Mahremiyet ihlali can alıyor

Mahremiyet sebebiyle tedavinin yarım bırakılması, hastalarda çok ciddi sağlık sorunlarına sebeb oluyor.

04 Ocak 2018 Perşembe 02:47
Mahremiyet ihlali can alıyor

Şehir hastaneleri, tam gün yasası gibi atılımlarla son 15 yılda sağlık sisteminde çağ atlayan ülkemizde, bazı alanlardaki boşluklar, hasta mahremiyetini ihlal ediyor. Tedavi göreceği doktoru tercih edebilen kadın veya erkek hastaların mamografi, röntgen, ultrason gibi birimlerde tercih haklarının bulunmaması mahremiyet ihlaline yol açıyor. Birçok hasta bu nedenle tedavisini yarım bırakmak zorunda kalıyor. Yetkililere konuyla ilgili çok sayıda şikayet mektupları ulaştırılıyor. Çözüm ise basit: Her sağlık merkezinde en az bir kadın ve erkek teknisyen bulundurmak...

DEVRİM YAPILDI, ‘MAHREMİYET’TE BOŞLUKLAR KALDI

AK Parti iktidarında sağlık alanında çok ciddi adımlar atıldı. Parası olmayanların hastanelerde rehin alındığı dönemler tarihe karıştı. Kamu hastaneleri tek çatı aaltında birleştirilerek 37 milyon SSK’lının kamu hastanelerinden hizmet almasına imkan verildi. Hastane kuyrukları tarih oldu. Modern, düzenli ve konforlu hastaneler inşa edildi. Sağlık kuruluşları son teknoloji ürünleriyle donatıldı. Şehir hastaneleri ile Türkiye sağlık alanında çağ atladı. Doktor görmeyen en ücra köşelerde bile artık uzman doktorlar hizmet veriyor... Saymakla bitirilemeyecek bu hizmetlere 2012 yılında eklenen “sağlıkta mahremiyet kuralları” olumlu karşılansa da yetersiz kalıyor. Mamografi, röntgen ve ultrason gibi birimlerdeki mahremiyet sorunları, şikayet konusu oluyor.

MAMOGRAFİ VE ULTRASONDA TERCİH HAKKI YOK

Hasta mahremiyetini zedeleyen vakalar birçok örnekle sıralanıyor. 18 yaşında genç bir kızın göğüs kanseri şüphesiyle tedavi göreceği doktor konusunda tercih hakkı kendisindeyken, aynı genç kız, teşhis için göğüs ultrasonu yada mamografi çektirmek zorunda kaldığında ise teknisyeni kendisi seçemiyor. Aynı sorun kalp rahatsızlıklarında da yaşanıyor. Aynı şekilde kadın bir hasta, erkek ürolog tarafından muayene edilmeyi tercih etmeme hakkına sahipken, röntgen çektirme konusunda bu hakkı elde edemiyor. Mahremiyet ihlali nedeniyle hastalar büyük mağduriyetler yaşıyor. Bazı hastalar bu nedenle tedavi sürecini sonlandırıyor. Tedavinin yarım bırakılması, hastalarda çok ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

‘EN AZ BİR’ ZORUNLULUĞUYLA SORUN ÇÖZÜLÜR

Hasta mahremiyetini ihlal eden bu sorunun çözümü için BİMER ve CİMER’e çok sayıda şikayet mektubu ulaştırılıyor. Konuya ilişkin Hadiye Küçükyılmaz adlı vatandaşın yetkililere aktardığı şikayet mektubunda sorunun çözümüne ilişkin de formüller sunuluyor. “Sağlık alanındaki zor konuların başarılmasına rağmen çok basit, kolayca giderilebilecek bazı sorunların varlığı bunca yapılan güzel hizmetlere adeta gölge düşürüyor” ifadelerinin yer aldığı Küçükyılmaz’ın mektubunda, şöyle deniliyor:

“Mamografi, röntgen, ultrason vb. birimlerinde 40-50 yaşlarındaki kadın, oğlu yaşındaki erkek görevlilere en mahrem yerlerini göstermek zorunda kalıyor. Bu bölümlerde çalışan teknisyenlerin istihdamında her hastanede farklı cinsiyette hem erkek, hem bayan görevli/görevliler istihdam edildiğinde sorun biter. Yani ‘A’ hastanesinde 2 erkek görevli, ‘B’ hastanesinde 2 bayan görevli yerine, ‘A’ ve ‘B’ hastanelerindeki görevlilerin birer tanesi yer değiştirdiğinde her iki hastanede de hem erkek, hem bayan görevli bulunmuş olur ve sorunlar ortadan kalkar. Yani her sağlık merkezinde en az bir erkek ve bir kadın teknisyen bulundurulması zorunlu kılınmalı. Sırf bu yüzden hastaneye gitmeyen, ultrason, momografi vs. çektirmeyen hanım hastalarımızın vebaline girilmesin. Yetkililerimizin bu sorunu ivedilikle çözeceklerine inancımız tamdır.”

FARUK ARSLAN

Haber Tarihi: 04 Ocak 2018 Perşembe 02:47

YORUM YAZ

 • Yusuf KılıçYusuf Kılıç9 ay önce
  Yetkililerin ve hastanede çalışanların böyle bir problemi yok ki tedbir alsın.
 • CemilCemil9 ay önce
  Sen soyunma takim elbiseyle gir.
 • ŞamilŞamil9 ay önce
  Kardeşim Allah senden razı olsun. Habire bilmem kaç yataklı hastane yapsakta islami hassasiyet yok denecek kadar az.Ayrıca ameliyat a girecek hastalar neden anadan uryan soyuluyor. Bilen varmı????
 • Yıldız Yıldız 9 ay önce
  Faruk bey çok güzel ve ön konuları gündeme taşıyor kendisine teşekkür ediyorum
 • AbdullahSaidAbdullahSaid9 ay önce
  Maalesef bunu unutamayan mütedeyyin sınıfında yer alan insanların sayısı bile tahminden az. En mütedeyyin dediklerimiz gitmiş erkek kadın doğum doktoru tercih etmiş hem de özel hastanede. Bu hassasiyet te insanların sayısı artinca Amerikan hastanesi bile bu neviden uygulamalara geçmek zorunda kalır.
 • ............9 ay önce
  Nafaka kanununezaman değişeceklütfen gündem oluşturun sayın yazar
 • Sorumlu insan.Sorumlu insan.9 ay önce
  İnsan onuru, insan saygınlığı söz konusu, her alanda insanın saygınlığına önem vermeliyiz. Bazı esnaflar bunu çok güzel tatbik ediyorlar. Bunusağlık hizmeti verenlerimizde bize bunu hissettirirlerse, bizde kendilerine minnettar oluruz.
 • AbdullahAbdullah9 ay önce
  Sizitebrik ediyorum, onemli bir yaraya deginmissiniz.
 • ahmetahmet9 ay önce
  her kız çocuklarını okutma ... hem de kadın doktor istiyorum...hadi ordan hadi hadi...
 • KocasolakKocasolak9 ay önce
  Mahremiyet o kadar yok ki, içerde muayene olurkdn çat kapı dalıyorlar. Bir kan verme seansında kapı açık sıradaki hemen yanıbaşında kadın erkek karışık. Köklü reform şart, tabitakibi de şart.
 • Serhat Serhat 9 ay önce
  Kesinlikle. Mahrem sadece doktora mı temizlikçiye de mahremdir.
 • lemanleman9 ay önce
  Cok dogru bir tespit madur oluyoruz
 • IdoIdo9 ay önce
  Faruk bey yazınızda çok önemli bir noktaya değindiğiniz için teşekkürler
 • H.ÖztürkH.Öztürk9 ay önce
  AKP bu konuyu hiçbir zaman umursamadı.
 • Süleyman Süleyman 9 ay önce
  Faruk kardeş memleketin çok kritik konularda hep sen varsın nafaka olsun hasta mahremiyeti olsun hakikaten ülkenin kanayan yaraları, birde görevli yada doktor solcunun tekiyse öfkeli ya, çıkar üstünü ha.
 • İbrahimİbrahim9 ay önce
  Kesinlikle haklısın
 • AliAli9 ay önce
  Keşke doktor haricindeki saglıkçıların mağduriyetini, hükümet tarafından uğradıkları zulmü de yazsaydınız!
 • ayhan42ayhan429 ay önce
  Tesekkur ederim akit cok onemli nir konuyu gundeme getirdiniz.Arkadaslar kadin dogum vecocuk hastaliklari bolumunde calisan temizlikcilerin cogu erkek burada kadinlar cocuk emziriyor veya rahat bir sekilde giyinmek istiyorlar degil mi ama ne mumkun doktor hadi neyse ama temizlikcilerin erkek olmasi bence cok sakincali
 • CemilCemil9 ay önce
  Her zamanki Faruk Aslan haberlerinden biri daha :)
 • GökceGökce9 ay önce
  Çok isabetli bir konuyu dile getirmissiniz teşekkür ederiz hekimlerin mahremiyet noktasında çok ciddi sıkıntıları var hastaların inancını anlayamıyorlar sanki bir kısmı uzaydan gelmiş gibiler....
 • AliAli9 ay önce
  Haklısınız ama bunu düşünen kim? Aile bakanlığı boşanma ve kadın hakkında sınıfta kaldı.meb bir zamanlar Cuma saatine sınav koymuşmu ramazanda hem 8. Sınıf sınavı hem de üniversite sınavı var.Evet her şehir de kasın sağlıkçı olmalı ve istediğimizi tercih etmeliyiz
 • Kara muratKara murat9 ay önce
  Cok guzel bir konuya deginmissiniz hocam.Acil hal edilmeli bu konu
 • HalilHalil9 ay önce
  Bir çok hasta derken üç beş kişiyi geçmez bunu yaşayan.
 • Ömer HalisÖmer Halis9 ay önce
  Bizim dini hassasiyetlerimizi bu hükümette hesaba almazsa kim hesaba alacak. Hükümette ak parti var ama mağdur olanlar yine ak partililer
 • SahinSahin9 ay önce
  Sayin yazar kardesim.Ben Danimarka ‘dan Sevki Sahin. Ayni zamanda TR’de yeniakit abonesiyim. Biz burada bir Avrupa devletinde doktor secme hakki buluyoruz her cesit muayenede ve kontrolde. Nasil oluyorda bir musluman ulkede insanlarin secmehakki yok,veya istedigi cinsten doktora veya baska saglikciya muayene olamiyor?Bu durum cok Traji komik ve hayret edilecek bir durum.Saygilar
 • omer gencomer genc9 ay önce
  sadece ihmal yok.bazı hastahanelerde kasıt var
 • Cihad sönmezışıkCihad sönmezışık9 ay önce
  Allah razı olsun çok önemli bir konu hakkında haber yapmışsınız inşaallah yetkililer bu konuda bir çözüm getirirler
 • Ahmet dmrcAhmet dmrc9 ay önce
  Cok dogru biran once cozum bulunur insaAllah
 • Hasan İleriHasan İleri9 ay önce
  Aynen öyle. Kanser taramaları yapılıyor. Ketem de durum nasıldır bilmiyoruz. Varsa sorun oralarıda elden geçirmek gerekli.
 • Kritik Kritik 9 ay önce
  Faruk bey Çok teşekkürler gerçekten önemli bir yaraya değindiniz. Durum sadece kadınlar İçin değil erkekler içinde geçerli olabiliyor. Fakat bu konuda özellikle şüphe Yok ki bayanlar çok mağdur. Bunun maddi ve manevi sebepleri de mevcut hala muhafazakar kesim diye bilinen baZı çevrelerde kız çocuklarının sadece kız Kuran kurslarında okumasının yeterli olacağı başka fakülte vb yüksek öğretimde okumanın haram olduğu fikri hakim. Bu durumda aynı kesim hastanelere gittiğinde haremlik selamlıklı bir hizmet istiyor bu da korkunç bir çelişki. Sanki meseleye beyinleri islama uygun hale getirmekten ilimin sadece kız Kuran kurslarından ibaret olmadığını öğretmekten ilmin her türünün sevap olduğunu öğretmekten başlamak gerekiyor. Aksi takdirde hanımların en hassas bölümlerde yetişmesi ve istihdam edilmesi her zaman bir problem olarak kalacak.
 • Ömer HalisÖmer Halis9 ay önce
  Allah razı olsun Faruk kardeşim önemli bir konuyu ele almışsın. Aman bu yazdıklarını zihniyeti bozuklar görmesin bir numaralı gerici ilan edilirsin.
 • QardaşQardaş9 ay önce
  Doğru bir haber, bu eksikliğin bir an evvel giderilmesi lazım .
 • NurNur9 ay önce
  Evet buna katılıyorumayrıca kadın hastalıklarında kadın diye randevu aldığın doktor gittiğinderandevualdığın doktor erkekçıkabiliyor veya bir kaç acemi ebe veya öğrenci sizi muayene eden doktora eşlik edebiliyorçok utanç verici bir durum biz kadınlar içinmahremiyete girmek bubir yol bulunmalı
 • KarakargaKarakarga9 ay önce
  Evet cok dogru ve cok onemli bi konu. Acil duzeltilmesi gerek.

Günün Karikatürü

19 Ekim 2018