6284 yuva yıkıyor

“Kadına şiddet” olaylarının önlenmesi amaçlanan ancak Türk aile yapısına dikkat edilmeden hazırlanan 6284 Sayılı Kanun, aile dramlarının kaynağı haline geldi.

09 Kasım 2017 Perşembe 09:16
6284 yuva yıkıyor

“Kadına şiddet” olaylarının önlenmesi amaçlanan ancak Türk aile yapısına dikkat edilmeden hazırlanan 6284 Sayılı Kanun, 2012 yılından bu yana aile dramlarının ana kaynağına dönüşmüş durumda. Şiddet olmasa dahi kadının en ufak şikayetiyle erkeklerin evlerinden 6 aylık süreyle uzaklaştırılması yuvaları yıkıyor, öfke patlamalarına yol açarak cinayet vakalarına sebeb oluyor.

Kadına şiddet temalı olayların önlenmesi amaçlanan ancak Türk aile yapısına dikkat edilmeden hazırlanan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, yuvaların dağılmasının başlıca unsuru oldu.

Kadının anlık bir tartışma sonucu en basit şikayetiyle, herhangi bir darp olmasa dahi erkeğin 6 ay süreyle yuvasından uzaklaştırılması, aile birliğindeki en büyük tehdit haline geldi. 2012 yılından bu yana yürürlükte olan ancak şiddet olaylarının önüne geçemediği gibi problemleri daha da artırarak aile birliğinin en büyük tehdidi haline gelen kanunun kötüye kullanımı ve gelinen noktaya ilişkin uzmanlar, korkunç tespitlerde bulunuyor.

AİLE BİRLİĞİ BİTİYOR

Akit’e konuşan Avukat Ali Cahit Polat, 6284 sayılı kanunun vahim olaylara sebebiyet verdiğini belirtti. Polat, şöyle devam etti: “Kanunu tümden reddetmiyoruz ancak yol açtığı vahim olaylar ve mağduriyetler bulunuyor. Kanun kapsamında, en ufak şikayetle ilgili olarak dahi delil ve belge aranmaksızın erkek aleyhinde kararlar veriliyor. Erkeğin evden uzaklaştırılma süresi de oldukça uzun bir süre. Kadının şikayeti sonrası darp olsun ya da olmasın erkeğin 1 aydan 6 aya kadar evden uzaklaştırılması öngörülüyor. Avrupa’da bu süre en fazla bir hafta dolayındadır çünkü amaç tartışmış olan tarafları teskin etmektir, ayırmak değil.

‘SESİNİ YÜKSELTTİ’ YETİYOR

Kadına yönelik fiziki şiddetin yanı sıra ‘psikolojik şiddet’ ve ‘ekonomik şiddet’ kavramlarının kanunlaşmasının trajik olaylara sebebiyet verdiğini aktaran Polat, şunları dile getirdi: “Şikayetçi olan kadının mahkemeye gitmesine bile gerek yok, polisi araması dahi erkeğin uzaklaştırılması için yetiyor. Kadının ‘bana sesini yükseltti’ demesi dahi yeterli bir sebep sayılıyor. Burada darp raporu gibi herhangi bir belge de aranmıyor ve erkeğin görüşüne başvurulmadan karar veriliyor. Şiddet uygulayanın tutuklanması gerekiyorsa tutuklanmalı ama ekonomik şiddet ve psikolojik şiddet tanımları oldukça vahim sonuçlar ortaya doğuruyor. Şu an yılda 120 bin ila 130 bin aralığında evden uzaklaştırılan baba modelleriyle karşılaşıyoruz. ‘Eve yeteri kadar bakmıyor’, ‘Bana sesini yükseltti’, ‘Evdeki ışığı kapatmadı’ gibi oldukça basit nedenlerle evler, 6 ay boyunca babasız kalıyor. Burada bir aile disiplininden bahsedemeyiz. 6284 sayılı kanunun getirisi olarak erkeğin, dolayısıyla babanın itibarsızlaştırılması konuşulması, tartışılması gerekiyor.”

SUİSTİMALE AÇIK KANUN

6284 sayılı kanunun kötü niyetli kişilerce nasıl suiistimal edildiğini anlatan Avukat Begüm Gürel de, şu değerlendirmelerde bulundu: “Söz konusu yasa uyarınca; kararın hâkim tarafından verilmesi için herhangi bir belge ya da delile ihtiyaç duyulmadığı için, koruyucu tedbir talep eden kişinin kötü niyetli olması halinde kanun maddesi açıkça kötü amaca hizmet etmiş olacak. Kanun, eşinden ayrılma niyeti bulunan eş tarafından da kötü niyetli olarak kullanılabilmektedir. Örneğin şiddete uğrama tehlikesi olmayan eş tarafından diğer eş aleyhine otomatik olarak alınan koruma kararı, eşlerin boşanma davasında haksız yere ‘şiddet uyguladığına dair delil’ olarak sunulabilmektedir.

HÂKİMLERE KRİTİK GÖREV

Gürel, şöyle devam etti: “Mevcut yasal düzenleme karşısında haklı itirazların netice alması mümkün görünmemektedir. Bu sebeple kötü niyete zemin oluşturan yasal düzenlemeler onarılmak suretiyle yeni düzenlemeler yapılana değin hâkimlere büyük görev düşmektedir. Önleyici tedbir kararının verilebilmesi için kesin delil aranmasa da aleyhinde tedbir kararı verilecek kişinin, mağdura yönelik en azından 6284 sayılı kanunun 2. maddesinde ‘Şiddet olarak tanımlanan tutum ve davranışlarda bulunduğunu veya somut olayda böyle bir tehlikenin varlığını gösteren yeterli emarenin bulunduğunun mahkemece tespiti elzemdir’ deniliyor.

6284 babayı aileden koparıyor

Aileyi yıkan 6284 değiştirilsin

6284’ten hâlâ kan damlıyor

6284’ün vebali Meclis’in boynunda

6284 Mor Çatı’yı uçurmuş!

 

FARUK ARSLAN / İSTANBUL

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 09:16

YORUM YAZ

 • Erol kaçmazErol kaçmaz10 gün önce
  Bu 6284 sayılı kanunun amacı Türk aile yapısı içerisinde temel direk olan erkeği hedef alarak,pasifleştirerek ve ezerek toplumdaki aile yapısını çökertmektir. Toplumda aile yapısı çökünce devlette çökecektir bence asıl amaç budur bu bir milli güvenlik sorunudur. Bu yüzden çocuğun gelip olayları anlatması ret edilmektedir çünkü çocuk gerçeği söyeyecektir. Dosyada sadece kadının yalan beyanı kalacak şekilde her şey ayarlanmıştır bura amaç nedir kadını eşine karşı kışkırtmak ve boşanmasını sağlamak. Yani asıl amaç kadını korumak değil aileyi yıkmak
 • GÖKHANGÖKHAN10 gün önce
  benimde başımda bir bela kadın var. ayrılalım dediğimde hemen karakola gidiyor şikayetci oluyor.karakol hemen 30 gun uzaklastırma verıyor.barısalım diyorum.gidip şikayeti geri alıyor..bu nasıl bir kanun boyloe..elinde hiç bir delil yok kanıt yok.karakola giden hemen karar çıkarttırıyor..bune saçmalık yahu..kadın beni tehdit ediyor evine giderim camlarını dokerim diye..kanun duzeltılsın yeter artık.bu kanunla ancak zorbalık olur..elinde delili olmayan bir kadının şikayetci olması kaldırılsın.önune gelen onune geleni şikayet edıyor..gidip bakın adlıyeye hep aile içi şiddet şikayetleri var..birde yazı geliyor işte bilmem ney ve eşi bilmem kim..kardeşim ben evliyim bu su..uk benım nasıl eşim olabilirki..gecelik parasıyla tuttugum kadın.nerden eşim oluyor..kadının onu incilmesin diye eşi yazıyorlarmış..o kadının onu olsa parayla bu işi yapmaz gider evlenir yuvasına sahip çıkar..bu kanun maddesı duzeltılsın..hemde biran önce..
 • GÖKHANGÖKHAN10 gün önce
  BEN HAYATIMDA BÖYLE SAÇMA BİR KANUN GÖRMEDİM.BEN BİR KADINDAN KURTULMAYA ÇALIŞIYORUM KURTULAMIYORUM.KADIN BENI TEHDIT EDIYOR..SONRA GDİP KARAKOLA ŞİKAYETCİ OLUYOR.KARAKOL HEMEN UZAKLASTIRMA VERIYOR BANA..DAHA SONRA KADIN TEKRAR YANIMA GELİP BENI SEVDIGINI SOYLUYOR.BU NASIL KANUN ALLAH AŞKINA..BİR KADIN ŞİKAYETCI OLUYORSA ELİNDE DELİL SUNSUN..HİÇ BİR DELİLİ OLMADAN BU BENI RAHATSIZ EDIYOR DIYOR KANUNDA HEMEN O KISI HAKKINDA UZAKLASTIRMA VERIYOR..ALLAH VAR YUKARDA BİR ALLAHIN KULU SORMUYOR YAHU KADIN SENİN ELİNDE DELİL VARMIKİ BU KİŞİ ŞİKAYET EDIYORSUNUZ DİYE..AMA YOK DELİL..BU NASIL KANUN..BU NE SAÇMA KANUN..ELİNDE DELİLİ OLMAYAN KADINLARA KARAKOLDA ŞİKAYET HAKKI TANINMASIN..SONRA EVLİ İNSANLARIN HUZURUNU BOZUYORLAR..BEN BİR DELİDEN KURTULMAYA ÇALIŞIYORUM EŞİM DUYMASIN DİYE..KADINDA GİDİP GİDİP BEN KARAKOLA ŞİKAYET EDİYOR..AMACI EŞİM DUYSUN BENDEN BOŞANSIN DİYE..BPOYLE SAÇMA SAPAN BİR KANUN HEMEN GERİ ALINSIN.VE ELİNDE DELİLİ OLMAYAN KADINLARIN ŞİKAYET HAKLARI OLMASIN..VARSA DELİLİ GİTSİN ŞİKAYETCİ OLSUN..
 • Bilge KağanBilge Kağan18 gün önce
  Bu günlerde basına yansıyan bir haber için sosyal medyaya yansıyan binlerce mesajdan sadece biri: “Kadın başkasından 3 çocuk yapıyor adamın haberi yok. Adam, aldatan haysiyetsiz şerefsiz kadına nafaka ödüyor. Adam, kendinden olmayan çocuklara nafaka ödüyor. Adam, 6284 iftira gücü ile evden uzaklaştırılıyor. Şerefli ceza alır şerefsiz ödüllendirilir benim ülkemde…”
 • nurgul nurgul 1 ay önce
  ben nurgul akyol surekli ustume suc atiliyo yapmadim seylerlen hayatimi mahvettiler salimi kaybettim bahceme evime suc unsuru seyler koyup beni suclamalar bu nedir ya kabul etmiyorum ben evimde hasta yatan biriyim bas donmem var bunlarin derdi ne benle ya ben evimde oturuyorum neymis beni burda istemiyolarmis babalarinin evindemi oturuyom ben napmaliyim biktim ya
 • FATMAFATMA2 ay önce
  Bir bayan olmama rağmen bu yasanın artık haddinden fazla suistimal edildiğini düşünüyorum. Kadınlarımızda bir sonradan görmecilik,gereksiz bir özgüven ve son zamanlarda aşırı derecede eşe,aileye karşı itibarsızlaştırma çabaları. Bir kanun diğer bir kanunu yok sayıyor. Her durum kendi içerisinde deliller dahilinde değerlendirilmeli. Delil var ama hakim kadının beyanını esas sayıyor çünkü hakimlere de inisiyatif tanınmıyor. 6284 acilen ıslah edilmeli. Aileyi kadını korumuyorsunuz. Aksine bir ülkeyi zeminden sarsıyorsunuz.
 • Ümit Ersoy Ümit Ersoy 1 yıl önce
  Seçimler nedeniyle bu kanunun bence Gündemden düşmemesi gerekiyor.
 • Sanane benim adımdanSanane benim adımdan1 yıl önce
  Madem ailede yasaları kötüye kullanma var, bir zahmet ayrilsinlar bu ne biçim aile, böyle bir evde çocuk yetişmesin de zaten. Sen kim köpek evine bakma, çocuklarına bakma bir de darp raporu iste. niye evlendin o zaman. İlla darp olması mı gerekiyor.
 • MustafaMustafa1 yıl önce
  Bu haksız kanun maddesine maruz kalmış bir eş ve taraf olarak, Tamamen kadınların erkeklere karşı hiçbir delil ve tanığa gerek olmaksızın ve suçun sübuta ermeden ve Anayasada belirilmesine rağmen suç isbat edilmediği sürece suçlu adledilemeyeceği madesine rağmen ve hatta asıl olan bir mahkeme ve dosya mevcut olmasına rağmen bağlı olan mahkemeden bu tedbir alınamazken hiç bir karşı itiraz dahi yapılmadan bir başka mahkemelerden sırf kin ve intikam duygusu ile hile ve iftiralarla erkeğin evden uzaklaştırmak üzere çıkarttırılan yetki gasbı ve mevcut görülen yüce mahkeme ve heyetlerine karşı haksız olarak alınan kararlardır...
 • SWRSWR1 yıl önce
  AÇIKÇASI TÜRKİYE DE YAŞAMAYI DÜŞÜNMÜYORUM BİR ERKEK OLARAK. CANIMA SUSAMADIM
 • SerkanSerkan1 yıl önce
  Bu konuda benim çektiklerimi hiç bir baba çekmemıştir.ödediğim adlı para cezaları.15 16 bin lira oldu.hastahanede çalıştım şimdi okulda.o kadar basitleştirdilerki babaları.kimse sana sormuyor dahi.nereye giderken gelirken.pislik bir hayat yasalar dahi karışamıyorsun.kızınahanımına.5 ay önce bende boşandım.yemin ederimki.devlet sadece insanların aile birliğini düzenini yıkan.bir sistem uyguluyor halkına.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019