar’ diyerek sert çıkan Arınç “İstifamı gerektirecek hiçbir şey yok” diye konuştu. Arınç, Erdoğan’ın ‘esef verici’ tepkisi için de “Konuşmasını saygıyla, takdirle karşılıyorum” yorumunu yaptı.

Bülent Turan: İstifa etmeli

Bülent Arınç’ın açıklamalarına en sert tepkiyi AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan verdi. Turan, şöyle konuştu: Kim olursa olsun, babamın oğlu da olsa yanlış yapıyorsa “dur” derim. Arınç’ın KHK ifadesi tam bir faciadır. Eğer bir hata varsa gerekli adımlar atılıyor. Ama bunu ekranlarda söylerseniz olmaz. ‘Şahsi kanaatim’ demek olmaz. Çünkü siz YİK üyesiniz. Söyleyeceğiniz bir şey varsa Cumhurbaşkanı’na söylersiniz. Ben inanmıyorum ama  Danıştay üyesi pompacı olmuşsa bunu gider söylersiniz. ‘KHK’lar fecaat’ derseniz, onun altına imza atan Erdoğan’a “feci” demiş olursunuz. Ben Arınç’ın yerinde olsam, Cumhurbaşkanımızın ‘Esefle karşıladım’ açıklamasından sonra, YİK toplantısına gitmem istifa ederdim.

(Türkiye Gazetesi)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İlker

Bu adam ak Parti'nin sırtındaki kambur.
 • Yanıtla

osmanlı

atın bu adamı görevinden kripto olabilir reisss...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23