• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD Türkiye'ye bu yüzden Patriot satmadı

Rus askeri uzman İgor Korotçenko, Washington yönetiminin Türkiye'ye Patriot sevkiyatı konusunda egoist davrandığını vurguladı. Ankara'nın bağımsız bir politika izlediğini belirten Korotçenko, "Türkiye, NATO'da olmasına rağmen ABD'nin tebaası olmadı. Bu nedenle de Türkiye'ye Patriot sevkiyatı yapılmadı" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-11-07 14:16:00 -
ABD Türkiye'ye bu yüzden Patriot satmadı

Dün TBMM'de düzenlenen grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'dan savaş uçağı alınıp alınmayacağına ilişkin soru üzerine ABD ile yaşanan F-35 krizini hatırlatarak, "S-400ü alırken diğerlerine sorduk mu sormadık değil mi? Aldık mı aldık, böyle bir şey yaparken de alma kararını verirsek alırız. Bütün mesele burada bizim hakkımız var. Burada biz pazar değiliz, Patriot'lar konusunda defaatle kendileri ile görüşmüşüzdür. Hep bizim önümüze Kongre'yi getirmişlerdir. Bu Obama döneminde de böyle olmuştur Trump döneminde ne yazık ki böyle olmuştur. Nasıl S-400'de kararımızı verip alımlarımızı yaptıysak, aynı şekilde F-35 sorunu çözülmezse bu noktada gereken adımlar atarız" demişti.

Sputnik'e demecinde Erdoğan'ın açıklamasını yorumlayan Rusya Savunma Bakanlığı Halk Konseyi üyesi ve Natsionalnaya Oborona Dergisi Genel Yayın Yönetmeni İgor Korotçenko, ABD'nin Türkiye'ye Patriot sevk etmemesinin nedeninin Ankara'nın bağımsız politika izlemesi olduğunu belirtti.

"Türkiye ABD'nin tebaası olmadı"

Korotçenko, "ABD, Türkiye'nin bu sistem olmadan da yapabileceğini düşünerek Türkiye'ye Patriot sevk etmek istemedi. Bu egoist bir tutum. ABD, kendi tebaası olan ülkelere sevkiyat yapıyor. Türkiye, NATO'da olmasına rağmen ABD'nin tebaası olmadı. Bu nedenle de Türkiye'ye Patriot sevkiyatı yapılmadı. Türkiye, her zaman özel bir tutum izledi ve bu, ABD'yi rahatsız etti. Son dönemde bu eğilim son derece baskın hale geldi" dedi.

"Türkiye, sözünün arkasında durduğunu kanıtladı"

Rus uzman, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemleri meselesinde sözünün arkasında durduğunu kanıtladığına dikkat çekti.

"Türkiye, kendi kendine yeteceğini düşünüyor ve dış politika ile savunma alanında tamamen bağımsız kararlar alıyor. S-400 anlaşmasının imza ve uygulama aşamalarında ABD'nin baskısına boyun eğmeyen Türkiye, sözünün arkasında durduğunu kanıtladı" diye devam eden Korotçenko, Türkiye'nin, ana hedefi olan ülkenin egemenliğini ve güvenliğini sağladığının altını çizdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sukru

Verilen bağımsızlık mücadelesinin Amerika ayağı içerdeki ..lerine verilen mücadelenin yanında hiç kalır.Esas alçaklar içimizde yani.
 • Yanıtla

Ercan Güven

Boş laf. İktidara gelmek isteyenlerin hangi rotayı takip ettiğini sanki bilmiyoruz. Olanlar kayıkcı kavgası.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23