“Yâle’l-Kudüs!”

18 Temmuz 2017 Salı

Kudüs-ü Şerif’i ve mübarek Mescid-i Aksâ’yı Haçlıların işgalinden tam 88 yıl sonra geri alıp özgürleştiren büyük devlet adamı Salâhaddin Eyyubi, Müslümanlara, Kudüs’ün yardımına koşmaları için şöyle sesleniyordu:“Yâle’l-İslâm! (Eyvâh İslâm! / İslâm›a yardıma koşun!...)”

Yeryüzünde Allah için kurulan ikinci mescid, ilk kıblemiz ve Mirac’ın mekânı olan mübarek Mescid-i Aksâ ve Kudüs’ü 1099’da işgal eden ilk Haçlı sürüsü, 70 bin Müslüman’ı -hem de büyük çoğunluğunu Mescid-i Aksâ’nın haremine doldurarak- vahşice katletmişti. İslâm dünyasının paramparça bir görüntü arz ettiği ve Müslümanların birbirleriyle beylik ve benlik kavgası, mezhep ve meşrep yarışı yaptığı bir zamanda gelmişti bu meş’ûm saldırı, işgal ve katliam… Ve bu mübarek mekânın tekrar kurtarılması için tam 88 yıl beklemek gerekmişti…

Ne yazık ki, ibret alınmayınca tarih tekerrür ediyor: İslâm dünyası bugün yine paramparça! İsrail’e karşı en küçük bir varlık gösteremeyen Suudi Arabistan-Mısır-Birleşik Arap Emirlikleri-Bahreyn-Kuveyt beşlisi Katar’a ambargo uyguluyor; Suriye, Yemen, Irak, Libya vb. ülkelerde iç savaş devam ediyor; dünyanın birçok yerinde Müslüman Müslüman’ın kanını döküyor; dahası büyük şeytani güçler bölgesel bir Şii-Sünni savaşı çıkarmak için bütün entrikaları çeviriyorlar…  

Ve bugünün “son haçlıları” olan Siyonistler fırsatı kaçırmayıp Mescid-i Aksâ’yı işgal ediyor ve Müslüman kanı döküyorlar. İlk Haçlıların yaptığı gibi Mescid-i Aksâ’da ezanlar susturulup, namazlar yasaklanıyor… Ve 1967’den beri ilk kez Mescid-i Aksâ’da Cuma namazı kılınamıyor…

Kudüs fatihi Salâhaddin,“Dostlarıyla uğraşanlar, düşmanlarıyla savaşamazlar”demişti… 

Evet, birbiriyle uğraşan Müslüman dünya, Siyonist katillere karşı mücadele verebilir mi?

İslâm kardeşliğine çok önem ve öncelik veren Salâhaddin Eyyubi’nin tecrübesine bakalım: 

Nureddin Mahmud Zengi’nin rahle-i tedrisinde yetişen ve İslâm Birliği ideali ile ümmet şuurunu ondan öğrenen Salâhaddin: “İslâm ve İslâm ümmeti için ancak onları birleştirecek, kökünü ve dallarını koruyacak şeyi tercih ederiz” der. Müslümanlar arasındaki iç kavgalara son vermek için bütün gücünü ve imkânını kullanır. Halep yöneticilerine şöyle hitap eder:

“Beylerim, Emirlerim, Atabeylerim! Ümmet-i Muhammed’in yiğit komutanları!...

“Aramızda çekişmek artık bize yakışmaz! İşgalci kontları ve zalim şövalyeleri üzerimize güldürmek bize yakışmaz! Bundan sonra bütün gücümüzü, kuvvetimizi ve imanımızı Kudüs’ün kurtuluşu için hazırlayıp Allah’a dayanacağız! Size ve bize yakışan budur!”  

13 Haziran 1183 günü yapılan devir teslim töreni ile Halepliler Salâhaddin’e tabi olurlar. 

“Kudüs’e giden yolun son durağı” dediği Halep’in kan dökülmeden fethi onu sevindirir…

Bir ara Haçlılar Medine’nin kapısı olan Teyme’yi tehdit ettiğinde Salâhaddin onlara karşı tedbirler alır ve Bağdat Halifesinin veziri Mecdüddin’e gönderdiği bir mektupta bu kez Musul yöneticilerinin Haçlılarla işbirliği yaparak kendisini arkadan vurmalarından yakınır:

“Biz Hz.Peygamber’in (s.a) mezar-ı şerifini korurken… Musul hükümdarının adaletsizlikle topraklarımızdan bir şeyler almaya çalışması şaşılacak şeydir… Musullular, Müslümanların yerine kâfirleri dost edinip onlara hazineler taşımaktadırlar.”

Nihayet, Bağdat Halifesi başta olmak üzere bölgedeki tüm etkin idarecileri, komutanları, âlimleri, kadıları 1186’da Şam’da toplayarak “İslâm Birliği” için en önemli adımı, atar. Alınan karar şudur: “Müslümanlar kendi aralarındaki anlaşmazlıklara son verecekler, birbirleriyle savaşmayacaklar ve Haçlılarla savaşmak için Salâhaddin’in emrine asker gönderecekler.”

M. Akif’in deyişi ile “Şarkın en sevgili Sultanı” Salâhaddin Eyyubi, Şam Toplantısında İslâm Birliği’ni büyük oranda sağladıktan bir yıl sonra (1187) Müslüman orduların desteği ve elbette Allah’ın inayeti ile Hıttin’de Haçlıları yok edip Kudüs’ü ve Mescid-i Aksâ’yı kurtarmayı başarır.

Ve şimdi “Yâle’l-Kudüs!” diye haykırarak ümmeti Mescid-i Aksâ’ya imdat etmeye çağırıp, İslâm Birliği’ni yeniden sağlayacak ve Kudüs’ü kurtaracak bir Salâhaddin Eyyubî bekleniyor…

 

YORUM YAZ

 • MuhammedMuhammed7 ay önce
  Allahım müslümanlara birlik,dirlik ve şuur ver.
 • BuğraBuğra7 ay önce
  Büyük tespitİnançlı topluma çok önemli çağrıİnancı olana ibretlik tarih dersiVesselâm
 • Turan Çakmakçı kimya öğr Turan Çakmakçı kimya öğr 7 ay önce
  Üstadım kalemine ve yüreğine sağlık...
 • Yusuf TopuzYusuf Topuz7 ay önce
  Kudüs'ün yeniden özgürlüğüne kavuşması ümmetin birliğinden geçer. Ortadoğu da ve bölgemizde oynanan oyunları müslümanlar anladıkları zaman ve o siyaşı Birliği gosterdiklerinde yeniden Kudüs ozgurlesecek. İçimizdeki ayrılık tohumlarini birlik ve beraberlik tohumlariyla yerlerini degistirmeliyiz. Acilen başta hocaların bir araya gelmeleri ve bu meseleler için çözüm üretmeleri gerekir. Ulemanin Birliği Ümmetin Birliği demektir. Onların ayrılığı kavgaları getirir ummetin sonu demektir. O halde Kuranın merkezli birlik ve beraberlıgin sadece İslama cagirinin esas olduğu yeni günlere selam olsun.
 • saf vatandaşsaf vatandaş7 ay önce
  Allah razı olsun hocam. Birlik beraberliğimizi artıracak, güven ve samimiyetimizi gösterecek uygulamalar ile inşallah huzur gelecektir. Bölük pörçük olursak ne kendimize, ne de ümmetimize maalesef faydamız olmaz. Olgun, dosdoğru,takva sahibi bilgili alimlere ihtiyaç var. İşte bu alimler ile bir de birleşmeler gerçekleştirilebilir. Herkesin biri farklı ve en doğru olduğu sürece UYUT BÖL PARÇALA YUT OYUNUNA düşmeye devam eder, daha çok çok bilmiş uyutuculara yem olmaya devam ederiz. Burada yöneticilerimize büyük görevler düşüyor, veballeri de görevlerini yapamazlarsa büyük olacaktır.Zaman gönüllere girme zamanıdır. Kaynaşma, sevdirme, güven, samimiyet ve dosdoğru olma zamanıdır. Şiddet şiddeti doğrur. Zalime karşı şiddet, kardeşimize karşı sevgiyle yaklaşma olmalıdır. Herkese anlayacağı dili yerinde ve zamanında göstermeliyiz. Peygamber Efendimiz(sav), "İnsanlara, güzel ahlâk ile muâmelede bulun!"( İbn-i Kesîr, Sîre, 4:194-195)"Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!"( Buharî, 3:72) buyurdu. GERÇEKTEN DİNİMİZİ İYİ BİLİYORUZ AMA UYGULAMAYA SOKMAYI BECEREMİYORUZ. YANİ BİLMEDİĞİMİZDEN DEĞİL DİNİMİZİ YAŞAMADIĞIMIZ İÇİN BÖLÜK PÖRÇÜK OLUYOR, DÜŞMANLARIMIZIN OYUNUNA GELİYORUZ.Diyanet işlerimizinde içte ve dışta Müslümanları dosdoğru yolu gösteren, yanlışları da insanlarımızın gözüne sokacak şekilde gösteren uygulamaları hayata geçirmesi gerekir. Laf değil uygulamalar olmalı. Sui zan değil hüsni zan olmalı. Gerçek hayat için çalışmamız gerektiği damardan girilerek insanlarımıza anlatılmalı. Yoksa bananecilik, vurdum duymazlık, dünyalık varsa koş, ahiretlik çalışma varsa kaç mantığı olmuyor. Müslümanlığın adı gibi yaşanmasını devlet ve milletçe gerçekleştirmeliyiz. Yaramız büyük, inşaaallah yara kokuşmadan tedavi gerçekleşirde, içte ve dışta huzur sağlanır. Ümmetimize önderlik ederiz. Adımızı duyan düşmanlarımız korkularından yanlış yapmaktan korktukları gibi belki de adalet ve dürüstlüğün Müslümanlarda olduğunu kavradıklarında koşarak İslam olmaya gelirler. Neden olmasın. Önce buna bizim inanmamız ve olmamız gerektiği şekilde yaşamamız şart. Lafla olmuyor, uygulama yaşama şart. Dayan Filistin, sabret Mescid-i Aksâ, Müslümanlar gaflet uykusundan uyanıyor, biraz daha dayan. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK7 ay önce
  4 lüçete parasını750 milyar dolar USAya havaleli hibe ediyor.karşılığında dünyayı yıksanda bana dokunma.Amerika ve haçlılar körfezi sömürdükçe çözümve selahattin beklemek boş.önce sömürü düzenine baş kaldıracak halk lazım.hoş bu böyle gidermi?tabiiki gitmez.uyuyan dev bir gün uyanır ama nezaman küdus'ün ömrü yetermi?
 • msrdinli msrdinli7 ay önce
  Sayın hocam Allah cc razı olsun çok mükemmel bir yazı buyurduguniz gibi ümmet olarak en büyük ihtiyacımız birliğe baraberligedir.Birlikte kuvvet doğar.Ummetin durumu içler acisidir birlik olmak mecburiyettedir.Yoksa daha zor olacak.Bunu bilmemiz gerekirÇünkü böyle devam etmez ye kurana döneceğiz veyahut küfür güçleri bize musallat olacak.Hayinler çok zaten HAYİN olmassaydi amarikanin ıslam aleminden işi olmazdı ama maalesef küfür güçleri ıslam aleminin her yerde cirit atıyor halkı müslüman olan devletlerin yöneticileri çoğu küfür güçlerin kuklasidir sisi suud ailesi ürdün kirali ilk önce onları temizlemek sonra sıra gelecek siyonist rejimine
 • Mete KOÇMete KOÇ7 ay önce
  İmdat ya Rabbimiz İmdat
 • Mucahit cebiMucahit cebi7 ay önce
  Israile karşı varlik göstermeyen ülkülerin başında malesef Türkiye geliyor , bunuda yazin , Mavi marmara önümüzde duruyor...
 • Meral keskinMeral keskin7 ay önce
  Az kaldı sabredin.Horasan kara sancaklıları yakında çıkar.Bu körfez çetesi ile amerika suriye için bir koalisyon kursun.Ozaman sunni şii savaşı başlayacak.Suriyeyi halledip ırakta kufeye saldırıp irana girecekler.Bu çete bunun peşinde görün.Pyd ilede birbirlerini yiyecekler.Sınırları koruyalım orfan çıkalım Bu rezillikte dahlimiz olmasın.Peygamber uyarıyor.Ürdünden girecek bu ordu.Arap natosu denen zırvalık bunun için.Bu rezillere bulaşmayalımKudüs içinhorasan ehli kıyam edecek net.