İthal edilen kırmızı et helal mi? Önemli açıklamalar

Tarım Bakanlığı'nın duyurmasının ardından bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sırbistan'dan 5 bin ton et ithal edileceğini ilan etti.

11 Ekim 2017 Çarşamba 20:58
İthal edilen kırmızı et helal mi? Önemli açıklamalar

NURULLAH ALPAY / YENİAKİT.COM.TR - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kırmızı et ithalini duyurmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 5 bin ton kırmızı et ithal edilmesine yönelik anlaşma yapıldığı açıkladı. Bu açıklamanın ardından ithal edilecek kırmızı etler kamuoyunda helal olup olmadığına yönelik tartışma konusu oldu.

CANLI HAYVANA EVET, KIRMIZI ETE HAYIR 

Yeniakit.com.tr'ye konuşan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kâmi Büyüközer konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kırmızı et ithalinin büyük tehlike arz ettiğini belirten Büyüközer, "Canlı hayvan ithaline evet, kırmızı et ithaline hayır. Et ithalatı Müslüman bir ülke için büyük tehlike arz ediyor. Hem hayvancılığımıza zarar veren bir uygulama hem de Müslümanların hassasiyetini tehlikeye atıyorlar" ifadesinde bulundu.

İTHAL EDİLEN ETLERDE HELAL KESİM YOK

Kesim konusuna değinen Büyüközer "Kesimini yapanlar bir kere Müslüman değil ve bunu bilmiyoruz. Bu işi yapanlar İslam'a uygun bir şekilde kesilmiyor. Elle kesim yapılmıyor ve ekseriyetle hayvanlar öldürülerek kesim yapılıyor. Özellikle Avrupa'dan kesilmiş kırmız et getirmek büyük tehlike Müslümanlar açısından. Bu getirilen ete tamamen haram da diyemeyiz. Çünkü fıkhi sebepleri tam olarak tespit edilmesi gerekir. Ama helal konusunda şüpheli bu kırmızı etler" dedi.

Haber Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 20:58

YORUM YAZ

  • MisafirMisafir3 ay önce
    Bakanlar kuruluyla etin ilgisi nedir açıklayabilir misiniz? Ayrıca Sırbistan’daki kesimler nasıl helal oluyor sırpların kestiği et? İle şütfen fanatiklik gözüyle bakmayın. Ayrıca insanların dinlerini ne kadar yaşadıkları sizi ilgilendirmez.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 20.02.2018