• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

AB Konseyi Başkanı Michel'den Türkiye açıklaması: 2 sebepten ötürü üzgünüm

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptıkları görüşme sırasında uygulanan protokol nedeniyle yapılan eleştirilere karşı üzüntü duyduğunu belirten Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, 2 sebepten ötürü üzgün olduğunu belirtti.

Yeniakit Publisher
2021-04-08 01:21:00 -
AB Konseyi Başkanı Michel'den Türkiye açıklaması: 2 sebepten ötürü üzgünüm

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, von der AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Türkiye'ye düzenledikleri ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmede protokol düzeniyle ilgili medyada kendisine yönelik eleştiriler ve sorgulamalar üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

"Ziyaretimiz AB'nin Türkiye ile zorlu süreçte ilişkileri iyileştirme konusunda önem taşıyordu." diyen Michel, protokol kuralları uygulanırken AB Komisyonu Başkanı'na farklı, hatta konumunu aşağıda tutan bir durumun ortaya çıktığını belirtti.

Michel, "Bazı görüntüler benim duruma duyarsız kaldığım izlenimi yarattı. Bunlar gerçeği yansıtmamaktadır. Saygı ilkeleri benim için esas önemdedir." ifadesini kullandı.

Ortaya çıkan durumdan üzüntü duyduğunu kaydeden Michel şöyle devam etti:

"Ursula ve ben bu durumun daha kötü bir hale girerek olay halini almasını istemedik ve ev sahibimizle siyasi görüşmemizin esasına önem verilmesini arzu ettik. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığımız konuşmada da İstanbul Sözleşmesi, kadın ve çocuk hakları, temel değerlerimiz, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğüne özellikle önem verdik. İki nedenle üzgünüm. Birincisi, Ursula’ya karşı protokol tuhaflığına duyarsız kaldığım izlenimi ortaya çıktığı için üzüntü duyuyorum. İkincisi ise Avrupa Birliği için verimli olacak Ankara’daki önemli ve faydalı jeopolitik çalışmamızın gölgelenmiş olmasından dolayı üzgünüm."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Asker

Nere otursaydi bu bayan?
 • Yanıtla

Naci Dayı

AB bedava şeedecek metres arıyor. Kararı brüksel verecek sen izleyeceksin sen de sözde üyesin faydası olmayacak. Malı götüren hollanda belçika diğerleri köle. Başka kapıya dememiş iyi. Korkunç bir ırkçılık var asla Türklere ticarette yer yok marketlerde de Türk malı yok. Peki neden gireceğiz? Cevap bedava metres arıyorlar karın tokluğuna.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23