THY Orta Avrupa

Mescid-i Aksâ İçin Ortak Ses

25 Temmuz 2017 Salı

Müslüman ilim ve fikir adamları, yazarlar ve kanaat önderleri olarak zaman zaman bir araya gelip ortak meselelerimiz hakkında istişareler yapan ve görüş beyanlarında bulunan “Eyüp Buluşmaları” grubumuz, Siyonist işgal rejiminin Mescid-i Aksa’yı işgal ederek hareminde katliam yapması ve ardından 1967’den beri ilk kez Cuma namazı kılınmasını engellemesi üzerine bir basın bildirisi yayımladı. 

“Allah’ın mescidlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır! Aslında bunların oralara ancak korkarak girmeleri gerekir. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük azap vardır.”(Bakara 114) âyetiyle başlayan bildirimizde özetle şunlar söylendi:

Müslümanların ilk kıblesi ve harem mescidlerin üçüncüsü olan Mescid-i Aksa’mıza yönelik saldırı ve engellemeleri ile İşgal rejiminin, uluslararası antlaşmaları kâle almaması ve İslam dünyasına meydan okumasının ötesinde, başkent ilan ettiği Kudüs’ü tamamen ilhak edip Mescid-i Aksâ’yı yıkmayı amaçladığını deşifre eden bildirimizde; Aksâ’nın kapılarına dedektörler yerleştirmekle de, daha önce el-Halil Camii’nin işgal edilip bölünerek yarısının sinagoga çevrilmesi gibi bir planın hedeflendiğine dikkat çekildi. (Bu konuda duyarlı olan Filistinlilerle Türkiye’nin ortak tavrı, işgalci rejime dedektörleri kaldırma konusunda geri adım attırmış görünse de onların hiç sözlerinde durmadıkları bilinmelidir.)

İşgal rejiminin böyle küstahçadavranmacesaretini Batı’nın doğrudan ve dolaylı desteğinden aldığı ve Yahudileri kendi ülkelerinden çıkarıp İslam dünyasının göbeğine bir hançer gibi yerleştirerek kendi çıkarlarını güvenceye alan Batılı ve doğulu emperyalistlerin en temel insani hakların ihlalinde dahi İsrail’e bir yaptırımını beklemenin boşuna olduğu gerçeğine işaret eden bildirimizin devamı şöyle:  

İslam coğrafyasının parçalanmışlığı, Müslümanların sessizliği, Müslüman ülkelerin liderlerinin zulümlere kayıtsız kalması Siyonizmi cesaretlendiriyor. Halkı Müslüman olan ülkelerin işbirlikçi liderleri, Müslüman Kardeşler Teşkilatına, Katar’a karşı gösterdikleri haksız ortak tavrı, İslâm’ın amansız düşmanı İsrail’e karşı göstermiyor. Siyonizm, İslam dünyasının parçalanmışlığını fırsat bilip hamleler yapıyor; Irak, Suriye, Mısır, Yemen, Katar’da olup bitenler de Siyonizm’in önünü açıyor, elini güçlendiriyor.

Artık açıkça anlaşılmıştır ki Müslümanlar, Filistin ve Kudüs davasını bir beka ve var olma sorunu olarak kabul etmedikçe bu tür olaylar devam edecek ve Siyonizm daha da ileri gidecektir. Ehl-i İslam Kudüs ile İstanbul, Kahire, Şam, Bağdat, Sana, İslamabad, Mekke, Medine’yi birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak görmeli… ve tüm Müslümanlar hep birlikte Mescid-i Aksâ için seslerini yükseltmelidir: 

Peygamberler diyarı Filistin topraklarının işgali kabul edilemez!

İsra ve Mirac’ın şehri Kudüs’ün işgali kabul edilemez!

İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’nın işgali kabul edilemez! 

Ezanımızın yasaklanması, mescitlerimizin ibadete kapatılması kabul edilemez!

İsrail’in Mescid-i Aksa’yı kapatmasını, namaz kılmayı engellemesini tüm gücümüzle lanetliyor ve bütün Müslümanları Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz…”

Bildiriyi İmzalayan Hocalarımız: Abdullah Büyük, Abdullah Cihangir, Abdullah Taylan, Abdullah Yıldız, Abdullah Trabzon, Abdülaziz Kutluay, Abdülhamid Kahraman, Abulhamid Ramazanoğlu, Abdülmetin Balkanlıoğlu, Abdülvahap Ekinci, Adnan Demircan, Ahmet Ağırakça, A.Hamdi Yıldırım, Ahmet Taşgetiren, Ahmet Varol, Ali Rıza Demircan, Ali Rıza Temel, Ahmet Bulut, Bülent Yıldırım, Celalettin Vatandaş, Emrullah Hatiboğlu, Faruk Beşer, H.İbrahim Kutlay, İbrahim Cücük, İhsan Süreyya Sırma, İhsan Şenocak, Kazım Sağlam, Kerim Buladı, Mahmut Toptaş, Maruf Çelik, M.Beşir Eryarsoy, Mehmet Çelen, Mehmet Göktaş, Mehmet Paksu, M.Said Yaz, M.Salih Ekinci, Metin Karabaşoğlu, Molla Abdullah Yıldız, M.Emin Yıldırım, Muhammed Özkılınç, Mustafa Ağırman, Mustafa Karataş, Nureddin Yıldız, Ömer Döngeloğlu, Ömer Faruk Akkaya, Ramazan Kayan, Recep Songül, Salih Turgut, Şinasi Gündüz, Talha Hakan Alp, Vehbi Karakaş, Yaşar Kandemir, Yusuf Kaplan, Yusuf Ziya Kavakçı.

Müslümanların Mescid-i Aksâ için kenetlenip tepkilerini dile getirdikleri bir süreçte, bu duyarlığı zedeleyerek Siyonizm’e prim verecek iç çekişme ve nizalardan kesinlikle uzak durulmalıdır, vesselâm.

 

YORUM YAZ

 • SeherSeher7 ay önce
  Pazar günü saat 6 da yeni kapıdayız Kudüs için bütün müslüman kardeşlerimizi bekliyoruz
 • IsimsizIsimsiz7 ay önce
  Nekadarbildiriyayinlarsanyayinla .Degilmiki Israilemeburuz ,, dediktensonrasizinbildirinizinhicbiragirligiolmaz kaleicdenfetedilmis .
 • ANKARAANKARA7 ay önce
  SAYIN HOCAM KUDÜS İÇİN BÜTÜN İSLAM ÜLKELERİNİN DEVLET BAŞKANLARINI ORGANİZE EDECEK BİR AKLI SELİME İHTİYAÇ VAR BU LİDERLER İLE GÖRÜŞÜP MESCİDİ AKSADA BİR CUMA NAMAZI KILARAK DÜNYAYA VE YAHUDİLERE BURANIN BİR PEYGAMBERLER ŞEHRİ OLDUĞUNU KUDÜS TE HEP BERABER HAYKIRMALILAR NE BEKLENİYOR
 • Yusuf TopuzYusuf Topuz7 ay önce
  Hocam Yüregine ve Kalemine sağlık. Hocam bir parentez acmak istiyorum. Bu isimler arasında medyada sıksık görmüş olduğumuz isimler yok. Hani bizim ilahiyat hocalarımız ve akademisyenler. Neden sesleri hiç çıkmıyor. Bu mesle onları hiç ilgilendirmiyormu? Ekranlara çıkıp ümmettin sıkıntılarını konuşmaları gererkirken, yüzyıllar çözülmemiş, çözülememiş meselelerle müslümanları meşguşl etmeye devam etmektedirler. Bunların müslümanların nezdinde hiç ama hiç kabulu yoktur. Kudüs ve Mescidi Aksahakkında o çıkmış oldukları ekranlarda gündeme getirilmiyor? Bu hoca efendileri bir müslümn olarak dinlemek istemiyorum.. Boykot ediyorum.!
 • AliAli7 ay önce
  Biz Allahtan ebrehe ordusuna yaptığının benzerini umuyoruz.yoksa biz kulların dua dışında yapacak bişeyimiz kalmadı
 • Hâlâ O Adreste mi Geziniyor?Hâlâ O Adreste mi Geziniyor?7 ay önce
  Veren Efendi, Mescid-i Aksa için Feto' culardan ses bekliyormuş, bugünkü yazısında! Denizin ortasında kayıkta tren beklemek gibi bir şey bu! Hain' in hak peşinde koştuğu nerede görüldü?Sonradan başa devşirilen akıl bu kadar oluyor işte!
 • MüslümanMüslüman7 ay önce
  Ve biz vatandaş
 • Fatih EMLİKFatih EMLİK7 ay önce
  Kenetlenme dahada gerekli.reise tamdestek verip gösterilere devam etmeliyiz.Ayasofya kartı niye açılmıyor.?bundan iyi fırsat olurmu?bir avuç evet evet topu topu bir avuç yahudi ile başedemiyorsak yazıklar bize.