28 Şubat da hedefteydiler! İşte Menzil'de gizli çekim yapmaya gelip tövbe eden gazetecinin hikayesi

Sol medyada başlatılan ve sosyal medyadan da destek gören 'Menzil Tarikatı'nı karalama kampanyası 28 Şubat'ın karanlık günlerine giden Türkiye'de de yaşanmış, dönemin Menzil Şeyhi Merhum Muhammed Raşid El Hüseyni Hazretleri medyanın iftiralarına maruz kalmıştı. Bir gün makamında gazetecileri misafir eden Elhüseyni Hazretleri, kendisine yöneltilen ' Şifa dağıtıyor muşsunuz?' sorusuna şöyle cevap vermişti: " Hadi Allah'tır. Hidayete erdiren O'dur. Biz sadece vesile olmaya çalışıyoruz."

18 Eylül 2019 Çarşamba 21:23

 Taha Emre Özdemir  Ankara 

Menzil Şeyhi Merhum Muhammed Raşit Elhüseyni Hazretleri'nin çalışmaları da 28 Şubat'ın karanlık günlerine doğru ilerleyen Türkiye'de medyanın dikkatini çekmişti. Merhum Elhüseyni Hazretleri'ne 'İrtica' başlıklı haberlerle iftiralar atıldı. Menzil Köyü ve Şeyhi gazetelerin manşetleri aracılığı ile yöneltilen suçlamalara maruz kaldı.

Makamında gazetecileri ağırladı

Seyyid Ağa Hazretleri bir gün Menzil'de gazetecileri misafir etti. Ona yöneltilen art niyetli sorulara yumuşakça cevaplar vererek sabırlı davrandı. Merhum Elhüseyni Hazretleri'nin gazetecilerle arasında şu diyalog geçti:

- Size niçin Şeyh diyorlar?

- Şeyh Arapça bir kelimedir. Yaşlı Hoca anlamındadır. Herhalde bunun için Şeyh diyorlar.

'Hadi Allah'tır. Biz sadece vesile oluyoruz'

-Şifa dağıtıyor muşsunuz?

- Şifa cebimde mi ki dağıtayım? Bize gelenlere doktora gitmelerini söylüyoruz. Onlarsa her çareye başvurduklarını ancak sonuç alamadıkları için buraya geldiklerini söylüyorlar. Bu durumda onlara ne diyebiliriz? Tabii ki gelenler için Allah şifa versin diyerek dua ediyoruz. Sonra Şafi Allah'tır. Şifa veren de odur. Biz de birşey yok. Dolayısıyla köyümüze misafir olarak gelenlerin büyük bir bölümü geri dönüyorlar. Dönmeyenlerse ceketini yastık yapıp, camide ya da arabasında uyuyor. Şimdi size soruyorum. Türkiye'nin her bir yerinden kalkıp gelenlere nasıl gidin diyebiliriz ki? Gerçekten tövbe etmek isteyenlere boy abdesti almalarını, Allah rızası için iki rekat Namaz kılmalarını tavsiye ediyoruz. Bir bölümü gerçekten içkiyi ve kötü alışkanlıkları bırakıyor. Bir bölümü de bırakmıyor. Yeniden içmeye başlıyor. Hadi Allah'tır. Hidayete erdiren O'dur. Biz sadece vesile olmaya çalışıyoruz.

Gizli çekim yapmak için Menzil'e gidip tövbe eden gazeteci

Menzil Tarikatı'ndan Halil İbrahim Arısoy, gizli çekimler yapmak üzere köye gelen bir gazetecinin başından geçenleri şöyle anlattı:

"Gazetecinin birisi Menzil'den oranın açıklarını yakalamak için görevlendirilmiş. Ben o zaman kim olduğunu da tanımıyordum. Menzil'de 20 güne yakın kalmış. Birçok çekim yaparak belgeler toplamış. Hatta tövbe ederek adap yapmış, ders almış, vird çekmiş. Böyle bir durumda iken dönme zamanı gelmiş. Muhammed Raşid Hazretlerine, 'Ben falan gazeteden görevliydim. Beni buradaki eksikleri tespit için göndermişlerdi. Bir haber hazırlayarak buradan bazı şeyler anlatmam lazım ama ben buraya geldikten sonra fikrim değişti. Ne anlatayım? Ne yazayım?' diye sormuş. Muhammed Raşid Hazretleri de ona, 'Ne gördüysen, ne anladıysan onları yaz.' diye karşılık vermiş. Nitekim bu gazetede Muhammed Raşid Hazretleri'nin resmi boy boy çıktı ve yok sattı."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Eylül 2019 Çarşamba 21:23

YORUM YAZ

 • Vakur Celal Batumlu Vakur Celal Batumlu 1 ay önce
  Tarikatleri karalamak moda oldu, yıllar önce, aczmendiler ve Ali kalkancılar ile başladı, tarikatleri karalamak, sonra 15 temmuz sonrası, fetöcü ve kemalist olduğunu düşündüğümüz, SİYONİST uşakları ile devam etti. Bu devam eder. Tarikatlar ayrımcılık yapmaz, Mevlana hazretleri gibi zatların yoludur, Gaye, Allaha yakın olmaktır. Okuduğun okulda öğretmene nasıl ihtiyaç duyuyorsan, hastalanınca nasıl doktora koşuyorsan, buda Allah yolunda, kendi kafamıza göre din üretmemek için koştuğumuz yerler.Manevi kalplerimiz hasta, kimimizde kibir, kimimizde şehvet, öfke, cimrilik sarmış, herşeyin bir doktoru ve bir tedavisi varsa, manevi hastalıklarında bir doktoru ve onun vereceği bir tedavisi var. Bugün tarikatlar olmasa, herkes kendine göre bir din yaratırdı. Bırakın tarikatlar ile uğraşmayı sahte tarikatlar ile yapılan algıların peşinden gitmeyin, yoksa, Allah çok büyük belalar yollar, mazaAllah
 • İLHAMİ AZİZOĞLU İLHAMİ AZİZOĞLU 1 ay önce
  Müslümanlarkardeştir inanmayanı ALLAH ISLAH ETSİN AKİT GAZETESİNİ SEVİYORUM ALLAH O SOLKESİM GAZETECİLERİ HİDAYETETSİN
 • Vakur Celal Batumlu Vakur Celal Batumlu 1 ay önce
  Menzil hakkında ne yaparlarsa yapsınlar, Allah 'ın koruduğu bu topluluğa kimse zarar veremez. İster ise içlerine ajan bile soksalar bir yere varamaz lar, biiznillah. Menzil bir köy ismi, içindekiler, Nakşibendiler. Bu tarikat Selçuklu, Osmanlı' da devletin yanında olan ve 1440 yıldır, fitne ve fesattan uzak olduğu için, şeytanın işine gelmez, bu sebeple, şeytanın medyasını tespit etmek isteyen, bu tarikatı karalayanlara baksın.
 • Dua ve BedduaDua ve Beddua1 ay önce
  Yüce Allah'ın af edicidir. Nasıl ki hata yaptığı zaman yöneticimiz af diliyor. Fakat hata yapmaktan vazgeçmeyip binlerce memuru işsiz, aşsız bırakıp işe girmesine engel oluyor. Yüce Allah işten attığı kişilerin bedduasına Mazhar olanları cehennem de yaksın. 
 • maraşlımaraşlı1 ay önce
  Tarikat yol veyahut su yolu demek yani Allah cc giden yol manasında , bu yolun öncüsü peygamberimiz sav. dir. Nasılki okulda bilimsel dersleri öğreten hocalar olduğu gibi Allah cc ve resulun yolunu öğretmeye çalışan insanlardır. İşin özü budur , bunun dışında tarikatı ticaret makam mevki olarak kullanmaya çalışanlarda olmuştur. Unutmayın şeyh uçmaz mürit uçurur , o yüzden tarikatı doğru anlamak lazım , ahir zaman fitnelerine karşı bir arada bulunmak lazım ama bu tür suistimallerinde olabileceğini unutmamak lazım. Artık günümüz internet ve teknoloji çağında dini öğrenemiyorum demek esas cehalettir. Öğrenmek için yıllardır bir hocanın dizinin dibine oturmaya gerek yok açıp kuran hadis ve fıkıh kitaplarını okuyarakta dinini öğrenir insan yoksa fetö gibi şarlatanların kucağında bulur hem dünya hemde ahiretinizi berbat edersiniz. Ahir zamanda hem çok uyanık hemde çok akıllı olmak lazım , yoksa sonu felaket
 • Bayram DEMİRBayram DEMİR1 ay önce
  Yorumları okuduğumda, bir şeyler yazmak zorunda hissettiğim, bir konu oldu o da şudur: Fetö terör örgütü gösterilerek dindar kesimi birbirine düşürmek içinfetö gitti ama tarikatler cemaatler devlette kadrolaşıyor iddiaları yayılıyor. Aslında bu da kanaatimce fetönün bir oyunu. İktidarla tarikat ve cemaatlerin arasını açmak. Darbe öncesi Fetöcülerin bu konuyu sıksık gündeme getirip, Tayyip ERDOĞAN, bugün bizle uğraşıyor, bir gün size de sıra gelecek, diyorlardı. O zaman fetöcüler tarikat ve cemaatleri kandıramadılar, fakat farklı bir yöntemle bu gün yine tarikat ve cemaatler kadrolaşıyor diyerek halkı korkutuyorlar. Devlette dairelerinin değişik kademelerinde görev almış kişileri de iddialarına delil gösteriyorlar. Şu soruyu sormak gerek, bir cemaata veya tarikata mensup olan birisi sırf bu dedikodular yüzünden devlette görev almasın mı?....
 • CenkCenk1 ay önce
  "Tata Tonga" sana katılıyorum çok doğru söylemişsin. Kimse hiçbir diplomasız doktoru, savcıyı, hakimi, avukatı, polisi v.b ni görmez. Ama bir tane üç kağıtçı hoca çıkınca fetö şerefsizi adnan oktar şerefsizi gibi bütün alimleri hocaları aynı kefeye koymaya çalışırlar işlerine öyle geldiği için. O zaman diplomasız doktoru da öğrendiğin zaman artık hiçbir doktora güvenme yiyorsa hiç bir doktora gitme bakalım hastalanınca. O yüzden kimse kimsenin ne olduğunu bilmeden iftira atmasın vebale girmesin kendisi namazını kılabilir Kur-ân'ını okuyabilir fakat bilmediği işlere de yorum yapmasın lütfen. Allah'ın sevdiği bir kula iftira atar da sonra belanın nerden geldiğini bile anlayamadan helak olur. İçinizdeki islama karşı olan sağukluğu dışarıya yansıtmayın içinizde tutun bari. Kimse kimsenin kalbini bilemez biz sadece gördüğümüze göre amel edebiliriz ama herşeyi de akılla idrak edemeyiz. Gayba inanmak akılla olmaz kalple olur. Akılla anlamaya çalışanlar hata ederler anlayamazlar. Kalple iman ettikten sonra akılla ibadetlerimizi yapmamız gerek farzlara, vaciplere, sünnetlere sıkı sıkıya riayet etmemiz gerek. Haramlardan ve şüphelilerden çokca sakınmamız gerek. İlim öğrenmemiz gerek. Gerçek alimler ve veliler Peygamberimizin vekilleridir unutmamalıyız. Allah'a emanet olun. Çok tövbe ve şükür edin. Müslümanların birliği, beraberliği için dua edin. Eziyet gören, darda olan, suya yemeğe muhtaç olan, yardıma ve korunmaya muhtaç olan dünyadaki bütün müslüman kardeşlerimizin yardım görmesi ve kurtulması için Allah'a çokça dua edin inşallah.
 • hay hayhay hay1 ay önce
  tarikat mı siyasetçi mi. neden gizli gizli devlette yapılanıp devleti ele geçiriyorlar.şu an devlet te bunların referansı olmadan iş görülemiyormuş. bu ne peki ikinci feto vakasımı yaşanacak??hatta bazı yazarlar bunların darbe peşinde olduklarını yazdılar.
 • şenay doğan şenay doğan 1 ay önce
  sınırsız benim için gerçek dünya her daim allah ve rasulü ile birliktelik içinde bulunmak allahın marifetinde ve tevekkülünde ulaşabileceğim son noktaya ulaşmak allahu tealaya ve habibine en çok sevineceği şeyi sunmak ne kadar çok istersem isteyeyim ya rabbi bu istediğim sana ve habibine en sevgili şey değilse ona ulaşmanın hiç bir anlamı yok size en sevgiliyi lutfeyle ve beni bu yolda sizinle beraber eyle demektir ben allahın izni ve yardımıyla bundan dönmem allaha emanet olun
 • SınırsızSınırsız1 ay önce
  Şenay doğan gerçek dünya da değilsin islamı hiç anlamamışsın
 • Hakan Murat Hakan Murat 1 ay önce
  Menzil'de Siyaset y a p ı l m a z.
 • RckRck1 ay önce
  Boşuna çamur atip günaha girmeyin gidin girin görün anlayin idrak edin ha yine bir değişilik yoksa kendinizde en azindan çamur atmayi birakacaksiniz
 • Mağdur MaduroMağdur Maduro1 ay önce
  1 Eylül 2016 tarihinden beri haksız, hukuksuz ve Adaletsizce yapılan memur ihraçlarına ses çıkarmayanların yüce Allah iki cihanda müstehaklarını versin.
 • şeşe1 ay önce
  filistinde kadir gecesi yüzünde şehit amcasının adıyla doğan bebeğin doğumundan önce birtakım haller yaşadığımı anlatamayacağımı mahrem olduğunu söylemiştim ya yaşadığım o haller objektif olarak mahrem değil ama ben bazı şeyleri allah ve rasulünden başkasına telafuz etmeye utanırım yoksa objektif olarak bakıldığında mahrem bir konu değildir sadece benim dünyamda benim algımda mahremdir yanlış anlamaya meydan vermeyeyim mahrem haller deyince ucu açık kaldı allaha emanet olun
 • Necmettin Necmettin 1 ay önce
  Evethadi allah,kaynağıdw kurwn,wma neden kuran-itefsir edip,sure sure ayet ayet açıklayarak anlatmıyor lwr,
 • serdarserdar1 ay önce
  Nasıl olurda ALLAH dururken Efendilerin Sıhların peşi sıra cehenneme yol alırsınız.Hurafe cennetindesiniz . Gerçek cenetiniz inanın bana SAKAR cehennemiSizler günahların en büyügü ŞİRK'i işliyorsunuz
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  akit eğer birgün savaştıklarınıza mağlup olursanz nefislerinizi allah ve asulüne tercih ettiğiniz ve allahu tealayı incitişiniz -bu rabbimin buyruğudur-hakkı içindir allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
   sanki insanları menzile davet etmişim gibi olmuş oysaki menzilcilerin evinde habibullahın devreye girmesi gözümü allah ve rasulüne çevirmiştir menzili örtmüştür olsun allahın dediği olur kalpler allahın elindedir ve allahın dediği olur menzil tövbe etmezse allah gönlünü menzile başlayanlar içinden hayır gördüklerini kendisi kapısına getirir allaha emanet olun
 • FatihFatih1 ay önce
  Müslüman senin yazdığın yazıyı yaptığın haberi Ali İhsan Karahasanoğlu onaylar mı?Ya da kim onayladı merak ediyorum.
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  menzil için söylediğim herkes için geçerli kim kendisini allah ve rasulüne bağışlar gayesi allah ve rasulünün sevinci ve zaferi olursa onun allahın ordusuna duhulü ve hayalini bile kuramayacağı bir cenneti yaşaması için dua ederim 
 • şenay doğan şenay doğan 1 ay önce
  menzilcilerin kayserideki bir toplantı evine ben de gittim maksadım kim olduklarını görmekti bu niyetle bir vekilden el almak istediğimi söyledim maksadım asla bağlanmak değildi fetonun menzille mücadelesi vardı ve kimse bana sebebi konusunda yardım etmedi iş başa düştü kadın bana el verirken peygamberim girdi devreye ve kalbime ılık ılık tarif edemeyeceğim bir nur aktı mest olmuş şekilde ayrıldım oradan henüz peygamberimin hayatımda olmadığı bir zamandı bir daha da aralarına girmedim seyyid oldukları söylendi peygamber evladıymış uğradım bütün musubetler habibullahın yüzü suyu hürmetine helal olsun dedim kapattım konuyu
 • SınırsızSınırsız1 ay önce
  Yeniakit Muhafazakâr olarak biliniyorsunuz İslam Tarihinde Hz Peygamber Efendimiz,4 Halife,Sahabe,Tabiin,Teba-i Tabiin ve Müctehid İmamlar Devrinin hangisinde Tarikatçılık,Cemaatçılık,Hizipçilik,Fırkacılık ve Gurupçuluk yapıldı. Tarikatler ve Cemaatler tarihini okumanızı tavsiye ederim Aynı Hristiyanların papazları gibi kapalı gelişmeye karşı tarikatler ne fayda verdi 1700 lü yılların ortalarında çeşitli tarikatlerden İstanbul da 800 tekke vardı bunlar ne gibi bir ilmi ve bilimsel bir gelişme göstermiş bir söyleyin beni soracak olursanız ben Hz Peygamber Efendimiz ve Sadece Kuran-ı Kerime tabi 5 vakit kılan bir müslümanım. Birşey daha soracağım ve söyleyeceğim Hz Peygamber Efendimizin de bahsettiği ilk üç altın nesil nasıldı senin o sufi dediklerin nasıldı ve Tarikatçılığın nasıl şirke bulaştığını bir anlatsanıza birde bu yorumu yayınlayın olur mu ipotek koymayın. Tarikatların nasıl hurafe uydurmalarla dolu olduğunu da söyleyin Tarikatların neden İbni Teymiye'den nefret ettiğini yazın Mevlana Yunusemre Şemsi Tebrizinin İbni Arabinin ne olduğunu yazın Vahdeti Vücutçular İslamda olmayan dönücüler semahcılar ne diyeyim bir de tarikatları övüyorsunuz ya aynı ortaçağın ruhban sınıfı gibi üretmeden asalak gibi milletten geçin ilk üç altın neslin hangisi böyleydi imamı azam hapis şehit oldu Hz Hüseyin Kerbelada şehit oldu vs bunlardan kaç tanesi şehit oldu
 • Tata TongaTata Tonga1 ay önce
  Bütün bütün doktorlar, bütün avukatlar, bütün berberler, bütün taksiciler, bütün öğretmenler vs.vs kötü denemeyeceği gibi bütün doktorlar, bütün avukatlar, bütün berberler, bütün taksiciler, bütün öğretmenler iyi de denemez. Her mesleğin veya her işin belli kriterleri vardır/olmalıdır. En önemli kriter de şeffaflıktır.
 • misafirmisafir1 ay önce
  ALLAH rızası için hareket etmek,suç olabilecek hiçbir noksanlığa sebep olmaz.Kanıtlarından biri de bu.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ekim 2019