Abdullah Gül'ün eski danışmanından, Ali Babacan'a flaş uyarı! "En büyük yanlışı..."

Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen gazeteci Fehmi Koru, eski Bakan Ali Babacan'a kadro uyarısı yaparak “En büyük yanlışları ise, eğer öyle bir yanlış yaparlarsa, ‘yeni oluşum’ diye ortaya çıkıldığında, kadrolarının, programlarının ve siyasete yansıttıkları kültürün ‘eski’ bir görüntü vermesi olur” dedi.

11 Temmuz 2019 Perşembe 12:34
Abdullah Gül'ün eski danışmanından, Ali Babacan'a flaş uyarı! "En büyük yanlışı..."

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı Fehmi Koru, Ali Babacan’ın kuıracağı yeni parti ile ilgili kadro uyarısı yaptı. Ortaya çıkacak kadroların ‘eski’ görünümü vermemesi gerektiğini belirten Koru, “En büyük yanlışları ise, eğer öyle bir yanlış yaparlarsa, ‘yeni oluşum’ diye ortaya çıkıldığında, kadrolarının, programlarının ve siyasete yansıttıkları kültürün ‘eski’ bir görüntü vermesi olur” ifadelerini kullandı.

Fehmi Koru’nun kişisel internet sitesinden yazdığı yazı şöyle:

“Yeni parti oluşumu ufukta görünür görünmez sağdan ve soldan tepkiler gelmeye başladı.

Sağdan gelen tepkiler tek bir sözcükte özetlenebiliyor: ‘İhanet’…

Soldan gelen tepki ise, yeni partiye öncülük edeceği belli olan bir-iki isimden hareketle, “Neden şimdiye kadar ses çıkarmadılar?” sorusunda düğümleniyor…

‘İhanet’ siyasete yakışan bir sözcük değil. Mevcut siyasi alanda kendilerine yer bulamayan, bir bölümü de bulundukları yerlerden dışlanan bir kadronun, kendisini siyasi hayatta temsil edilmez gören bir kesime hitap etmek üzere, parti kurma girişiminde bulunmalarının ‘ihanet’ ile bir ilgisi yoktur.

Tam tersine, ülkenin daha iyiye gitmesi için söyleyecek sözü, uygulamaya koyacak programı bulunan insanların bundan kaçınmaları -aynı hataya düşüp ben de ‘ihanet’ demeyeyim- en azından yanlış bir davranış olur.”

CHP’nin yeni tavrı

“Siyaset boşluk sevmez, var olan boşluk mutlaka doldurulur. İki kez tekrarlanan son İstanbul seçimine yaklaşımı, CHP için, siyasetteki boşluğu doldurma girişimi olarak görülebilir. Nitekim, CHP, seçimi tahlil edip sandık başarısını o tahlil istikametinde değerlendirerek kendini yeni duruma uygun konuşlama çabasına girdi bile.

İktidarın son birkaç yıl içerisinde söylem ve uygulamalarıyla meydana getirdiği boşluğu CHP’nin doldurabilmesi o kadar kolay değil oysa. Her kademede Ekrem İmamoğluözelliklerine sahip adayı nereden bulabilecek CHP? Buldu diyelim, Ekrem İmamoğlu tipinde politikacıları ön plana çıkartan CHP kendi kurumsal kimliğini kaybetmiş olmayacak mı?

O sebeple, yeni parti oluşumu yolunda adımlar atılmaya başladıktan sonra CHP’yi destekleyen çevrelerden yoğun biçimde gelmeye başlayan, “Neden şimdiye kadar ses çıkarmadılar?” sorusu eşliğindeki sorgulamaya biraz daha yakından bakmak gerekiyor.

Klasik CHP’li tipolojsine uymayan yeni tip bir politikacı ile İstanbul’da oylarını artırmasını ‘CHP iktidarı’ hülyasına dönüştüren çevreyi anlayışla karşılamak mümkün; ancak hayaller her zaman gerçeğe dönüşmez.

İsimleri sıkça geçtiği için Ali Babacan ve Abdullah Gül’den hareketle yeni oluşumu partilerinden mutsuzluk duyan AK Partililerin bir girişimi olarak değerlendirenler var. Oysa, yeni oluşum yalnızca eski AK Partililer tarafından kurulacak olursa bunun ‘yeni’ veya ‘oluşum’ diye anılması zaten doğru olmaz. Öyle bir girişime ihtiyaç yok çünkü.

Bugün toplum farklı bir beklenti içerisinde.

O beklenti, Türkiye’yi yeniden iddialı bir ülke haline getireceğine, insanlarını mutlu edeceğine güvenilen bir kadro öncülüğünde, kalkınmacı bir anlayışı demokrasinin temel ilkeleriyle bezeyip hukuku yeniden üstün kılacak bir yeni oluşumdur.

Kamuoyu yoklamaları da beklentinin bu yönde olduğuna işaret ediyor.

Partisine gönderdiği istifa mektubunun metni, Ali Babacan’ın da böyle bir görevi üstlenmeye niyetli olduğunu gösteriyor; hem de güçlü bir biçimde…

AK Parti’de geçirdiği yıllar, Babacan açısından, şimdi üstlenmeye hazırlandığı görevi hakkıyla yerine getirebilmesi için bir tür eğitim dönemi sayılabilir…

Alışılmamış bir siyasi kültür

Suskun muydu Ali Babacan, Abdullah Gül geçmiş görevleri sırasında önüne getirilen her kanunu onaylamış mıydı?

Eleştiriler bu yönde.

Burada AK Parti’nin siyasete taşıdığı pek alışılmamış bir kültürden söz etmek gerekiyor. İçeride her türlü tartışmanın yapıldığı, ancak bir kere karar verildiğinde tartışmanın geride bırakıldığı bir kültür bu. Tartışma ortamına taşınan konulardan yanlış olanlar, hiç değilse başarılı dönemde, dışarısı ne olup bittiğini anlama fırsatı bulamadan, tartışma süreci sonucunda işlevsiz kalıyordu.

‘Ortak akıl’ ile kast edilen işte o kültürün yöntemiydi.

Tartışma ortamının ortadan kalkmasıyla yanlışlar birbiri ardına ortalığı kapladı.

‘Ayrışma’nın da zaten bu yüzden meydana geldiği anlaşılıyor.

Bugünlerde yaşanan ekonomik sıkıntılara bakıldığında, Babacan’ın, bakanlıkları sırasında, kendi görev alanına giren konularda görüşlerini politikaya dönüştürmede üste çıktığını görmek mümkün. Dışarıdan suskun görünse de içeride görüşlerini kabul ettirmek için hayli kavga vermiş olmalı.

Gül’e yönelik “Hiçbir yanlışa karşı çıkmadı, önüne getirileni imzaladı” eleştirisi de sağlam bir temele oturmuyor. Yanlış olduğunu fark ettiği yasal düzenlemeleri uzman danışmanlarının süzgecinden geçirerek henüz tasarı halindeyken engellediğini, bazılarının da tasarıdaki yanlışları yok ettirerek Meclis’ten geçmesini sağladığını birkaç kez kamuoyuyla paylaşma fırsatı bulmuştu.

Yine de eleştirilecek yönleri yok mudur bu iki siyasetçinin? Elbette vardır. Yeniden siyasi hayatta söz sahibi olmaları onlara geçmişteki yanlışlarını düzeltme fırsatıdır aynı zamanda.

En büyük yanlışları ise, eğer öyle bir yanlış yaparlarsa, ‘yeni oluşum’ diye ortaya çıkıldığında, kadrolarının, programlarının ve siyasete yansıttıkları kültürün ‘eski’ bir görüntü vermesi olur.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe 12:34

YORUM YAZ

 • osmanosman10 gün önce
  kıl fehmi...
 • ÇARE SİZÇARE SİZ10 gün önce
  Bunların gidişatı, Anap, DYP, AP gibi bir yapıya çıkar... Görünüşte mütedeyyin bir kaç sima... İpler Masonların elinde bir yapı... O devir geçti kardeşim, o devir geçti. Sizi arkanızdan itekleyenler, Ak Parti'den bir şeyler tırtıklayabilir miyiz düşüncesindeler. AKP'lileşen Ak Parti'yi ben de eleştiriyorum. Ancak sizin ağzınızı büzüşünüzden Ömer diyeceğini belli... SİZİN EN BÜYÜK HAYRINIZ (İNŞALLAH) AKP'NİN TEKRAR AK PARTİ HALİNE GELMESİNE VESİLE OLMANIZ OLUR. iNŞALLAH... GERİSİ BOŞ...
 • A.özbalA.özbal10 gün önce
  Bunlardan hıc bişeyolmazfatih erbakangeliyor asıl milli görüş le huzurgelir
 • orak çekiçorak çekiç10 gün önce
  yani diyorki kadrolarını pentagondaki evangelistlerin referansıyla oluştur....
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 10 gün önce
  FEHMİ BEY SİZİN KÜLTÜRÜNÜZDE İHANET NEYE DENİLDİĞİNİ YAZINDA BU MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ ANLASIN SAYIN REİSİN DEDİĞİ GİBİ CEMAATA NE İSTEDİNİZDE VERMEDİK AMA NİYET FARKLIYMIŞ BUNLARDA REİSİN SAYESİNDE EN YÜKSEK YERLERE GELDİLER AMA NİYET FARKLIYMIŞ GÖRSENİZDE GÖRMESENİZDE İNANSANIZDA İNANMASANIZDA SEVSENİZDE SEVMESENİZDE REİSE ALLAHCC RIZASI İÇİN ÜLKESİNE İNSANLARA VE İNSANLIĞA YARDIM ETTİĞİ İÇİN ALLAHCC SAHİP ÇIKIYOR HALA ANLAMADINIZMI SİZLER VE SİZİN GİBİ DÜŞÜNENLER ÇIKAR İÇİN DÜNYADAKİ EĞEMEN GÜÇLERİ DOST TUTARKEN REİS ALLAHCC KUL OLUP SİİN BOYUN EĞDİKLERİNİZE BOYUN EĞMEDİĞİ İÇİN YARDIM EDİLİYOR HALA ANLAMADINIZMI BİR İNSANA ALLAHCC DOST OLURSA KAİNAT GELSE ZARAR VEREMEZ BİR İNSANADA ALLAHCC YARDIM ETMEZSE KAİNAT BİR ARAYA GELSE YARDIM EDEMEZ BURAYI ANLAYIN
 • fatma avcıfatma avcı10 gün önce
  imamoğlusu,süt,ekmek bedava olacak,öğrencilere ayda 400 tl burs dedi ,başkanseçildi. bu vaadleri yerine getirmesi mümkün değil.
 • AhmetAhmet10 gün önce
  Fehmi Koru İmamoğlu gibisini nereden bulacaklar demiş. Yahu İmamoğlu kimdir? Bir tane yaptığı iş yakaladığı başarısı olmadığı gibi bir sürü alengirli işi olan birisi balon gibi şişirdiler 1 yıl sürmez patlayacak. Sadece Yahudi asıllı olduğu için parlatılan film yıldızlarını hatırlattı bana. Ama Ali Babacan öyle değil Davutoğlunu halk başarılı bulmuyor hatta Enver Paşa gibi hayalci buluyor Suriye politikasının yanlışlığının sorumlusu gibi görüyor bence ama Ali Babacan Mehmet Şimşek gibi isimler eski fetöcüleri Sadullah Hüseyin vs yanlarına almazlarsa Akpartiyi göçertirler Reis aklını başına almalı keçi gibi inadından ve ümmetçilik sevdasından vazgeçmeli Suriyeli ve tüm yabancıları derhal yollamalı yoksa bitti bitecek...
 • Murat Murat 10 gün önce
  Akp. Gibi. Olmasın
 • Tamam Tamam 10 gün önce
  Akıl almak için Fehmi Koru ya muhtaçlar. Allah sonumuzu hayretsin.
 • Ünal ErişÜnal Eriş10 gün önce
  Evet bu gerçek bir ihanettir ve sadece AKP yi bölüp gicsuzlestirme girişiminin bir parçasıdır, sadece Muhalefete yararlıdır, bu parti kurulsa bile parçalanacak ama AKP yede zarar verecektir.Babacan ve grubuda unutulacak hain olacaktır.Keşke bu kişiler eksikliği partiye soyleselerdi. AKP ve hükümet zaten 2023 kadar var gibi, hedefler belli , sağlık olsun ama Babacan ve grubuna yazık , tarihede geçerler.
 • ömer cihanömer cihan10 gün önce
  Fehmi Koru,oyların tamamının sayılması durumunda Binali beyin kazanmış olacağnı görmüyor mu?bir daha seçime gidilirse o zaman ak partiye oy vermiş vatandaş da dahil ben sana oyumu verdim,bir oy'a sahip çıkamadınız der ve tokadı yapıştırır.başka sebep aramayı,kahraman çıkarmayı bırakın..
 • ismetismet10 gün önce
  sen ne namus yoksunu bir kişiliksin f.k

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019