• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

20 Şubat 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Yeniakit Publisher
2024-02-20 07:18:00 -
20 Şubat 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Sizler için hazırladığımız 'Günün Âyet ve Hadisi' ile 'Günün Sözü'nü istifadelerinize (20 Şubat 2024) sunuyoruz...

VAHYİN DİLİNDEN



Sabah, akşam ve yatsı namazlarının farz olduğuna dair ayet:

وَاَقِمِ الصَّلٰوةَ طَرَفَيِ النَّهَارِ وَزُلَفاً مِنَ الَّيْلِؕ اِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّـَٔاتِؕ ذٰلِكَ ذِكْرٰى لِلذَّاكِرٖينَۚ

Esirgeyen, bağışlayan Allah'ın adıyla

"Gündüzün iki tarafında, gecenin de gündüze yakın saatlerinde namaz kılın.
  Şüphesiz ki iyilikler kötülükleri yok eder.
  İşte bu, öğüt almak isteyenler için bir hatırlatmadır."

(Hûd Suresi - 114)                (Meâl Kaynak: Diyanet İşleri başkanlığı)

TEFSİRİ:

Gündüz, “tan yerinin ağarmaya başladığı andan güneşin bat­ma­sına kadar geçen süre” demektir. Gece ise “güneşin battığı andan başlayıp tan yerinin ağarmasına kadar geçen süre”yi ifade eder. Gündüzün iki tarafından maksat, geceyle birleşen iki tarafı, yani başı ve sonu olup tan yerinin ağardığı ve güneşin battığı zamanlardır. Buna göre gündüzün iki tarafında kılınması emredilen namazlardan biri sabah namazıdır; diğeri ise güneş batmadan önceki kısım (taraf) olarak alındığında öğle ve ikindi, battıktan sonraki taraf olarak alındığında akşam ve yatsı olarak yorumlanmıştır. “Gündüze yakın saatler” diye tercüme ettiğimiz zülef kelimesi ise zülfenin çoğulu olup gecenin gündüze yakın olan ilk saatlerini ifade eder; bu saatlerde kılınması emredilen namaz da yatsı namazıdır. Âyette namazın şekli ve zamanı belirlenmediği için âyet, vakti detaylı olarak tanımlamadan işaret edilen zamanlarda namaz kılmanın önemini vurgulamaktadır (Şevkânî, II, 603). Bu âyetin bütün farz namazların vakitlerini belirlediği kanaatinde olanlar da vardır (bk. Elmalılı, IV, 2831).

Namaz vakitlerini ve şeklini mütevâtir sünnet açıklamıştır. Hz. Peygamber’in uygulamalarına göre farz namazların vakitleri şöyledir: Sabah namazının vakti tan yerinin ağarmasıyla başlar, güneş doğuncaya kadar devam eder; öğle namazının vakti gün ortasından hemen sonra başlar, eşyanın gölgesi kendinin bir veya iki misli oluncaya kadar sürer; ikindi namazının vakti öğle vaktinin sona erdiği andan başlar, güneş batıncaya kadar devam eder; akşam namazının vakti güneş batınca başlar, batı tarafındaki kırmızı veya beyaz şafak kayboluncaya kadar devam eder; yatsı namazının vakti ise şafak kaybolduktan sonra başlar, tan yeri ağarıncaya kadar devam eder; vitir namazının vakti yatsı ile aynı olup yatsı namazını müteakip kılınır. Âyet, kötülüklerin ortadan kalkması veya bağışlanması için ibadetlerle iyiliklerin çokça yapılmasının gereğine işaret etmektedir. Bunların başında da namaz gelir (Ankebût 29/45). Âyetin son cümlesi yukarıdaki emir ve yasakların Kur’an’ın hidayetinden yüz çevirenler için değil, ona yönelenler için güzel bir öğüt olduğunu ifade buyurmaktadır. 115. âyet Hz. Peygamber’in şahsında bütün insanlara hitap ederek yukarıda geçen ilâhî emir ve yasakları yerine getiren kimselerin bazı sıkıntılarla karşılaşacağına işaret etmekte ve sabretmeyi öğütlemektedir.

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 3 Sayfa: 205-206

 

ALLAH RESULÜ'NDEN (Sallelahu Aleyhi ve Sellem)  




ÖNE ÇIKAN VİDEO

 GÜNÜN SÖZÜ:




Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

GERÇEK MÜSLÜMANIN SAMİMİYETİ, KENDİSİNE YAPILAN KÖTÜLÜKLERE KARŞI İYİLİKLE CEVAP VERMESİNDEN GEÇER. BU GÜZEL AHLAK SAHİPLERİNDE NE KİBİR, OLUR, NE HASET OLUR, NE HIRS OLUR NE DE ŞEYTANI HUY OLUR.

Gültekin

GÜNEŞ İLE AYI'IN AYDINLIĞINI ANLAMAYANLARA DİNİMİZİ ANLATAMAYIZ, HER İKİSİDE FAYDALI VE YALNIZ AYDINLIKLARINI, IŞIĞINI İNSANLARA HİZMET OLSUN DİYE YARATILMIŞ OLMALARINI BİLMEK BİLE YETERSİZDİR, DAHA DERİNDEN DÜŞÜNÜLECEK İNSANOĞLUNA SUNULAN ÇOK BÜYÜK BİR NİMETTİR, BİZE SUNULAN BU GÜZEL NİMETİN MUTLAK KARŞILIĞINI İNANCINDA ANCAK SAMİMİ OLANLAR VERİR.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23