ABD'li siyasetçi ezber bozdu: Katiller için İran'la savaşa mı gireceğiz

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco tesislerine düzenlenen saldırıya karşılık İran'a yapılacak olası bir askeri harekatı "kesinlikle” desteklemediğini açıkladı. Cemal Kaşıkçı cinayetini hatırlatan Pelosi, "Bir gazeteciyi doğrayan ve kalıntılarını kimyasal maddelerle eriten bir kişinin karşısında oturuyorlar. Suudi Arabistan'ı korumak ve savunmak için hiçbir sorumluluk görmüyorum" dedi.

21 Eylül 2019 Cumartesi 17:47
ABD'li siyasetçi ezber bozdu: Katiller için İran'la savaşa mı gireceğiz

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, geçen hafta Suudi petrol tesislerine yönelik düzenlenen saldırıya karşılık İran’a yapılacak olası bir askeri harekatı “kesinlikle” desteklemediğini belirtti.

Ulusal Halk Radyosu’na (NPR) verdiği mülakatta Pelosi, Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’dan bahsederek İran’a yönelik olası bir askeri operasyona karşı olduğunu kaydetti.

California Demokrat Vekili Pelosi, "Bir gazeteciyi doğrayan ve kalıntılarını kimyasal maddelerle eriten bir kişinin karşısında oturuyorlar. Suudi Arabistan'ı korumak ve savunmak için hiçbir sorumluluk görmüyorum. Bu hangi anlaşmanın bir parçası?" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik ekonomik yaptırımların ötesine gitmeyeceğine inandığını belirten Pelosi, "Başkan Trump’ın İran’ı vuracağını düşünmüyorum. Ülkemizde bir savaşa gidecek iştah olmadığını biliyor" diye konuştu.

Pelosi’nin yorumu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 14 Eylül’de Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırıdan sorumlu tuttuğu İran’a yönelik uluslarası destek için çıktığı Orta Doğu ziyareti sırasında geldi.

Pompeo, Riyad'a varmadan önce uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Saudi Aramco'ya ait petrol tesislerinin vurulmasından İran'ı sorumlu tuttuğunu tekrarlamış ve saldırıyı ilk kez "savaş nedeni" olarak tanımlamıştı.

Trump da perşembe günü, Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine yapılan saldırıların ardından İran ulusal bankasına yaptırım uyguladıklarını açıklamıştı. Washington Post yazarı Suudi gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından haziran ayında açıklanan raporda Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan sorumlu tutulmuş, aralarında Veliaht Prensi bin Selman'ın da bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğuna işaret edilmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Eylül 2019 Cumartesi 17:47

YORUM YAZ

 • AkilAkil1 ay önce
  Paralarını almak için kırk takla atan Amerika bu teröristlerle mi savaşacağız diyorişin içine bir de petrol olunca işbir de silah satışı olunca bu teorist Ler oluyor
 • kazım çobanderelikazım çobandereli1 ay önce
  Sn. bayan!sen ne iyi - ne akıllı bir insansın. Allah sana hidayet versin diyor ve de teşekkürlerimi iletiyorum.
 • davincidavinci1 ay önce
  400 milyar dolar aldınız.bunlar size savaşırsanız 500 milyar dolarda verir 1-3-5 ..trilyon dolarda verir.arabistan ve trump sayesinde tekrar 1 numaralı süper güç olacaklar.bu nedenle bu bayanı kimse duymaz
 • SEVİMSEVİM1 ay önce
  aklı selim olanlarıda var lakin sayıları az
 • AlpAlp1 ay önce
  VİTESİ GERİ AT.... YEMEZSE GERİ ATACAN TABİ . ARTIK YEMİYOR DEMİ... İNŞALLAH HÜKÜMRANLIĞINIZ , ZULMÜNÜZ SON BULACAK.
 • abdullahabdullah1 ay önce
  Bravo....ÖNCE ABD maskesiyle "ÖNCELİKİSRAİL VE SİYONİZMİN!" ihanet siyasetinin hesabını NEO-CON evanjelik-siyonistlerden, Joe Biden, Mike PENCE den, POMPEO dan vs dan hesap sormazsanız gitti ABD nin vergileri, evlat conileri, rüyası, geleceği....geçmiş olsun
 • Az laf çok iş.Az laf çok iş.1 ay önce
  California Demokrat Vekili Pelosi, "Bir gazeteciyi doğrayan ve kalıntılarını kimyasal maddelerle eriten bir kişinin karşısında oturuyorlar. Suudi Arabistan'ı korumak ve savunmak için hiçbir sorumluluk görmüyorum. Bu hangi anlaşmanın bir parçası?" ifadelerini kullandı.KADIN DOĞRU DEMİŞ.SUUD AİLESİ SİYONİZMİN VE ABD NİN KÖPEĞİDİR. İNEK GİBİ SAĞDIKLARI ARAPLARI BU KADININ SÖZLERİNİ CİDDİYE ALIP AZAD ETMEZ AMERİKAN HÜKUMETİ. ZİRASUDAN UCUZABENZİN ALIYOR ADAMLAR KÖLELERİNDEN.
 • Mehmet Lütfü Ural Mehmet Lütfü Ural 1 ay önce
  Seküler vicdan vehhabi vicdanını öyle bir sollamış ki. Artık ne denir bilmem.
 • Vahap KalyoncuVahap Kalyoncu1 ay önce
  Bozuk saat te günde iki defa doğruyu gösterir bu kadın gibi.
 • KenanKenan1 ay önce
  Akit Allah aşkına şu uygulamanızı artık düzeltin. Bir habere bakıyorsun diğer habere geçmek için tekrar başa dönüyorsun. Tekrar yeni acmisiz gibi yükleniyor. En son haberin uygulamasını örnek alın . Sıkıldım artık
 • adsizadsiz1 ay önce
  Iştebu başlangıç,inşallahdahası gelir,düşünün Islamın en önemli yerini müslümanlar değil yahudiler koruyor,bune alameti acaba.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ekim 2019