• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

15 Temmuz darbesi girişimi neden yapıldı?

15 Temmuz neden oldu? Takvimler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde kendilerine Yurtta Sulh Konseyi diyen bir grup kişi askeri darbe girişiminde bulundu. Pek çok kurum ele geçirilmeye çalışıldı, TBMM bombalandı, . Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeci askerler tarafından rehin alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ise suikast düzenlenmek istendi. Ancak darbe girişiminde bulunanlar halkı unuttu! Sokağa dökülen vatandaşlar hainlerin oyunlarını bozdu. Peki, 15 Temmuz darbe girişimi niçin yapılmak istendi?

Yeniakit Publisher
2020-07-07 18:05:00 -
15 Temmuz darbesi girişimi neden yapıldı?

15 Temmuz akşamı milyonlar sosyal medya ve televizyonlardan yapılan canlı yayınlarla sıcak gelişmelerin yaşandığını öğrendi. Pek çok vatandaş “Darbe mi oluyor?” sorusunun cevabını aramaya başladığında TRT ekranlarından darbe bildirisi okundu. Vatandaşlar ne yapacaklarını şaşırdı. Bu gelişmeler sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara seslendi ve onları sokağa mücadeleye davet etti. Peki, bütün bunlar neden yaşandı?

15 Temmuz darbesi girişimi neden yapıldı?

2016 yılının ağustos ayında Yüksek Askeri Şura toplantısı yapılacaktı. Bu toplantıda askeriye içerisinde bazı mensupların tasfiye edileceği tahmin ediliyordu. Gülen Hareketi'ne yakın çeşitli kademede askerî yetkililerin bu hareketi önlemek ve Türkiye hükûmetini ele geçirmek amacıyla darbe hareketine giriştiği öne sürülmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı. İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu ise ''sık sık yer değiştirerek'' darbecilerden kaçmıştır.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk'te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkân tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı