• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Covid-19 PCR testinin FDA tarafından iptal edildiği iddiası

Yeniakit Publisher
2021-07-24 22:07:00 - 2023-05-08 17:26:59
Covid-19 PCR testinin FDA tarafından iptal edildiği iddiası

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi CDC'nin 21 Temmuz 2021 tarihinde duyurduğu 'laboratuvar uyarısı' ile, DSÖ’nün 17 Ocak 2020 tarihinde kabul ettiği Real-Time RT-PCR tanı kiti protokolünün kullanımına yanlış sonuçlar verdiği gerekçesiyle ön bildirimde bulunarak 31 Aralık 2021'de son vereceğini duyurdu. Dilipak ise konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede "Pandemi oyunu bitti" şeklinde açıklamada bulundu. Bahse konu olan haber teyit.org tarafından yanlış olarak analiz edildi.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Covid-19’un tanısında kullanılan PCR testlerinin kullanımına son verdiği iddia edildi. 

İddia ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) bir açıklamasına dayandırılmış. 

PCR testleri kullanımdan kalkmadı

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) tarafından üretilen tanı kitleri Şubat 2020'de onay aldı ve tanı için bu test kitleri kullanılıyordu. Acil bir durumda hızlı bir müdahale için bu gerekliydi. Ancak CDC artık ABD Gıda ve İlaç Dairesi onaylı SARS-CoV-2 Referans Panelleri'ni kullanan testlerden birinin de kullanılabileceğini söylüyor.

Nitekim CDC’nin iddiaya kaynak gösterilen 21 Temmuz 2021 tarihli açıklamasında, PCR testlerinin işe yaramadığı gibi bir tespit yer almıyor. Açıklamada mevcut tanı kitleri yerine, hem influenza hem de SARS-CoV-2’nin yeni varyantlarını da tespit edebilecek yeni bir PCR bazlı tanı kiti öneriliyor. 

Bu yeni testler, hem Covid-19'a yol açan SARS-CoV-2 virüsünü, hem de gribe neden olan influenza virüslerini tespit edebilecek. Böylece grip sezonunda iki hastalığı da tespit etmek için harcanan zaman ve kaynaktan tasarruf edilmesi amaçlanıyor. Yani burada iktisadi bir karar söz konusu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

ABD Gıda ve İlaç Dairesi onaylı SARS-CoV-2 Referans Panelleri'ni kullanan testlerinin her birinin farklı tespit seviyeleri bulunuyor. Kuruma göre önerilen yeni kitler de PCR kadar isabetli sonuç veriyor; hatta çoğu PCR sistemini kullanıyor. 

Birçok doktor ve bilim insanı da bu kararın “PCR balonu patladı” şeklinde yorumlanamayacağını ifade etti.

PCR nedir?

Moleküler test olarak da adlandırılan Covid-19 PCR testi, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir laboratuvar tekniği kullanarak virüsün genetik materyalini tespit etmeye yarıyor. 

Burun ya da boğazdan alınan sürüntüye bu teknik uygulanıyor; böylece aranan spesifik virüsün varlığı ya da yokluğu, genetik materyaline bakılarak tespit ediliyor.  

PCR, uygulamanın kolaylığı, düşük maliyet ve yüksek duyarlılık eşiği gibi özellikleriyle birçok hastalığın teşhisinde tercih ediliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ismail Koksal

Selamun Aleykum, Ben covid den hasta oldum , 10 gun hastahane de yattim Amerikada. Kanimi gozumun onunde aldilar ve kan pihtilasmasi vardi, nefes alamadim, bir suru sey yasadim hastahanede. Hayatimda icki sigaram olmadi,.hep duzenli ve saglikli beslendim. Simdi birileri de Covid yok demiyor mu, soyle agzinin ortasina bir Osmanli tokati atasim geliyor.

Adı bende saklı

FDA küreselcilerin uşaklığını yapan bir kurumdu ne oldu şimdi?  
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23