Türkmen ve Kürt dağı top ateşi altında

Suriye'nin Bayırbucak Türkmen ve Kürt Dağı bölgelerinde çatışmalar aralıklarla sürerken, bölge Esed Rejimi güçlerince top atışına tutuluyor.

14 Aralık 2015 Pazartesi 20:04
Türkmen ve Kürt dağı top ateşi altında

Suriye'nin Bayırbucak Türkmen ve Kürt Dağı bölgelerinde çatışmalar aralıklarla sürerken, bölge yoğun top atışına tutuluyor. Bölgeden gelen bilgilere göre, Rus hava desteğini arkasına alan rejim kuvvetlerinin saldırıları devam ediyor.

Dün iki mevkiden başlatılan saldırı dalgasının direnişçiler tarafından geri püskürtüldüğü ifade edildi. Göğdağ ve Kırkaltı tepelerinde devam eden çatışmalarda iki tarafta da can kaybı yaşandığı bildirildi. 

TÜRKMENDAĞIN DA SEFERBERLİK VAR 

Bölgede direnişi genellikle Türkmenlerin kurduğu gruplar organize ediyor. Öne çıkan gruplar Ömer Abdullah'ın liderliğindeki Sultan Abdulhamit Han Tugayı Cebel-i İslam Tugayı, Cundu'ş Şam , 1. ve 2. Sahil Tümenleri. Bunun yanı sıra bölgede rejim saldırılarının yoğunlaşmasının ardından yardıma gelen çoğunluğu Fetih Ordusu'na bağlı gruplar var. Bu gruplardan öne çıkanları Ahrar'uş Şam, Nusret Cephesi , Şam'ul İslam ve Doğu Türkistanlıları çatısında buluşturan Hizbul İslam. 

Kaynak: Yerel Kaynaklar / Gazeteci Ensar Çalışkan 

Haber Tarihi: 14 Aralık 2015 Pazartesi 20:04

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Kasım 2018