• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"ABD; İsrail ve İran’la ortaklık kurmak istiyor"

ABD, İsrail ve İran’dan art arda açıklamalar geliyor. Son gelişmeleri değerlendiren Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, “ABD, İsrail ve İran’la 1979 öncesinde olduğu gibi stratejik ortaklık kurmak istiyor.” dedi.

2019-05-15 22:35:00 -
"ABD; İsrail ve İran’la ortaklık kurmak istiyor"

 Murat Seyitoğlu  Ankara 

ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek İran'a yönelik yaptırımları geri getirmişti. Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeleri yeniakit.com.tr'ye değerlendiren Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, “ABD; İsrail ve İran’la 1979 öncesinde olduğu gibi stratejik ortaklık kurmak istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İran ‘durdurduğunu’ duyurdu!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz hafta, ABD'nin nükleer anlaşmadan çıkmasının yıl dönümünde yaptığı konuşmada, ABD'nin yaptırımlarına karşılık, anlaşmayla sınırlanan 300 kilogram üzerindeki zenginleştirilmiş uranyum ve ağır suyun 130 tondan fazlasının yurt dışına satılmasını 60 gün süreyle durdurduklarını açıklamıştı. Bugün ise, İran Ulusal Güvenlik Konseyi'nin kararı ile İran, nükleer anlaşmanın bazı taahhütlerini resmen durdurdu.

İsrail’den ilginç açıklama!

İran’dan gelen açıklamanın hemen ardından İsrail’den de bir çıkış geldi. Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Arap-İslam ülkeleriyle İran’a karşı "aynı safta" yer aldıklarını vurgulayarak, "İran'ın saldırganlığını püskürtme konusunda birlik içindeyiz." dedi

“Tarafların itidalli davranıyor olması barış adına güzel bir gelişme”

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin bölgeye askeri yığınak yapmasına değinerek, "ABD'yle savaş olmayacak. Bu ülkeyle müzakere masasına oturmak da zehir içmeye benzer" şeklindeki açıklamasını değerlendiren Adıbelli, “Hamaney’in bu açıklaması bölgenin huzuru bakımından da önemli bir açıklamadır. Hem İran’dan ve hem de ABD’den açıklamalar sorunun masada çözülmesi konusunda bir anlaşmaya doğru gidiliyor yorumunu yapmak mümkündür. Tarafların itidalli davranıyor olması barış adına güzel bir gelişmedir.” şeklinde konuştu.

“ABD, İsrail ve İran’la stratejik ortaklık kurmak istiyor”

ABD’nin tarihi bir stratejik ortaklığı yeniden kurmaya çalıştığını belirten Adıbelli, şöyle konuştu:

“ABD’nin 1979 öncesinde Ortadoğu’da İsrail ve İran stratejik müttefikiydi. İsrail ve İran’ın arasını düzeltmek isteyen ABD, 1979 öncesinde olduğu gibi İsrail ve İran’la yeniden Ortadoğu’da stratejik ortaklığı kurmak istiyor. Rusya ve Çin’e karşı ABD, Ortadoğu’da bu stratejiye ihtiyaç duyuyor. ABD, İsrail ve İran’a bir de Türkiye’yi de eklemek istiyor. Ortadoğu’yu ele almayan hiçbir büyük güç dünyayı yönetemez.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı