AK Parti 18 yaşında! 17 yılda girdiği her seçimden birinci parti olarak çıktı

Halkın hizmetinde Hakk’ın yolunda... Siyaset sahnesine Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2001 yılında giren AK Parti, reformlar ve seçim başarılarıyla dolu 17 yılı geride bıraktı. Girdiği her seçimden birinci olarak çıkan AK Parti, kesintisiz 17 yıllık iktidarı döneminde AK Parti, Danıştay saldırısı, Cumhuriyet mitingleri, kapatma davası, Gezi Parkı eylemleri ve son olarak da FETÖ’nün hain darbe girişimi gibi zorlu süreçlerden geçti.

14 Ağustos 2019 Çarşamba 09:15
AK Parti 18 yaşında! 17 yılda girdiği her seçimden birinci parti olarak çıktı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki "Erdemliler Hareketi" ile 2001 yılında siyaset sahnesinde yerini alan AK Parti, çeşitli engellemelere rağmen reformlar ve seçim başarılarıyla dolu 17 yılı geride bıraktı. "Erdemliler Hareketi", 14 Ağustos 2001'de "AK Parti" adıyla siyaset sahnesine girerek son 17 yılda girdiği tüm seçimlerden birinci parti olarak çıkmayı başardı. Girdiği ilk genel seçimde, 3 Kasım 2002'de iktidara gelen AK Parti, "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sloganıyla çıktığı siyaset yolunda, 4 başbakan 2 cumhurbaşkanı çıkardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, 12 Aralık 1997'de Siirt'te okuduğu Ziya Gökalp'ın Asker Duası şiiri nedeniyle 1999'da 10 ay hapse mahkum edilen ve bu nedenle siyasi yasaklı olan Erdoğan, liderliğini yaptığı parti, 3 Kasım 2002'de tek başına iktidar olmasına rağmen başbakan olamadı. Erdoğan'ın giremediği 3 Kasım genel seçimlerinden AK Parti 34,28'lik oy oranıyla birinci parti olarak çıktı ve Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet Hükümeti kuruldu.

Siirt’ten vekil seçildi

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. maddesinde yapılan değişiklikle Erdoğan'ın siyasi yasağının kalkmasının ardından, Kurucu Genel Başkan Erdoğan, 8 Mart 2003'te mahkumiyetine neden olan şiiri okuduğu Siirt'te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi. Abdullah Gül başkanlığındaki 58. Hükümet, üç gün sonra, 11 Mart 2003'te istifa ettikten sonra 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hükümeti kurma görevini Recep Tayyip Erdoğan'a verdi. Erdoğan, 15 Mart 2003'te 59'uncu Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni kurarak başbakanlık koltuğuna oturdu.

Girdiği ilk yerel seçim olan 2004 mahalli idareler seçimlerinde de yüzde 41,7'lik oy oranıyla sandıktan birinci parti çıkan AK Parti, 11'i büyükşehir olmak üzere 1950 belediyeyi kazandı. 2007'deki genel seçimlerde yüzde 46,58'lik oy oranına ulaşan AK Parti, Tunceli dışındaki 80 ilden milletvekili çıkarmayı başardı ve tek başına iktidar oldu.

Gül, Cumhurbaşkanı seçildi

Meclis'te 28 Ağustos 2007'de yapılan oylamada, partinin kurucularından Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. Bu seçimlerden önce Milli Görüş kökenli bir siyasetçinin cumhurbaşkanı adayı olmasını istemeyen muhalif kesimler tarafından nisan ayında "Cumhuriyetine sahip çık" sloganıyla "Cumhuriyet Mitingleri" düzenlendi. AK Parti, 2009'da yapılan yerel seçimlerde de yine en fazla oyu toplayarak 10 büyükşehir belediyesi ile 1442 belediyeyi yönetme yetkisini vatandaştan aldı. 2011 genel seçimlerinde de geleneği bozmayan AK Parti, yüzde 49,53'lük oy oranının ardından kurulan 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile çalışmalarına hız kesmeden devam etti.

Millet Erdoğan’ı başkan seçti

Türkiye’nin doğrudan halk iradesiyle seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018’deki seçimde de yüzde 52,38 oy alarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan, AK Parti’nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde bin 414 oyla geçerli oyların tamamını alarak, 998 gün sonra kurucusu olduğu partiye yeniden Genel Başkan seçildi.

 24 Haziran seçimlerinde de yüzde 52,38 oy alan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinden yüzde 44,33 oy oranıyla yine birinci parti olarak çıkmayı başarırken, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlıklarını ana muhalefet partisi CHP aldı .

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongre süreci sonbaharda başlayacak. Bu kongre sürecinde AK Parti’nin teması “Gelenek, Vefa ve Yenilik” olacak.

Cezaevinden Başbakanlık koltuğuna...

Kurucu Genel Başkan Erdoğan, 8 Mart 2003’te mahkumiyetine neden olan şiiri okuduğu Siirt’te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. Erdoğan, 15 Mart 2003’te 59’uncu Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni kurarak başbakanlık koltuğuna oturdu.

Vesayet odakları saldırıya geçti

-Kurulduktan yaklaşık bir yıl sonra yapılan genel seçimde iktidara yürüyen AK Parti, bu dönemde vesayet odakları, devlet içinde yapılanan terör örgütleri ile bölücü terör örgütlerinin faaliyetleri, kapatma davası ve darbe girişimlerine maruz kaldı.

-Danıştay saldırısı: Ankara'da 17 Mayıs 2006'da Danıştay binasında Alparslan Arslan'ın gerçekleştirdiği silahlı saldırıda, Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybederken aralarında Daire Başkanı Mustafa Birden'in de yer aldığı 4 üye ise yaralandı. Saldırının ardından Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeleri ile Türkiye Barolar Birliği temsilcilerinin bulunduğu bir grup, Anıtkabir'e yürüdü ve saldırıdan hükümeti sorumlu tuttu.

-367 krizi: Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanını seçmek için 27 Nisan 2007'de toplanan TBMM Genel Kurulunda, tek aday olarak seçime giren Abdullah Gül, oylamaya katılan 361 milletvekilinin 357'sinin oyunu almasına rağmen, ilk turda seçilmek için gerekli 367 sayısını bulamadı. Cumhuriyet Halk Partisi, 367'nin sadece karar yeter sayısı değil, aynı zamanda toplantı yeter sayısı olduğu iddiasıyla Meclis'te yapılan ilk tur oylama işleminin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesine başvurdu. AYM, CHP'nin yaptığı başvuruyu kabul ederek Türkiye'yi yeni bir krizin eşiğine getirdi.

-E-muhtıra: Türk demokrasi tarihine "e-muhtıra" olarak geçen 27 Nisan bildirisi de Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi milli iradeyi hedef alan bir girişim olarak akıllarda kaldı. Türk demokrasi tarihinde "e-muhtıra" olarak yerini alan bu bildiriye, AK Parti hükümetinden çok sert bir karşı açıklama geldi.

-Kapatma davası: AK Parti’yi iktidardan uzaklaştırmak için eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 71 kişiye 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirilmesi ile partinin kapatılmasını içeren iddianame, 14 Mart 2008’de Anayasa Mahkemesine sunuldu. Yüksek Mahkeme, 31 Mart 2008’de iddianameyi kabul etti.

-MİT krizi: Dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya tarafından MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu istihbarat görevlilerinin 7 Şubat 2012’de ifadeye çağrılmasıyla başlayan kriz, siyasi iktidarın olaya müdahalesiyle son buldu.

-Gezi olayları: Taksim Meydanı’ndaki Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası’nın yeniden inşa edilmesi amacıyla 2013’te Büyükşehir Belediyesi ekiplerince sökülen bazı ağaçların başka yerlere nakledilmek istenmesi üzerine başlayan  ve yaklaşık 50 milyar dolar maliyeti olan eylemler, Erdoğan’ın kararlı duruşuyla son buldu.

-17-25 Aralık darbe girişimi: Dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı FETÖ firarisi Celal Kara tarafından 17 Aralık 2013’te bazı bakan çocukları, iş adamları ve banka genel müdürlerinin de aralarında bulunduğu kişiler hakkında açılan soruşturma, Türkiye için önemli dönüm noktalarından biri oldu. Soruşturmanın ikinci dalgası ise 25 Aralık 2013’te dönemin İstanbul Cumhuriyet savcısı, bir başka FETÖ firarisi Muammer Akkaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırmak istemesiyle yaşandı.

-15 Temmuz kanlı darbe girişimi: FETÖ’nün, Türkiye tarihinin en kanlı darbe girişimi olarak tarihe geçen hain projesi, 15 Temmuz gecesi örgütün, TSK’daki üniformalı teröristleri aracılığıyla hayata geçirildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ağustos 2019 Çarşamba 09:15

YORUM YAZ

 • Ro ro Ro ro 11 gün önce
  Ergekon feto akp tiyatrosu 15 temuz feto akp a bd tiyatrosu ayakkapi kutu yamasi talani khk ohal zulumuasrin yamasi talani devletin malini ozellestirme yamasi yandas havuzekonomiyi vokertip devle t halk iflasi firavun sarayi kurup kendi cennetini yaratmak millete cehennemi yasatmak mhplikut partisinide yanina alarak teknadam rezininin mimarlari akp siyonismin destekle digi dindar kilina girmis dis guclerin yonettigi likut partisi dir
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu11 gün önce
  Aşağıdaki metni AKİM'e göndermek istedim. Karşıma "UNDEFİNED" Diye bir ibare çıktı anlamını araştırdım. Anlamı "TANIMSIZ" imiş yani benin gönderdiğim doğrular birilerine batmış rahatsız olmuşlar ve beni engellemişler. Demek siz vatandaşa bunu yapıyorsunuz ha. Seçimde görüşeceğiz bakalım kim kimi spamlayacak.Sayın AK Parti Yetkilileri,Yazdıklarım hoşunuza gitmeyecek, duymak istemediğiniz şeyleri size belki duyurmaya çalışacağım . Ama şunu unutmayın" Dost acı,fakat doğru söyler" Siz beni spamlasanız da kovsanız da ben gerçekleri söylemeye devam edeceğim. "Doğru sözün insana batma gibi bir kötü huyu da vardır. Bakın gidişatınız tam bir rezalet hiç bir uyarıyı dikkate almıyor bildiğiniz yanlışları yapmaya ısrarla devam ediyorsunuz. Yönetim kadrolarında çoğunlukla Karadeniz kökenlilerin olması halkı rahatsız ediyor Türkiye Trabzon, Rize, Giresun Samsun ve Artvin'den ibaret değil. Ekonomi çok hem de çok kötü düzeltmek için çaba da yok. Adalet, eğitim, sağlık rezalet hastahanelerin fiziki yapısı mükemmel ama içinde insanlara hizmet verecek doktor personel yok. sıra beklemekten insanlara gına geliyor.Eğitimde okulların fiziki yapısı harika ama eğitim verecek öğretmenler öğretmen değil veya yetkisiz ve etkisizler öğrenci ve velinin şamar oğlanına çevrilmişler. Adaleti anlatmaya gerek yok sarayları var ama içinde adalet hakim savcı yok. Çıkan kararları siz de görüyorsunuz. Suçlular bir taraftan girip diğer taraftan çıkıyorlar. Kimse bu ülkede adaletin olduğuna inanmıyor. Adınızın başına "Adalet"kelimesini koymuşsunuz ama adalet yok. Her seçim sonrasında "Halkımızın mesajını aldık. Gereken yapılacak" diyorsunuz ama hiç bir şey yapmıyorsunuz. Dediğim dedik çaldığım düdük anlayışı hakim. İnsanların uyarılarına kulaklarınızı tıkamış kendi çıkarlarınızdan başka bir şey düşünmüyorsunuz. Bakın önceki genel seçimde halk yanağınıza fiske vurdu tınmadınız. 31 Mart 24 Haziran yerel seçimlerinde tokat attı yine tınmadınız. Bir sonraki seçimde tekme geliyor haberiniz ola.Değişmeyeni değiştirirler. Mevki makamlar liyakatsiz yalakalarla dolu siz o liyakatsiz yalakaları mevki ve makamlarda tutmaya devam ediyorsunuz. Aile çöküyor. Ahlaksızlık almış başını gidiyor. Sizlerin bu kötü gidişata dur diyecek tek hamleniz yok. "ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ" Benden söylemesi...
 • EmreEmre11 gün önce
  Halka hizmet?Yahu ne şerefsiz insanlarsininiz lan siz kaç para aliyirsursunuz akp den.akrabalarına yandaşlarına hizmet ettiler yıllarca hepsini zengin ettiler.Haram zıkkım olsun colugundan çocuğundan çıksın hepsinin inşallah.
 • HakHak11 gün önce
  Ne Hak ne de halkin yolunda sadece kendi yollarinda bütün söylenen sadece kendi menfaatleri icin Allah dogruyu egriden ayirsin egrininin ve yalan söyliyen haram yiyenincezasiniversin Bos laflara karni tok
 • SenihaSeniha11 gün önce
  Pek Hakkin yolunda olduklari soylenemez, halkin hizmetinde olmayi da biraktilar.
 • KaraKara11 gün önce
  Hakkin yolundaki müteahhitler hakkin yolundaki ihaleciler hakkin yolundaki feminist ler hakkin yolundaki audiciler hakkin yolundaki şarapçilar vay bee nasil bi hakkin yoluysa artik
 • KaraKara11 gün önce
  Hee hakkin yolunda belli islama aykiri milyon tane iş yap sonra hakkin yolunda sadece islama karşı değil o kadar hakkin yolu istanbul sözleşmesi den mi geçiyor akit çi abiler banka kredisi ile gemicik almak varmi hakkin yolunda bunlarida yazin
 • Davutoğlu geliyor.Davutoğlu geliyor.11 gün önce
  Milleti AKP artık ilgilendirmiyor, Milleti Davutoğlu ilgilendiriyor. Millet, AKP'den kurtulmak için erken seçim istiyor. Millet gergin, dayanacak gücü kalmadı. AKP, kimlerle yeni ittifaklar yapacaksa yapsın, ama erken seçimden kaçmasın. Kaçmak çözüm değil. Davutoğlu da elini hızlı tutsun. Biran önce tüm yurtta teşkilatı kurup seçime hazır olsun. Çok yavaş hareket ediyor. Milletin dayanacak gücü kalmadı.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat11 gün önce
  Laiklik ile kuran cehennemine gerekli raylar döşenmiştir Kim gelirse bu raylar üzerinde ilerleyen lokomotif olur Demokrasi ile halk bu lokomotifin kömürünü temin eder. Vagonları ise vatan.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019