• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD giderayak Taliban hedeflerini vurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusunun, Afganistan’daki Taliban hedeflerine yönelik 21-22 Temmuz'da en az 4 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

Yeniakit Publisher
2021-07-24 01:41:00 -
ABD giderayak Taliban hedeflerini vurdu

Washington Post’un, ismini açıklamak istemeyen yetkililere dayandırdığı haberinde, Afgan kuvvetlerine destek olmak için ABD kuvvetlerince Taliban’a yönelik 21-22 Temmuz'da 4 hava saldırısı düzenlendiği belirtildi.

Saldırıların, Taliban'ın güçlü olduğu Kandahar ve Kunduz bölgesinde gerçekleştiği bilgisi paylaşılan haberde, hava desteği talebinin ise Afgan kuvvetlerince yapıldığı öne sürüldü.

Haberde, Taliban sözcüsünün, saldırıların devam eden barış anlaşması müzakere şartlarını ihlal ettiğini ve "olumsuz sonuçları olacağını" söylediği aktarıldı.

Pentagon’dan bu hafta yapılan açıklamada, ABD askerinin Afganistan’daki çekilmesinin yaklaşık yüzde 95'inin tamamlandığı bildirilmişti. Açıklamada sadece ABD Büyükelçiliğini ve Kabil'deki uluslararası havaalanını savunmak için ülkede yaklaşık 650 ABD askerinin kalacağı duyurulmuştu.​​​​​​​

Ülkede şiddet olayları sürüyor

Afganistan'da barış süreci belirsizliğini korurken, güvenlik güçleri ile Taliban arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Taliban, haziranın son haftasında başlattığı saldırılarda Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi.

AA muhabirinin yerel yetkililerden edindiği bilgiye göre, Taliban 407 ilçenin 155'ten fazlasını, merkezleri dahil olmak üzere, ele geçirmiş bulunuyor. Taliban, kontrolündeki ilçe merkezi sayısının 255 olduğunu savunuyor.

Ülkede 34 vilayet merkezi tamamen devlet kontrolünde bulunuyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Deniz

ABD en büyük haçlı ittifakı başıdır evengelist Siyonistlerin toplandığı ülkedir dış ilişkilerde müttefik diyoruz ya aslında herkes haçlı başı ABD olduğunu biliyor dikkat edin nerde müslüman ülke var tepesine binmistir sadece Müslüman da değil ezilmiş dışlanmış nerede bir devlet var ezdi eeee şimdi biz bunları görüyoruz notlar alınıyor yeri ve zamanı gelince hesap günü aynısını evet evet aynısını biz haçlı devletlerinin tepesine binince göreceksiniz Osmanlı acıdı biz Timur gibi acimiyacagiz bunları not alın Türkler mazlumların intikamını kanırta kanırta alacak ABD li piclerde okusun dünya hakimiyeti Türklere ait göreceksiniz
 • Yanıtla

deniz

ZAMANINDA ABD BOMBALADIĞI ÜLKELER GAYRİ MÜSLİM OLSAYDI BOMBALAR MIYDI ??? ASLA MÜSLÜMAN ÜLKELERİN KANINI İÇTİLER KAN DÖKTÜLER NİYE ONLAR MÜSLÜMAN IRAK AFGANİSTAN TÜM ORTADOĞUNUN KANINI İÇTİ EEEE BU DEVRAN DÖNECEK BÖYLE GİTMEZ GÜN GELECEK YAPTIKLARI ZULÜMLERİN AYNISINI HAÇLILAR ÇEKECEK BÖCEK GİBİ BİZDE ONLARI EZECEĞİZ HEMİDE BÖCEK GİBİ ÖNCE DİNİ BAYRAMLARINI KUTLAYACAĞIZ ARDINDAN TEPELERİNE BİNECEĞİZ PAPALIK TÜRKLERE YALVARACAK KÖPEK GİBİ TÜRKÜN POSTALININ ALTINI YALACAKLAR SONRA YİNE DİNİ BAYRAMLARINDA BİR MESAJ SONRA TEPELERİNE BİNECEĞİZ
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23