2019 asgari ücret için ilk rakam açıklandı! 

Hükümet, işçi ve işveren arasında kıran kırana geçecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında 2019 asgari ücreti belirleyerek kamuoyuna duyuracak. Milyonlarca işçinin Ocak 2019 ayı asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken, 2019 asgari ücret için ilk fiyat açıklaması da geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Aralık ayındaki pazarlık 2.000 TL üzerinden başlasın.” dedi. DİSK ise asgari ücretin 2800 TL olmasını istiyor. Peki 2019 asgari ücret ne kadar oldu?

25 Aralık 2018 Salı 11:48
2019 asgari ücret için ilk rakam açıklandı! 

Hükümet, işçi ve işveren arasında kıran kırana geçecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında 2019 asgari ücreti belirleyerek kamuoyuna duyuracak. Milyonlarca işçinin Ocak 2019 ayı asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken, 2019 asgari ücret için ilk fiyat açıklaması da geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Aralık ayındaki pazarlık 2.000 TL üzerinden başlasın.” dedi. Asgari ücreti belirlemek için toplana Asgari Ücet Tespit Komisyonu 2019 asgari ücret fiyatını açıkladı.

Asgari ücret belli oldu

Asgari ücret 2019 zammını belirlemek üzere hükümet, işveren ve işçi temsilcileriyle oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son toplantısını yaptı ve asgari ücret belli oldu. Buna göre, 2019 asgari ücret 2.020 TL oldu.

 

İşsizlik maaşı son dakika asgari ücret zam sonrası işsizlik maaşı ne kadar oldu?

 

"Bu ücret kabul edilebilir bir ücret"

Asgari ücret Tespit Komisyonu yaptığı son toplantının ardından 2019 yılı asgari ücreti 2020 TL olarak açıkladı. Yeni asgari ücret rakamlarına ilişkin konuşan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, "Bu ücret kabul edilebilir bir ücret. Yüzde 80'lik kesimi mutlu ettiğimize inanıyorum " dedi. 

AGİ 2019 ne kadar olacak? Asgari geçim indirimi-AGİ hesaplama

2019 asgari geçim indirimi-AGİ ne kadar olacak? AGİ hesaplama 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını da yapmıştı. İşçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan, bir işçinin asgari geçim tutarının Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) bu toplantıda komisyonla paylaşmıştı.

TÜİK'den son dakika asgari ücret teklifi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

Emekliler 2019'da ne kadar zam alacak? (memur SSK Bağk-Kur) 

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren 2019 asgari ücret tutarının ne kadar olacağı daha şimdiden merak ediliyor. Aralık ayında hükümeti temsil eden heyet başkanlığında işçi ve işveren temsilcilerinin bir araya gelerek ortak bir noktada buluşarak ortaya 2019’un yeni asgari ücret tutarı çıkacak. Yerel seçimlerin de olacak olması asgari ücretin makul seviyede olmasına etki edebilir. Peki asgari ücret 2019 ne kadar olacak? İşçi kesimi 2019 asgari ücretin ne kadar olmasını istiyor? Asgari ücret ne kadar oldu?

DİSK asgari ücret 2 bin 800 TL olsun

DİSK düzenlediği basın toplantısıyla 2019 yılı asgari ücrettaleplerini 2 bin 800 lira olarak açıkladı. CHP ise TBMM’ye verdiği kanun teklifinde asgari ücretin 2 bin 200 lira olmasını talep etti.  

TÜRK-İŞ'den asgari ücret teklifi 

Türkiye 2019 asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Milyonlarca işçi asgari ücretten maaşlarını alıyor. Geçinmekte zorlanan milyonlarca işçi 2019’da asgari ücretin masul seviyede olmasını bekliyor. 2019 Mart ayında mahalli yerel seçimlerin de olacak olması milyonlarca asgari ücretliyi bir nebze olsun sevindiriyor. Zira seçim öncesi siyasi partilerin asgari ücret konusunda vaatlerde bulunmaları bekleniyor. Onun için 2019 asgari ücret ne kadar olacak şimdiden  merak edilmebe başlanırken 2019 asgari ücretin ne kadar olması gerektiği konusunda işçi kesimin temsilcisi konumunda olan Türk-İş’ten de asgari ücrete ilişkin önemli bir açıklama geldi. 

İŞKUR’dan çalışan annelere aylık 400 TL kreş desteği

KPSS şartsız İŞKUR alımları İŞKUR 1106 personel alımı yapacak

2019 asgari geçim indirimi-AGİ ne kadar olacak? AGİ hesaplama

TÜRK-İŞ asgari ücretin ne kadar olmasını istiyor?

Katıldığı bir toplantıda 6 milyon asgari ücretlinin 1603 TL asgari ücretle geçinmeye çalıştığını söyleyen Türk-İş Başkanı Atalay, ”Aralık ayındaki pazarlık 2.000 Lira üzerinden başlasın.” şeklinde konuştu. Aralık ayı sonunda belli olacak yeni asgari ücreti için Türk-İş’ten dikkat çeken çağrı geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Aralık ayındaki pazarlık 2.000 TL üzerinden başlasın.” dedi. Aralık sonunda yeni asgari ücret belli olacak. Türk-İş, asgari ücret için ilk çağrıyı yaptı. Başkanı Ergün Atalay, “Esnaf can suyu, işveren nefes kredisi istiyor. 6 milyon asgari ücretli bin 603 lira asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Aralık ayındaki pazarlık 2 bin lira üzerinden başlasın” dedi. Ergün Atalay, domatesin 5 TL, üzümün 7 TL olduğunu, 1.5 ay önce 22 TL olan yağın da 40 Lira’ya çıktığını ifade etti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Burası iktidarın ve muhalefetin ne kadar ülkesi ise işçinin de bizim de ülkemiz” ifadesini kullandı.

İşveren asgari ücret için ne diyor?

Kudret ÖnenTİSK olarak yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası işveren payının 2019'da alınmamasını, SGK İşveren Desteği'nin yüzde 5'ten yüzde 6'ya yükseltilmesini ve bu oranın toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını talep ettiklerini de vurguladı.

Asgari ücret ne zaman belli olacak Ocak 2019? Asgari ücret komisyonu ne zaman toplanacak?

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Aralık 2018 Salı 11:48

YORUM YAZ

 • eminemin25 gün önce
  Nezamanyatacak
 • HZALLAHHZALIHZALLAHHZALI2 ay önce
  HZALLAH HZALI HZMUHAMMEDALI
 • physicphysic2 ay önce
  zehir zıkkım haram olsun kimin parmağı varsa.
 • Konyalı FilizKonyalı Filiz2 ay önce
  Ne kadar artarsa artsın patronlarişçiye asgari ücret vermezler
 • ESRAESRA2 ay önce
  Yaradan bu haksızlıgın hesabını sorar inşallh . 1841 tl ıle kim nasıl gecınsın yaa her gun ayrı bı zam verılıyıor askerı ucrete gelınce nıye kısılıyor. insafsızlar vıcdansızlar allah belanızı versin maf ettınız bu ülkeyi.
 • xxccxxcc3 ay önce
  xxcloöçc.Cclçv.vöol çv
 • asas3 ay önce
  asgari ücret alan var mı acaba burada yorum yapanlardan herkesin altında araba yollar doldu taştı alışveriş eğlence mekanları full çakılı
 • aziz çiftçiaziz çiftçi3 ay önce
  EMEKLİYİM VE 1400 TELE MAAŞLA GEÇİNİYORUM TAYİP ERDOANA VERİP BU PARAYI O GECENSİN GÖREYİM BEN ONU ,ALLAH SİZE BUNUN HESABINI SORMAZMI HAKKIMI HELAL ETMİYORUM....
 • Emircan Şemsiye Emircan Şemsiye 3 ay önce
  Arkadaşlar biz sustukça daha çok eziliriz.Susmayın protesto yapalım eylem yapalım sokaklara çıkalım halimizi anlasınlar. Sustukça eziyolar bunlara kalsa hiç zam yapmazlar .
 • orhanorhan3 ay önce
  kira:800elektrik:150doğal gaz:300su:40telefon internet faturalar: 150...........diye gidiyor.. Allah bu ülkede vatandaşın hakkına girenleri bilip susanları görüp görmemezlikten geleni hakkımızı yiyenleri cehennemin en dip yerine atsın benim hakkım hiçbirine helal değil
 • PredaPreda3 ay önce
  Bir sürü aptal yazmış buraya yok oy vermem yok şunu yapmam hadi abicim hadi ya açlıkdan kudurun böyle ezilin büzülün adamlar keyif çatsın kızına 10 binliralık türban taksın sizde 200 lira parayı kovalayın mahvettiniz lan bu ülkeyi inadına ben oy vericem akpye çünkü keyfim yerinde mis gibi 8 binlira maaşımı da alıyorum siz salakların hakkını savunmaktan bıktım
 • Ahmet KartalAhmet Kartal3 ay önce
  Asgari ücretin en az 2300 lira olması gerekir. İnsanlar çok zor şartlar altında yaşıyor. Kira olmuş 1200 lira, su elektrik doğalgaz kışın toplamda en az 300 lira. Geriye ne kaldı, okul mutfak çoxukların hali. Zaten sosyal faliyet yok aile arasında. Yaşamak çok zor.
 • furkanfurkan3 ay önce
  asgari ücret ile geçim sağlamak zor. 2.200-2.500 olması gerekiyor. Tek kişi çalışan ailelerde elektirik su doğalgaz ev kirası para bitiyor. Biz sizleri bizim adımıza konusun diye seçtik. size haklarımızı verdik. ama bu şekilde yaparak bizleri zor durumda bırakıyorsunuz. Hakkımız helal değildir.
 • Sena YaylacıoğluSena Yaylacıoğlu3 ay önce
  Atalarımız zamanında çok yerinde bir söz söylemiş. Celladına aşık olmuşsa bir millet, ister ezan ister çan dinlet. İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet, müstahaktır ona her türlü zillet. Bu devlette ufacık bile hakkım varsa ben helal etmiyorum. Yazıklar olsun önümüzde seçim olmasa vereceğiniz tutar en fazla 1.850 tl. Oy vermeye giderken elinizi vicdanınıza koyun. Yazık çok yazık..
 • CenkCenk3 ay önce
  Asgari ücret 1850TL olucak büyük olasılıkla arkadaşlar bizim dükkan'da uygulandı.Geçen senede aynı şekilde 1400tl-1603tl olmuştu 1 ay öncesinden biz 1603tl almıştık.Bunlar tesadüf olamaz size dicegim 1850tl olucak asgeri ücret ona göre oy verirken bu rakamı göz önünde bulundurun.
 • Mehmet sucuMehmet sucu3 ay önce
  Asgari ücretin 3kısma ayrıması ne demekAgır işte çalışan ekmek yiyecek te hafif işte çalışacaklar ot mu yiyecek bu ne şaçmalık
 • bülentrbülentr3 ay önce
  senginin tuzukuru bisidüşünen olduhunusanmıyorum ama hakyiyenler bu dünyada olmasa da rabbim inşallah onlarada cektirir hak yiyenlerin allah belasını versin
 • Fatih ZORŞAHİNFatih ZORŞAHİN3 ay önce
  10 yıldır akpye oy veriyorum ama yeter artık şu konuya acil el atın yoksa yakında isyan çıkacak 2500 / 3000 bile zor bu devirde
 • dragondragon3 ay önce
  kira =700 yol ve yemek= 600elektrik=100 ev ihtiyaçları( bez.okul.servis,mutfak,araba,tel fatura, temizlik)= 1500su=100 TOPLAM= 3300 TLdoğalgaz=300
 • okanokan3 ay önce
  asgari ücret en az 3000 Tl olması gerekiyor bu devirde kira 1000 Tl. şuan alıyorum 1600 lira bunun elektriği suyu var zor bela geçiniyorum
 • tuncertuncer3 ay önce
  1350 olsun bu millete hak daha durun neler olacak
 • mahmut fakirmahmut fakir3 ay önce
  millet vekili her türlüdevlet destegi alsın5 yıldan sonra emekli olsun akp ye oy yok
 • AsgariiiAsgariii3 ay önce
  O agalar gelsin asgari ücretle kendileri gecinsinler bakalım 1 ay yapabilecekler mi
 • bahdiyar ölmezbahdiyar ölmez3 ay önce
  akp eyt yi kabul et yoksa oy kaybersin bende akpliyim ama dost aci söyler
 • cem cemcem cem3 ay önce
  akp eyt yi meclis kabul etmedimillet vekilleride bir yılda emekli olmasın bunuda halk kabul etmiyor adalet nerde
 • aziz yorgun aziz yorgun 3 ay önce
  akp eyt yi kabul etmedinizo size oy verenlerin hakkini yediniz bir millet vekili 1 görev yaptımı emekli ediyorsunuzbol para veriyorsunuz hakkımı size helal etmiyorum oy yokoy yok
 • aydın sütaydın süt3 ay önce
  akp urfa da çok oy aldin yatirim yapmadin antep izmir mersin çok fabrika yaptın urfa eşek degilsana oy yook
 • esma cioesma cio3 ay önce
  asgari ücret 2500 olsun acız aç
 • mahmut dagmahmut dag3 ay önce
  askeri ücret 2000 tle olsun devlet istese yapar
 • enestopenestop3 ay önce
  bizlerden çok kesiyorlar suriyelilere veriyorlar hakkımı helal etmiyorumşanlı urfa torpil aşiretçilik var adam ayırma varbelediyeye giremiyorum fabrika yine torpilş urfa torpilin merkezi
 • veysi toprakveysi toprak3 ay önce
  işci emekçidiremeye saygıerken yaşta emelilik hakkımızdır meclise sunulmasını istiyoruz mezarda emeklilik istemiyoruz
 • önder açarönder açar3 ay önce
  Ben asgari ücretle çalıyorum 2 çocuğum var kirada oturuyorum geçinemiyorum bazen yerin gelince ekmek parası kalmıyor cebimde hep ordan burda borç yapıyorum bunlar niye bizim halimiz de anlamıyor bu kadar pazarlama niye yapıyorlar herşeye zam yapınca bu kadar düşünülmuyor sabah kalkınca acaba neye zam geldi bugün diyerek artık diket üstünde yaşıyoruz Allah kimin hakkı kimdeyse çıkarsın tek dileğim Allah a yalvarmak
 • Derya tütenekDerya tütenek3 ay önce
  Şu an enflasyon orani kadar asgariücret yükseltmeli. Daha fazlası ekonomi için iyi olmaz.
 • wwwwwwww3 ay önce
  2 bın yaparlarsa opun basınıza koyun bence zor yaparlar
 • kartalkartal3 ay önce
  askeri ücretin en az 2500 tl olmasını istiyorum. türkiyeyi idare edenlere sesleniyorum. birazıcık vijdanınız varsa fakir fukarayı dahada rezil etmeyin.
 • suat topalsuat topal3 ay önce
  Öncelikle askeri ücret 2.200 olmalı 450 tl kira veren olarak 1750 Aidat 50 tl kaldı 1700 400mutfak masrafı kaldı 1300 coxukta olursa yeter kimseye muhtaç kalmaz bide işkurdan işe alıyorlar 3ay sonra işten çıkartıyorlar ben şok marketegirdim bu ay son cocukta var eğer kadroya giremezsem boşta kalıcam insana koyuyor bi insan evine ekmek götüremezmi
 • TAYFUNTAYFUN3 ay önce
  ALLAHIM YA EN YAKIN ZAMANDA BU HÜKÜMETİ DEVİR YADA BU ÜLKEDEN BUNLARI TEMİZLE BUNALIMA GİRDİK ARTIK YETER YA ALDIĞIMIZ PARAYLA AY SONUNU GETİREMİYORUZ ŞİMDİ SEÇİM ZAMANI BAŞLARLAR GENE BENİM MİLLWTİM DİYE
 • yoksul halkyoksul halk3 ay önce
  yakında bizlerde vatanımıza gelen mülteciler gibi artık geçinemiyoruz diye başka ülkelere göç etmeye başlarız yada intihar başka kurtuluşu yok ne yapsak ne etsek bu borçları kapatamıyoruz bu maaşla anlayın artık bu halkın halinden...
 • yoksul halkyoksul halk3 ay önce
  Benim anlamadığım asgari ücreti bile sınıflandırıyorlar kardeşim yoksulluk sınırı ne kadar bu memlekette onu düşünün ve emin olun asgari ücretle çalıştığım için her ay borçlarla mücadele ediyorum bir ay olsun borcum yok diyemedim yazlık kışlık kısacası mevsimlik alış veriş yapamıyoruz üç beş senede bir bişey alabiliyoruz zaruri ihtiyaçlar bitmiyor Elektrik su kira mutfak tüp bunlare her yıl hatta yılda bir kaç kez zam yiyor ama asgari ücret senede bir buna ramen ölmüyoruz belki ama bu paraylada yaşıyoruz denemez.ben 32 yaşında bekar biri olarak maaşım yüzünden evlenemiyorum sıkıntıyı yaşayan bilir izleyen değil kendi boğazımı doyuramıyorum evimi geçindiremiyorum altına mobilyaya ve düğün masraflarına gelen artış zamanında maaşlarımıza gelmiş olsa herşey daha farklı olurdu emin olun asgari ücret 3.000TL bile olsa kardeşim ülkede herşey ateş pahası yinede yetmez vekillerimize değil bakanlarımıza ve komisyona sesleniyorum fazla değil sadece bir ay için asgari ücretle mormal sıtatüde biriymiş gibi geçinmeye çalışsın halimiğzden anlar ama yok ben geçinebildim diyebiliyorsa bizede bu yolu göstersin bizlerde geçinelim
 • Furkan MuratFurkan Murat3 ay önce
  Bu Turk-iş bakanı önce emekli olsun geçim sıkıntısından korkuyorsa ... Asgari ücrete çok diyor asgari ücretle 2 ay geçinse acından ölür ibne
 • LALE EVRIŞLALE EVRIŞ3 ay önce
  ASGARİ ÜCRET 20 ARALIKTA BELLI OLACAK DEDILER YOKK BU NASIL IS
 • 1400 olsun1400 olsun3 ay önce
  1600 bile çok, 1400'e geri inmeli. Size müstehaktır. 2019'da daha da rezil bir ekonomi bizi bekliyor. Asgari ücret artınca her yer zam yapacak, aynı noktaya geri geleceksiniz.
 • özlemözlem3 ay önce
  Bence en az 2000 lira olmalı hafif statüdeki çalışan insanlar da bu maaşla geçinemez ama. sürekli kredi kartına yüklenmek zorunda kalıyoruz ve bu da bize borçlu bir hayat sunuyor. Benim de iki çocuğum var büyük olanın okul masrafları , küçük olanın bez masrafları var faturalar , mutfak masrafları 1600 yetmiyor 2000 tl bile yetmez ki. Lütfen insanca ve borçsuz bir hayat sürelim. çok şey istemiyoruz. Sadece insanca yaşamak istiyoruz.
 • davutdavut3 ay önce
  başımızdaki yöneticilerimiz sadece bu dünya varmış gibi hareket edin bakalım benim Allahım var ben ona sığınıyorum ebedi hayatta nasıl hesap vereceksiniz bakalım
 • ersinersin3 ay önce
  asgari ücretin hakkı 2200 tl ağır orta hafif statü diye bir şey yok eğer bu millet huzur görülmesini isteniliyorsa herkese eşit davranılması lazım maaş bodrosu geldiğnde bende 190 tl katma değer vergisi kesiliyorsa ben bunu kabul ediyorsam asgari ücret de 2200 tl olacak
 • sevgisevgi3 ay önce
  inanınki 1600 ile kira.. elektrik ,.su ikide çocuk okul masrafı .mutfak.vs.şimdi siz bunu bölüsün bakalım ne kalıyo
 • sevgisevgi3 ay önce
  inanınki 1600 ile kira.. elektrik ,.su ikide çocuk okul masrafı .mutfak.vs.şimdi siz bunu bölüsün bakalım ne kalıyo
 • yasin yasin 3 ay önce
  cocuk evde mama bekliyor veresiye veren yok versene olacak zaten para yok evde cocuk aç aglıyor baba olarak ne yapacagımı bilmiyorum benim cocugum aclıktan ağlarken insallah bizleri buduruma getirenlerinde basına gelir evlat acısı cekerler
 • Mehmet Akif ATSIZMehmet Akif ATSIZ3 ay önce
  Ülkemiz zor bir dönemden geçti ve geçiyor.lakin bende para olmasa sende olmasa esnefta olmayacak toptancılar da olmayacak üreticiden olmayacak hammadde ise olmayacak.Peki bu para km'de olacak.sadece fatura ödemeleri olacak sonra Bülent Ecevit in kafasına atılan yazar kasa gibi olacak ve halk zor ama çok zor duruma gelecek sonrası zaten kaos Allah korusun
 • Mehmet Akif ATSIZMehmet Akif ATSIZ3 ay önce
  Ülkemiz zor bir dönemden geçti ve geçiyor.lakin bende para olmasa sende olmasa esnefta olmayacak toptancılar da olmayacak üreticiden olmayacak hammadde ise olmayacak.Peki bu para km'de olacak.sadece fatura ödemeleri olacak sonra Bülent Ecevit in kafasına atılan yazar kasa gibi olacak ve halk zor ama çok zor duruma gelecek sonrası zaten kaos Allah korusun
 • Mehmet Akif ATSIZMehmet Akif ATSIZ3 ay önce
  Ülkemiz zor bir dönemden geçti ve geçiyor.lakin bende para olmasa sende olmasa esnefta olmayacak toptancılar da olmayacak üreticiden olmayacak hammadde ise olmayacak.Peki bu para km'de olacak.sadece fatura ödemeleri olacak sonra Bülent Ecevit in kafasına atılan yazar kasa gibi olacak ve halk zor ama çok zor duruma gelecek sonrası zaten kaos Allah korusun
 • KanunîKanunî3 ay önce
  Tüfe ye %2 refah payı ilave ederler ve asgari ücreti agi dahil 1950/2000 gibi bir net rakamı tasdik ederler.....
 • SİTEMKARSİTEMKAR3 ay önce
  2500 OLSA NE OLACAKKİ YİNE ZORLANACAGIZ ELEKTRİĞE ZAM SUYA XAM KİRAYA ZAM EKMEGE ZAM VERECEKLERİ PARAYI GERİ ALACAKLAR BİŞEKİLDE
 • Duygu Duygu 3 ay önce
  2 800 en guzeli bir asgari ucretli calisanin halinden zengin ne anlar gecim zor cene bol ne olacak
 • SEDOSEDO3 ay önce
  Ne 2.000 i arkadaşlar şuan 1604 tl ye bile zorlanıyor devletimiz bence asgari ücretten 204 tl kesinti yapıp 1400 tl olmalı ki devletimiz rahat bi nefes alsın.Sayın milletvekillerimiz üç kuruş maaşa çalışıyorlar lütfen örnek alalım onları.Elektrik kullanmayın,suyu camiden çekin,ekmeği bayat alın fırından yarı fiyatına,işe yürüyerek gidin,tek öğün yemek yiyin akşam erkenden uyuyun,bedava yemek verilen yerleri takip edin iftar çadırları olsun,cenaze evleri olsun,tlf,internet,tv vs kullanmayın bunlar lüks tüketim lütfen bu şekilde 1400 tl yeter de artar. o artan 200 tl saygıdeğer vekillerimize gitsin rahat bi nefes alsınlar...ON NUMARA BİR YORUM OLMUŞ BAŞKA SÖZE GEREK YOK :)
 • ayşegül ayşegül 3 ay önce
  asgari ücret 2.400 olsun 1.400 kira veriyorum elektrik su doğalğazmutfak masrafıtelefon3 çocuk okul masrafı yetmiyor yetmiyor yetiremiyoruz
 • abdullahabdullah3 ay önce
  Bu hukumetten ... olmaz ... 2500 istiyoruz
 • demirdemir3 ay önce
  bence asgerlik ücreti2000 teleyi geçmezçünkü işlerine gelmezkime alt tebakayı düşünmezkimseninde umrunda olmaz
 • Hy-hyHy-hy3 ay önce
  1 Usd $2 ocak 2018'de 425 dolar ediyordu.Amerika yıllık enflasyon %2,5-3 civarında eklersek...Oda 12,25 usd olur.12,25+425=437,25 usd $ yapar.Tl olarak 437,25×5,39=2359,4 Tl. yapar.Yani zam yapmadan sadece enflasyon verilse bile olması gereken "2359,4 tl".Milletide salak yerine koymayın.Ağalar,paşalar %26 zam alırken "marabaları" hor görmeyin.
 • cumacuma3 ay önce
  Gecinmekte zorlandimiz su gunlerde asgari ucretin 2200 tl altinda olmasi olasilini dusenemiyorum yoksa sonumuz iyi olmayacak evde as yok ev kira elektiri suyu derken yiyecek ve icece soylemiyorum daha ne deyim siz soyleyin gecine bilen varmi
 • bana kimse vicdandan bahsetmesinbana kimse vicdandan bahsetmesin3 ay önce
  elin pis suriyelilerini getirdi başımıza birde maaş bağladı benim kardeşim aylardır iş bulamıyor 3 tane yeğenim var ben tek başıma 2 eve bakmaya çalışıyorum yiğenlerim aç yatıyo aççç kim duuyacak sesimizi acaba...bir elleri yağda bir elleri balda oh ne güzel hayat bunlar nerden bildin yokluğu aç yatmayı daha kömür alamadım battaniyelere sarılıp yatıyorum..ben hakkımı asla helal etmiyorum..öbür tarafta sebep olanların bana bu zülmü çektirenlerin yakasına yapışacam!!!
 • Bayram GkdgnBayram Gkdgn3 ay önce
  Asgari ucret en az 2200 tl olmalı bu sartlarda
 • ali yılmazali yılmaz3 ay önce
  Yaşantımızı avrupa standartlarına uygun hale getirmeyeçalısan siyasiler elbette asgari ücretide avrupaya göre ayarlarlar artık sanırım avrupaya benzemeye çalışmıyomuyuz nasılsa ????
 • AhmetAhmet3 ay önce
  Eee asgari ücret vaatlerin için de olsa ne olacak insanları kandırsalar ne çıkacak sonuç yine hüsran yine onların cebi kesesi dolmayacak mı ? Yapılan zam bizim rahatlamamız bir nebzede olsa kalite şartlarının yükseltilmesi çoluk çocuğumuza iyi bir yaşam mı hayır değil sadece biz yaptık şu kadar arttı diyecekler ve yıllardır konuşuyorlar diyorlar ki biz %52 zam yaptık yaptınız da ne oldu daha çok açlığa mahkum edildik eski den asgari ücretle birikim yapılabiliyorken şimdi ev kirası yakıt elektrik vb vb gibi durumlardan ömrümüzü 1600 gibi bir rakama harcayıp gidiyoruz eşşek değiller herşeyin farkındalar zam yapacaklar yaptıkları gibi ev kirası zam gıda zam yakıt zam zam da zam zamda zam gelenden fazlası yine gidecek.. Kandırılan bizler olacağız toki ev yapar evi olana ev çıkar garibanı düşünen kim toki asgari ücretle geçinenlere verilmeli asgari ücretle geçinenleri vergiden muaf tutmalı yapmalı etmeli işte ama nafile alt da kalanın canı çıksın.
 • Anıl Akpınar Anıl Akpınar 3 ay önce
  Almanya veya İngilterenin belirlenen asgari ücretin uygulanması lazımdır. Onlarla rekabet edemiyoruz.
 • KazimKazim3 ay önce
  Hakkın ve hakkaniyet in yanında olmayanlar,firavun gibi helak olacaktır...
 • HakanHakan3 ay önce
  ... bı cacık olmaz
 • Allahım Sen BüyüksünAllahım Sen Büyüksün3 ay önce
  2500 ₺ altıüzer herkesi Al lah Aşkına ev 800 yakıt 400 elektrik +su 200 3ü zaten maaş gitti iki çalışmadan ailesinden destek almadan geçinen varsa banada bi formülünü söylesin selametle sağlıcakla bizim gibi sabah şafak sökmeden evden çıkan gece gün bitince giren 7gün çalışan kardeşlerim abilerim ablalarım Allah Cümlemizin Yardımcısı olsun..
 • allahım sen yardım etallahım sen yardım et3 ay önce
  2500 tl olabilir allah yardım etsin insanlara çok zor çok üzülüyorum
 • dahidahi3 ay önce
  2500 tlden asagisi bizi asagilamaktan baska bir sey olamaz millete dolar euro bozdur sonra develasyan yap parani katla sonra dusur oh ne mutlu turkum diyene
 • şeyda şeyda 3 ay önce
  akp ye oy yok artık asgari ücretli bir vatandaş olarak soyluyorum
 • ecdadecdad3 ay önce
  asgari ücreti az bulanlar yarin dükkan acsin... kurtarmiyor diye iscisine asgari ücreti dayiyor.. begenmiyorsan gt baska yerde calis diyor ... maasida zamaninda tam vermiyor... kisacasi kim kime dum duma ... sikyaet cok ama kimsenin eline firsat gecmesin .-)
 • SerhatSerhat3 ay önce
  Onu bunu birakinda millet vekillerinin maasi 6 binlira olsun.milletin vekili degil,milletin hain yiyicileri isleri gucleri yemek oh iki yildada super emeklilik.bunlarmi anlayacak milletin halinden.33 yasindayim daha bi tane millet vekili gormus degilim.bunlar secim oncesi peslerine yalakalarini takar gezer.sonra bidaha kesinlikle goremezsin...
 • gökhan beyazgökhan beyaz3 ay önce
  şu an paranın alım gücü en az%50 düştü , 1.600+800 = 2.400 Üzerinden, Enflasyon Oranında artı + zam yapılmalıdır.Asgari ücret en kötü 2.500 olmazsa 7 Milyon Asgari ücretliden AKP ye oy verilmez artık...
 • KorkutKorkut3 ay önce
  Disk midir ne karın ağrısıdır,işkembe den atıyor.Yeter artık işçinin sırtından inin.utanmazlar.net 2000₺ makuldur.Bitti.ustunu dışkversin, öyle ya......
 • RAHMETRAHMET3 ay önce
  ŞU ZAMLARA VERGİLERE BAKILIRSA 2.500 TL VE ÜSTÜ OLMASI GEREK YAPMAZLARSA EĞER ALT TABAKA YI KİMSE TAKMIYOR SAYACAM ÜRETEN İŞÇİ HİZMET VEREN İŞÇİ GÖTÜNÜN ÜSTÜN DE 10 DK OTURMAYAN YİNE İŞÇİ İŞÇİLERE ALLAH YARDIM ETSİN SIRTINDA BU KADAR YÜK VARKEN SIRAT KÖPRÜSÜNÜDE GEÇEMEZ DÜŞER
 • Fatih kalinliFatih kalinli3 ay önce
  Herşey ikiye katlamış durumda asgari ücret en az 2000 tıüstü olması lazım gerçekten bunun alti 31 mart 'ta hüsrana doner
 • UmutUmut3 ay önce
  Ne 2.000 i arkadaşlar şuan 1604 tl ye bile zorlanıyor devletimiz bence asgari ücretten 204 tl kesinti yapıp 1400 tl olmalı ki devletimiz rahat bi nefes alsın.Sayın milletvekillerimiz üç kuruş maaşa çalışıyorlar lütfen örnek alalım onları.Elektrik kullanmayın,suyu camiden çekin,ekmeği bayat alın fırından yarı fiyatına,işe yürüyerek gidin,tek öğün yemek yiyin akşam erkenden uyuyun,bedava yemek verilen yerleri takip edin iftar çadırları olsun,cenaze evleri olsun,tlf,internet,tv vs kullanmayın bunlar lüks tüketim lütfen bu şekilde 1400 tl yeter de artar. o artan 200 tl saygıdeğer vekillerimize gitsin rahat bi nefes alsınlar
 • mehmet fikri tuncermehmet fikri tuncer3 ay önce
  Herkese selam bizi tatmin edecek rakam 2.000 tlhakkımızda hayırlı olsun her iki taraf için
 • Hasan Hasan 3 ay önce
  Hayırlı cumalar asgari ücret en az ikibin tl olsun emekli maaşıda 2500 tl olmalı bu şartlarda anca geçim sağlanır
 • erdalerdal3 ay önce
  el vijdan 2000 tlyle 2500 teleyle şu şartlarda geçinmek çok zor ha allahımıza şukurler olsun yinede eskiye bakaraktan yine iyiyiz ama bu dünyanın öbür dunyası da var ben devledtime birşey demiyorum o godaman işverenlere diyorum ben hakkımı öbur dunyaya bırakıyorum ey sabancı ey koç babalarınız ahirete ne göturdu 1 adet kefen birde gunah ve sevablarınıbunu iyi duşunun ki asgari ücretle çalışanları düşününsaygılarımla
 • AKPARTİAKPARTİ3 ay önce
  Akpartiliyiz ama enayi değiliz arkadaş.Asgari ücret 2500 liranın altında kalırsa yerel seçimlerde oy vereceğimizi sanmayın. Bu sefer gider boş oy atarım ama yine de beni muhtaç eden akpartiye oy atmam. Bu da böyle biline. Akpartinin suyunun ısınıp ısınmadığını anlayacağız yakında.
 • saban kellesaban kelle3 ay önce
  Asgari ucret tum turkiyenin kanayan yarasi.ama malesef kanayan yarayi tedavi edecek bir doktor yok.aslinda mecliste bulunan tum millet vekillerinaralik ayindaki zamlanacak olan asgari ucreti alip sadece 15gun gecimlerini saglasinlar.hani asgari ucretliler ayda 15kg et yiyiyorlarya (AY DA)NEYSE.sadece 15gun dargelirli gecinmeye calisan ailelerin kervanina katilsinlar....AMA YAKİNDA GELECEKLER BİZ SİZLERİ COK İYİ ANLİYORUZ..DEYİP ON DAKİKA SONRA UNUTACAKLAR.
 • rustu karagozrustu karagoz3 ay önce
  herkes elını vısdanına koyum sehır dısıda unıversıte okuyan 1 cocugunun oldugunu dusunerk yurtta kalsa dahı en az kaclıra haclık gondermesı gerektıgınıde goz onune almalılarhadı 2200lıra oldugunu dusunelım bunun 1000 telesını gonderse gerıye kalan para 1200lıra gelıp gecınsınler
 • DağdelenDağdelen3 ay önce
  2 bin tlnin üzerinde olur inşallah asgeri üçretli olarak söylüyorum 1600 gerçekten yetmiyor
 • ASİYEBEN ASİYEBEN 3 ay önce
  öncelikle biz asm çalışanlara datemizlik personelleridekadro istiyoruz adalet olsun800 900 kira9 kilometrelik yol servisi 450 lira faturalar zaten almış başını uçuyor kdv si bakım bedeli imiş bu hayattan yaşamaktan bıkıyorum bazenbu nasıl bir hayat bu dünyaya çalışıp para görmenin haram olduğunu yaşamaya geldik galiba asgali ücret 3000 olsa ne olur her şey çok pahalı RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN İNŞALLAH
 • taşerontaşeron3 ay önce
  asgari ücret 2500 tl nin altında olur ise bu top yekün milleti kandırmak olur bu şartlar altında kimse geçinemiyor devlet asgari ücreti yükseltemiyor ise faiş ev kiralarını, pazardaki aracıları, kdv oranlarını vergileri düşürsün çözüm çok yapan yok bir dah oymu elimi s....
 • mustafamustafa3 ay önce
  ne oy vermesi arkadaşlar maaşlara zam yapılacagı zaman enflasyon düştü diye haber cıkardılar oy veren elimi s......bir daha verenide s......
 • Osman BaturOsman Batur3 ay önce
  Aslında Koçlara, Sabancılara bir sormak lazım. gerçekten mesela Koç çıkıp asgari ücret konusunda bir açıklama yapmalıdır. Bana göre bu görüşmeleri açık kanalda koçların, sabancıların dahil olduğu bir panelde konuşmak lazım. Bana göre asgari ücret bekar AGİ dahil 1900 tL olmalıdır.
 • Ercan Tokat Ercan Tokat 3 ay önce
  Yine her zamanki gibi asgari ücrete en fazla 100 TL zam yaparlar. Öyle birden bire 2000 TL yapamazlar.
 • ERKANERKAN3 ay önce
  BEN 1603 MAAS ALİYORUM AMA HERGUN MERCİMEK CORBASİ İCMEK İSTEMİYORUM her gun işe giderken pskolosik oluyor bu milleti dusunurek el atmanşz
 • kadir güneşkadir güneş3 ay önce
  2000 lira yetmez 2500 anca yetiyor kış ayı kira doğal gaz elektrik su evin erzahı vesaire siz düşünün bakalım nekadar gider zor hayat şartları Allah bütün çalışanlara kolaylık versin ne diyeyim başka
 • SAİTSAİT3 ay önce
  bu milleti secimden seçime bir oy malzemesi olarak gormeyı bırakın.asgari ucret 3000 irada osada sıze oy moy yok artık.yeter artık bıktım sızın bu bhalkı bu kadar fakirlik içinde yasatmanızdan.bıraz halka yedırın zengınden alarak.adaletine hasret kaldık OSMANLI.........
 • mehmetmehmet3 ay önce
  2019 asgari ücret 2000 tele olursa2018 temmuz asgari ücret 1603 tele benim emekli maaşım ek ödemeyle beraber 1712tele asgari ücretten 109 tele fazla alıyorum 2019 asgari ücret 2000 tele olursa benim sgk maaşım 2109 tele olması gerekiyorkeşke asgari ücreti 2000 tele yapsalar ama yapmazlar en fazla 1850 tele bekleyip göreceğiz
 • İbrahimİbrahim3 ay önce
  Asgari ücret 2000 olsun. Fakat diğer ürünler buna göre zamlanmasın. Zamlanırsa fark eden birşey olmayacak
 • Hy-hyHy-hy3 ay önce
  ... zam vermemek adına enflasyonla oynuyorlar.Gerçek ile verecekleri arasında korkunç eksi bir rakam olacak...Ben 2000 tl bile olacağına inanmıyorum.
 • Hasret aktasHasret aktas3 ay önce
  Sayın hükumetyetkiler sizler asgari ücrete 2000tlyapmayın ozamansecimde bizdenoy beklemeyin Yelek'i AKPişçimaffetiniz yazıklar. Olsun size
 • CENGİZ SAMATCENGİZ SAMAT3 ay önce
  ASGARİ ÜCRET ŞAYET 2200 TL OLMASIN OYUM HARAM OLSUN EĞER ASGARİ ÜCRETİ 2200 YAPIP DA ENFLASYONU TAVAN YAPTIRACAKSANIZ BIRAKIN HİÇ YAPILMASIN MİLLET HER ŞEYİN ÜSTESİNDEN GELMİŞTİR BUNUN DA GELİR HAKKIMIZDA HAYIRLISI TÜM ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNEN ABİLERİME ABLALARIMA KARDEŞLERİME SELAM OLSUN ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN KALIN SAĞLICAKLA...
 • umutsuzumutsuz3 ay önce
  eğer asgari ücret 2000 den aşağıolsun,akpyeoyverenlerin yerelseçimlerde oyvereceğini kesinlikle düşünmüyorum.yerel seçimlerde zatençok net biçimde gorülecektir. son seçimlerde akp ye oy veren her 10 kişiden 5 inin oy vermeyceğini tahmin ediyorum.
 • aaaaaaaaaaaa3 ay önce
  allah rızası için bizleri de görün ve düşünün hersey cok pahalı ev gecimi dogalgaz faturalar kıralar yeme içme cocuk yetiştirme hiç birisi ni karsılayamıyoruz devamlı olarak borca giriyoruz yuvalar yıkılıyo çocuklar ortada kalıyo daha nicesi herseyi görüyorsunuz daha ne diyelim allah vicdan ve merhametinizle hareket ettirsin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019