• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Açık açık itiraf ettiler! "KDV indirimini yansıtmadık"

Yeniakit Publisher
2022-04-01 10:16:00 -
Açık açık itiraf ettiler! "KDV indirimini yansıtmadık"

Toptancı ve bazı marketler temizlik ve hijyen ürünlerinde bugün yürürlüğe giren KDV indirimini fiyatlara yansıtmadı. Bakkallar toptancıların indirim öncesinde zam yapıp sonra da fiyatlarını indirdiğini söylüyor. Toptancılar ise sözde fiyat artışlarından bahsederek indirimleri yansıtmadıklarını açıkça itiraf ediyor.

Toptancı ve bazı marketler temizlik ve hijyen ürünlerinde bugünden itibaren yürürlüğü girecek olan KDV indirimine karşı direnişe geçti. Bakkal ve marketler toptancıların bu hafta için aldığı siparişlere KDV indirimini yansıtmadığını söyledi. Mahalle bakkalları da toptancıların indirim öncesinde zam yapıp sonra da fiyatlarını indirdiğini belirtiyor.

İndirim uygulanmıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve bugünden itibaren temel ihtiyaç maddelerinden sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete ile bebek ve yetişkin bezleri, hijyenik ped gibi üründe KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düştü. Ancak toptancı ve bazı bayilerin market ve bakkalların 1 Nisan ve sonrası için verdikleri siparişlerde KDV indirimi uygulamadığı ortaya çıktı.

Liste fiyatı tehdidi

İstanbul Başakşehir’de market işleten bir esnaf toptancıların fiyatlarına KDV indirimini yansıtmamasına isyan etti. 1 Nisan’dan sonra teslim edilmesi için sipariş verdiği temizlik ürünlerindeki fiyatların değişmediğini gören esnaf, toptancıların kendisini açıkça tehdit ettiğini söyledi. Esnaf, “Ürün aldığım toptancı bana ‘Biz zaten size indirimli ürün veriyoruz. Eğer KDV indirimi diye diretirsen ürünleri liste fiyatı üzerinden satarız ve sen zararlı çıkarsın’ diyor. Ben de sipariş ettiğim ürünleri iptal ettim. Ancak elimde ürün kalmayınca mecburen sipariş vereceğim" dedi.

Önce artırıp sonra indiriyorlar

Yürürlüğe giren indirim için hazırlık yaptıklarını belirten Bayrampaşa’daki bir esnaf, firmaların KDV indiriminden önce bazı ürünlerine zam yaptığını söyledi. Firma zamlarının üzerine toptancıların da KDV indirimini fiyatlara yansıtmadığını ifade eden esnaf, bu yüzden kendilerinin de indirime gitmediğini bildirdi.

‘KDV’yi indirmedik’ itirafı geldi

Yeni Şafak’ın ulaştığı bazı toptancılar da ürün fiyatlarında indirime gitmediklerini açıkça söyledi. Aradığımız toptancılar KDV indirimini bir iki üründe fiyata yansıttıklarını, temizlik ürünlerinin hiç birinde KDV indirimine gitmediklerini vurguladı. Toptancılar, “Zaten firmalar zam yaptı” diyerek kendilerini savundu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Garip

Bizdeki kani bozuklar dunyanin hicbir yerinde yok,cehennemin en dibinde olurlar insallah

VATANSEVER

DAHA ÖNCEKİ BENZER VERGİ İNDİRİMLERİNDE DE AYNI SONUÇ...OLAN DEVLETİN KASASINA, MİLLETİN PARASINA OLDU MİLYARLARCA LİRALIK ZARAR! DEVLETİN KASASINDAN MİLYARLARCA LİRA BUHAR OLDU. BUNUN HESABINI KİM VERECEK?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23