• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Terör mü tehlikeli yoksa uyuşturucu mu? 

12 Ekim 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

 

Anadolu Yayıncılar Derneği olarak İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplum Genel Müdürlüğü’nün desteği ile bugün uyuşturucuyla mücadelede medyanın rolü çalıştayı düzenledik. Bu çalıştaya Anadolu’nun dört bir yanından yerel gazeteciler katıldı. Ayrıca ulusal medya mensupları katıldı. Böylesine önemli bir panel için tüm medya mensuplarının bir araya gelmesi fevkalade önemli.  

Çünkü konu çocuklarımız, konu gençlerimiz, konu kadınlarımız, konu insanımız. Maalesef uyuşturucuyla mücadele etmede eksikliklerimiz var. Eskiden uyuşturucu denince akla birkaç çeşit madde geliyordu. Şimdi kimyasal maddeler, biyolojik maddeler, ilaçlar da uyuşturucu olarak kullanılabiliyor. 

 Bu noktada uyuşturucuyla mücadele etmekte ciddi zorluklar var. Öte yandan, uyuşturucuyla mücadele edilmek adına kurulan AMATEM’ler yeterince uyuşturucuyla mücadele edemiyor. Yapısal sorunları var. Uyuşturucuyla mücadele etmeleri için AMATEM’lerin kesinlikle rehabilite edilmesi, ciddi denetlenmesi gerekiyor. Maalesef bazı kardeşlerimiz AMATEM’lerde uyuşturucu tedarik edebiliyorlar.  

Uyuşturucuyla mücadele etmesi gereken kurumların bu yönde kullanılması üzüntü verici. Yine İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Aktaş’ın polisiye tedbirleri artırdıklarını söylemesi, uyuşturucu baronlarına karşı mücadele ettiklerini belirtmesi önemliydi. Ayrıca Sayın Bakan’ın verdiği en önemli mesaj, en iyi polis aile mesajıdır. Dolayısıyla da aile bireylerinin birbirlerini denetlemeleri, birbirlerini kontrol etmeleri gerekiyor. 

Bu konu gerçekten önemli. Ayrıca çocuklarımızın arkadaş çevresine dikkat etmemiz gerekiyor. Peygamber Efendimiz’in bir hadisi şerifi var. Kişi arkadaşının dini üzerinedir. Eğer arkadaşınız iyi ahlaklıysa siz de iyi ahlaklı oluyorsunuz. Ama arkadaşınız kötü ahlaklıysa maalesef çocuklarınız da ondan etkilenebiliyor.  

Uyuşturucu, günümüzün küresel bir belası. Genç yaşlardaki çocuklarımızı tehdit ediyor, aileleri yıkıyor ve toplumları sarsıyor. Ancak uyuşturucuyla mücadelede sadece polisiye önlemlere dayanmak yetersiz bir yaklaşım. Bu etkinlikte ulusal gazeteciler, kendi açılarından uyuşturucu sorununu ele aldılar ve medyanın bu mücadeledeki rolünü tartıştılar.

Medyanın, uyuşturucuyla mücadelede bilinçlendirme, eğitim ve farkındalık oluşturma konularında önemli bir rol oynayabileceği açıktır. Toplumu bilinçlendirmek, gençlerimizi tehlikelerden korumak ve aileleri bilgilendirmek için medya gücünü kullanmak, önemli bir adım olabilir. Ancak bu mücadele, bütün dünyanın bir araya gelmesi gereken bir sorundur. Toplumun her kesimi, sivil toplum kuruluşları, hükümet temsilcileri ve medya, el birliğiyle uyuşturucuyla mücadelede daha etkili bir çözüm bulmak için işbirliği yapmalıdır. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya uyuşturucu baronlarının tepesine biniyor. Terör örgütleri uyuşturucudan besleniyor. Devletimiz sadece torbacıları değil ağababalarını deviriyor. Terörle mücadelede önemli adımlar atıyoruz. İhalar sihalar teröristleri bitiriyor. Bu konuda adımlar önemli ancak asıl milli güvenlik tehdidi, uyuşturucudur. Aileyi yok eden bu belaya karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Gençlerimizi ruhen, maddi olarak ve fiziki olarak  bitiren bu bela terörden daha tehlikelidir.

Uyuşturucu sorunuyla mücadelede, toplumun sesini birleştirerek daha güçlü bir yol haritası oluşturabiliriz. Ancak bu, tüm kesimlerin aktif katılımını ve işbirliğini gerektirir. Birlikte çalışarak, genç nesilleri bu tehlikeden koruyabiliriz ve daha sağlıklı, güvenli bir toplum inşa edebiliriz. Uyuşturucuyla mücadele, sadece bir kesimin sorunu değil, hepimizin sorunudur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mahmut Şahin

Amateme alternatifler var . Hemde başarılı Bunlardan biride Siginilacak son liman dernegidir.

AKINCI

Ulkemiz Allah a kafa tutan senin yarattıgın kulun dengesini bozar kendime kul kole yaparım diyen Firavunun neferleri tarafından işgal edilmiş bir durumda. Ne acı ki Peygamberin Hadisine nail olmuş Turk Milletinin Ulkesinin duştugu hale bakın. Yaşasın cehennem piyasa şeytanlarına. Sayın Bakanı Turk Anne ve Babalarının kurdugu Dua ordusuyla Makama geldi. İnşallah hayel kırıklıgı yaratmaz Ulkemizin insanına. Bırakın teror mafya cete onları bu Millet Tukuruguyle bogar. Siz Firavunun neferleri uyuşturucu Baronlarını yok edin yoksa Rabbim Ulkemizi yok edecek.. Sabır Savaş Adım Musluman...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23