• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD’den İsrail’e F-35 savaş uçağı kıyağı

Yeniakit Publisher
2024-06-15 05:38:00 -
ABD’den İsrail’e F-35 savaş uçağı kıyağı

İsrail Savunma Bakanlığı, Savunma Kuvvetleri envanterine 25 adet F-35 savaş uçağı eklemek üzere ABD Hükümeti ile 3 milyar dolar tutarında sözleşme imzaladı. Lockheed Martin şirketinden tedarik edilecek uçaklar ile İsrail, envanterine üçüncü F-35 savaş uçağı filosunu eklemiş olacak.

Teslimatların 2028 yılından itibaren başlaması planlanıyor. Buna ek olarak, yılda 3 ila 5 adet F-35 savaş uçağının teslimatı hedefleniyor. ABD ve İsrail arasında imzalanan bu yeni sözleşme neticesinde; ABD merkezli Lockheed Martin ve Pratt & Whitney şirketleri, İsrail’e F-35 savaş uçağının üretimine ortaklık teklifinde bulundu.

İsrail Savunma Bakanlığı resmi Facebook hesabından edinilen bilgiye göre bu sipariş ile birlikte İsrail’in envanterindeki F-35 savaş uçağı sayısı 75 adede ulaşacak. Ancak, teslimatı yapılacak uçakların hangi F-35 konfigürasyonuna ait olduğu bilgisi paylaşılmadı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, şu ifadelere yer verdi:

 

“Üçüncü F-35 filosunun satın alınması, İsrail ile ABD arasındaki stratejik ittifakın gücünü yansıtmaktadır. Bu yetenek hem yakın hem de uzak bölgelerde önemli bir etkiye sahiptir. Bazı düşmanlarımızın en büyük müttefik ülkemizle bağlarımızı zayıflatmaya çalıştığı bir dönemde, biz ittifakımızı daha da güçlendiriyoruz.

 
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Bu, bölgedeki düşmanlarımıza güçlü bir mesaj gönderiyor. ABD Savunma Bakanlığı’ndaki ortaklarımıza ve daha geniş anlamda ABD Hükümeti’ne, İsrail’in üstün ve stratejik yeteneklerini güçlendirip güvence altına aldıkları için takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

Temmuz 2011’de ABD, gelecekte İsrail’in F-35 savaş uçaklarına kendi elektronik harp sistemlerini ve füzelerini entegre etmesine izin vereceğini bildirmişti. 2012 yılında Lockheed Martin, ilk İsrail F-35I savaş uçaklarında Elbit Systems tarafından üretilen İsrail elektronik harp ekipmanının kurulumuna izin vermek üzere değişiklik yapma sözleşmesi imzalamıştı. Buna ek olarak İsrail, F-35I savaş uçağının iç silah istasyonlarına kendi ürettiği güdümlü bombaları ve hava-hava füzelerini entegre etmeyi planlıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Selim

Düşmanlarının teknolojisi güçlü. Ağlayıp sızlamak yerine Sen de ülkene destek ol aynı güce ulaşsın. Ford yerine Togg al. İphone yerine Casper vb al. Nike yerine greyder al. Yerli ve milli teknolojiyi kullan ki gelişsin bu ülke. Yabancı mallar mallaştırır.

Hadi

NE ALIRSAN AL SONUN GELECEK ISRAIL
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23