• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Acil durum butonu devreye giriyor

Cumhurbaşkanlığı, AFAD ve Turkcell’den deprem çalışması... İstanbul’da yaşanan 5.8 şiddetindeki depremde haberleşme sistemlerindeki aksaklığın neden olduğu mağduriyetleri gidermek için Cumhurbaşkanlığı, AFAD ve Turkcell ortak bir çalışmaya imza atıyor. Turkcell’in BİP uygulaması üzerinden devreye alınacak olan “Acil durum butonu” ile herkes yakınlarından haber alabilecek.

2019-11-05 10:22:00 - 2019-11-05 10:22:58
Acil durum butonu devreye giriyor

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, deprem gibi afet durumlarında kullanılacak “Acil durum butonu”na ilişkin gelinen son durumu paylaştı. Erkan, “Artık BİP üzerinde acil durum butonu olacak. Her an için telefonla yakınlarınıza ulaşamayabiliyorsunuz. Vatandaşların BİP üzerinden en yakın 10 sevdiğine bulunduğu lokasyonla beraber durumunu da bildireceği bir acil durum butonunu devreye alacağız. Sevdiklerinizle beraber acil yardım kurumlarına da bu bilgileri gönderebileceksiniz. En yakın toplanma noktası gibi o an için ihtiyaç duyulabilecek her türlü bilgilendirmeyi bu platform içinden yapacağız. Burada gerek AFAD gerekse Cumhurbaşkanlığı ile sürekli çalışıyoruz. Hiç kimse yarın deprem olacağından ya da olmayacağından emin değil” şeklinde konuştu.

“6 ay içerisinde ses kapasitesi 2 katına çıkacak”

Erkan, İstanbul özelinde haberleşme kapasitelerini de artırdıklarını belirterek, “Depremden en çok etkilenme ihtimali bulunan bölgelerle ilgili çalışmalarımızı da tamamlıyoruz. 6 ay içinde ses kapasitesini neredeyse iki katına çıkaracağız. Öyle bir durum oluştuğunda bazı noktalarda tabii ki ses erişimi mümkün olmayabilir, çünkü ses sisteminin mimarisi buna kısmi engel olabiliyor. Ama biz buna anlık mesajlaşma ve diğer iletişim yöntemleri ile çözüm bulacağız” bilgisini paylaştı.

Siber güvenlik uzmanı yetiştiriyoruz

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin telekomünikasyon ve finans sistemlerine yapılan siber saldırıya ilişkin konuşan Erkan, “Bizim çok kuvvetli bir güvenlik operasyon merkezimiz var. 5 yıldır üzerinde çalıştığımız ve çok yetkin arkadaşlarla donattığımız bir merkez. Buradaki elemanları da bulmak aslında çok kolay değil. Bununla ilgili de yaklaşık 3 yıldır siber güvenlik uzmanı yetiştirme programı yapıyoruz. Bu program vasıtasıyla kendi siber güvenlik uzmanlarımızı kendimiz yetiştiriyoruz. Burada yerli fikirleri ve çözümleri de işin içine katmaya çalışıyoruz. Çünkü yabancı yazılıma bağlı olduğunuz sürece burada riskleri her zaman barındırıyor oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“Fiber konusunda herkes elini taşın altına koymalı”

Erkan, ortak fiber altyapı çalışmaları ile ilgili de, “Türkiye’nin gerçekten bir fiber altyapı ihtiyacı var. Biz kablodan bağımsız olarak evlere 4.5G teknolojisi ile havadan internet sağlayan Superbox diye bir ürün çıkardık. İnanın talep patlaması yaşadık. Eğer fiberle müşterilerimize gidebilsek daha da maliyetler azalacak. Şu an fiber maliyetinin iki katı bedelleri ödeme durumunda müşteriler bunu almak için. Bu şunu gösteriyor, Türkiye’nin fiber altyapıya acil ihtiyacı var. Bu yatırımları tek tek operatörler yaparsa belki 12-15 milyar dolar arasında bir yatırıma ihtiyaç var. Halbuki bunu ortak yaparsak 4-5 milyar dolar bandında çözebiliriz. Bu 10 milyar doların ülkemizde kalması demek. Bu sebebten biz ortak altyapıyı destekliyoruz, fiber konusunda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söylüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23