• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'den Çin'e tehdit gibi uyarı: Eğer bunu yapmazsanız orası komünist kent olma yolunda ilerlemeye devam edecek

Çin'deki özerk bölge olan Hong Kong'daki Yasama Konseyi seçimlerinin 1 yıl ertelenmesine ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kararı kınadığını belirtti. Pekin yönetiminin Hong Kong halkına ya da uluslararası topluma verdiği sözlere uyma niyeti olmadığını kaydeden Pompeo, "Bu seçimler düzenlenmezse ne yazık ki Hong Kong, Çin'deki başka bir komünist kent olma yolunda ilerlemeye devam edecektir." ifadesini kullandı.

Yeniakit Publisher
2020-08-02 08:33:00 -
ABD'den Çin'e tehdit gibi uyarı: Eğer bunu yapmazsanız orası komünist kent olma yolunda ilerlemeye devam edecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, Hong Kong'daki Yasama Konseyi seçimlerinin 1 yıl ertelenmesini kınayarak, yetkililere kararlarını gözden geçirme çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, Hong Kong'daki Yasama Konseyi seçimlerinin ertelenmesini değerlendirdi.

"Pekin yönetiminin verdiği sözlere uyma niyeti yok"

Bu kadar uzun süreli erteleme için geçerli bir neden olmadığını vurgulayan Pompeo, "Muhtemeldir ki Hong Kong bir daha asla hiçbir şey ya da hiç kimse için oy kullanamayacak." ifadesini kullandı.

Pekin yönetiminin Hong Kong halkına ya da uluslararası topluma verdiği sözlere uyma niyeti olmadığını kaydeden Pompeo, "Hong Kong halkı, uzun yıllardır özgür ve adil seçimlere yönelik arzu ve yeteneklerini göstermiştir. Hong Kong makamlarını kararlarını gözden geçirmeye davet ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Çin'deki başka bir komünist kent olma yolunda ilerleyecek"

Pompeo, Hong Kong'daki seçimlerin bir an önce yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu seçimler düzenlenmezse ne yazık ki Hong Kong, Çin'deki başka bir komünist kent olma yolunda ilerlemeye devam edecektir." ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany de Hong Kong yönetiminin kararını kınadıklarını bildirmişti.

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, 31 Temmuz'da yaptığı açıklamada, "Bugün yapmak zorunda olduğum duyuru, son 7 ay içinde vermem gereken en zor karar." ifadesini kullanmıştı.

"Seçimin açık, adil ve tarafsız bir şekilde yapıldığından emin olmalıyız"

Hükümetin, artan Kovid-19 vakaları nedeniyle 6 Eylül'de yapılması planlanan Yasama Konseyi seçimlerini 1 yıl erteleyeceğini duyuran Lam, "Hakkaniyet ve kamu güvenliğiyle sağlık konusunu garanti altına almak istiyoruz ve seçimin açık, adil ve tarafsız bir şekilde yapıldığından emin olmalıyız. Dolayısıyla bu karar, esastır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

palavra güçler

uzaya gemi, kayık falan gönderip 'ben de varım' diyor da; eşşek kadar çin pire kadar honkkonk' a el koyamıyor. manyak saddam bile küyeyt' i kendi küvetine sokup sabunlamıştı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23