• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

9. sınıf lise nakil işlemleri MEB 2019

24 Haziran’da sonuçları açıklanan ve 1-12 Temmuz tarihleri arasında alınan LGS tercihlerinin sonuçları MEB tarafından açıklandı. LGS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra nakil başvuru tarihleri merak ediliyor. Ortaöğretimden liseye geçecek olan öğrenciler 9. sınıf lise nakil işlemleri nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki 9. sınıf lise nakil işlemleri nasıl yapılır?

Yeniakit Publisher
2019-08-22 21:30:00 -
9. sınıf lise nakil işlemleri MEB 2019

24 Haziran’da sonuçları açıklanan ve 1-12 Temmuz tarihleri arasında alınan LGS tercihlerinin sonuçları MEB tarafından açıklandı. LGS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra nakil başvuru tarihleri merak ediliyor. Ortaöğretimden liseye geçecek olan öğrenciler 9. sınıf lise nakil işlemleri nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki 9. sınıf lise nakil işlemleri nasıl yapılır?

 

Lise nakil tercihleri ne zaman açıklanacak?

Bu yıl birinci nakil tercihleri 29 Temmuz-2 Ağustos yapılacak. Sonuçlar 5 Ağustos'ta açıklanacak.

* İkinci nakil başvuruları 5-8 Ağustos yapılacak ve sonuçlar 10 Ağustos'ta belli olacak.

9. sınıf nakil işlemleri nasıl yapılır?

Nakillere ilişkin MEB yayınladığı kılavuzda şu ifadeler yer aldı:

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 05 Ağustos 2019 ve 10 Ağustos 2019 tarihlerinde ilan edilecektir. 

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

Yerleşemeyenlerin tercihleri ne zaman açıklanacak?

* Yerleşemeyen öğrenciler il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alınacak.

* Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alınacak.

Yatılılık başvuruları ne zaman açıklanacak?

* Yatılılık başvuruları, 26-29 Ağustos'ta yapılacak.

Yeni eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak?

* Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül'de başlayacak.

Nakil tercih başvuruları hakkında: Yerleştirmeye esas birinci nakil tercih başvuruları, 29 Temmuz-2 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçlar 5 Ağustos'ta açıklanacak. Başvuruları 5-8 Ağustos'ta gerçekleştirilecek ikinci nakil tercihlerinin sonuçları ise 10 Ağustos'ta belli olacak.

Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alınacak.

Yatılılık başvuruları, 26-29 Ağustos'ta yapılacak. Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül'de başlayacak.

Yerel yerleştirme tercih ekranındaki "yeşil" renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları; "mavi" renk komşu kayıt alanında yer alan okulları; "kırmızı" renk ise il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarını tarif edecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Türker Taşpınar

Merkezi yerleştirme puanı ile öğrenci alınan okullara geçen sene olduğu gibi Eylül başında 3. Merkezi yerleştirme nakili istiyoruz. Bu sene yerleştirmenin geçen seneye göre 1 ay erken yapılması ve 10 Ağustos tarihinde tamamlanması , Özel okullara geçişin Ağustos sonunda yoğunlaşması dolayısıyla bir çok okulda kontenjan açıklarına yol açıyor. Sıfır noktalık puanlarla binlerce çocuk beklerken bir sürü kontenjan açığı ile okulların açılması anlamsız. Lütfen sesimizi duyun...
 • Yanıtla

Denız

Arkadaşlar bn saglık lisesinde okuyorum suphana nakıl vermek istiyorum acaba tutarmı eger yorumumu okuyorsanız lutfen cbp verın
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı