• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD, Güney Çin Denizi'ne uçak gemisi yolluyor

Sürekli gergin olan ABD-Çin ilişkilerini iyice kızıştıracak bir açıklama geldi. ABD donanmasının saldırı grubu komutanı Tümamiral George M. Wikoff, Güney Çin Denizi'ne iki uçak gemisi göndereceklerini duyurdu.

Yeniakit Publisher
2020-07-04 12:55:00 -
ABD, Güney Çin Denizi'ne uçak gemisi yolluyor

Çin ordusunun Güney Çin Denizi'nde askeri tatbikat planına peş peşe açıklamalarla tepki gösteren ABD, iki savaş uçağını bölgeye gönderecek.

Wikoff'un Wall Street Journal'da yer alan açıklamalarına göre, USS Nimitz ve USS Ronald Reagan'ın yanı sıra beraberindeki birkaç gemi de Cumartesi günü bölgeye gidecek.

"Açık bir şekilde göstereceğiz"

Açıklamada, "Amaç, bölgesel güvenlik ve istikrara bağlı olduğumuzu ortaklarımıza ve müttefiklerimize açık bir şekilde göstermektir." ifadelerine yer verildi.

Wikoff, söz konusu askeri manevraların Pekin tarafından yürütülen tatbikatlara bir cevap olmadığını, Pentagon'un daha önce de yürüttüğü 'istikrarı sağlama' çabalarının bir devamı olduğunu belirtti.

Tümamiral, Güney Çin Denizi'nde iki taşıyıcı saldırı grubunun bulunmasının, ABD donanması için gelişmiş eğitim fırsatları sunduğunu dile getirdi.

Wikoff, "İki taşıyıcının varlığı, dünyadaki herhangi bir siyasi veya başka bir olaya yanıt değil. Bu, gelişmiş yetenek ve ABD Donanması'nın Hint-Pasifik boyunca güvenliği, istikrarı ve refahı arttırmasının birçok yolundan biri." dedi.

"Endişe verici"

ABD, ihtilaflı bölgelerde yürütülen askeri tatbikatların bölgesel gerilimi artırdığını savunarak, Çin tatbikatlarını 'endişe verici' şeklinde değerlendirdi.

Pekin, Pentagon'un Güney Çin Denizi'ndeki Çin askeri tatbikatlarını eleştirmesinin, bölgenin istikrarını etkilediği için 'bölgesel olmayan (ABD gibi) ülkeleri suçladı.'

Kaynak: star.com.tr

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

refik zengin

ABD dünyanın yeni liderinin ÇİN olmasına kendi ölümü pahasınada olsa izin vermeyecektir.
 • Yanıtla

Putsavar

bu nasil is iki de bir gidiyor da gidiyor ama bir gidemedi. kafirler icimizdeki zilletci münafik putperestler gibidir. cok iyi anlasirlar güzel oyun oynarlar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı