• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Rusya, Hamas’a neden destek veriyor? 

05 Kasım 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Önceki gün Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail soykırımına yönelik mahcup bir açıklama yaptı. İsrail’e karşı misillemede bulunmayacaklarını belirterek 7 Ekim Hamas saldırıları ile ilgileri olmadığını belirtti. Zaten İran devlet yöneticileri de Hamas’ın eylemlerinde kendilerinin katkısı ya da destekleri olmadığının altını çizdi. Bu açıklamaları kısmen doğru kabul etmek zorundayız. Zaten İran mezhep duyarlılığı nedeniyle Hizbullah’ı destekliyor. Hamas’a sıcak bakmıyor. 

Bence Hamas’a en büyük desteği Rusya veriyor. ABD, Rusya ve Ukrayna’yı savaşa soktu. Böylece Rusya’nın enerjisini bitiriyor. Rusya maddi kayıpların yanı sıra imaj olarak da kaybetmeye başlamıştı. Yenilmez denilen Rus ordularının başarısızlığı konuşulmaya başlanmıştı. Öyle ki bir haftada tüm Ukrayna’yı ele geçireceği düşünülen Rusya adeta çuvalladı. Savaş neredeyse iki yıla yaklaştı ve Rusya henüz gözle görülür bir başarı elde edemedi. 

ABD ve Batı, Rusya’yı Ukrayna cephesi ile yoruyorlar. Rusya ise savaşı Ortadoğu’ya taşımaya çalışıyor. 7 Ekim saldırıları öncesinde ve sonrasında Rusya tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa Rusya Hamas’a tam destek veriyor. 

Elbette Hamas’a destek vermesi önemlidir. Hamas Filistin halkının temsilcisidir. Filistin topraklarını savunmaktadır. 7 Ekim saldırıları dikkate alındığında Hamas’ın yüksek bir teknoloji kullanarak bu saldırıları yaptığını söyleyebiliriz. İsrail gibi bir istihbarat devleti nasıl hazırlıksız yakalandı. Demir Kafesler neden Hamas füzelerine karşı etkisiz kaldı. Saldırı öncesinde sensörler nasıl etkisiz hale getirildi. Rusya gibi önemli bir devletin Hamas’a dolaylı yoldan da olsa teknolojik destek vermesi mümkün olabilir. 

Rusya dolaylı olarak bu sürece müdahildir. ABD Ukrayna’ya silah desteği veriyor. Rusya’yı parçalamaya çalışıyor. O nedenle Rusya da cevabı Filistin’den veriyor. Şunu peşinen belirteyim Hamas Rusya için değil bağımsız Filistin için cihad ediyor. Ama elbette güçlü ülkelerden destek almak en doğal hakkıdır. 

Bu noktada Hamas’a destek vermiş olma ihtimali vardır. Nitekim Filistin’deki İsrail işgali nedeniyle çıkan savaşta dünyanın dikkati bu coğrafyaya kaydı. Ukrayna unutuldu. Rusya, Hamas Heyetini Moskova’da ağırladı. En üst düzeyde destek verildi. Rusya 1967 sınırlarına dönülmesi çağrısı yaptı. Nedir bu sınırlar. İki farklı devletli çözüm önerilmişti. Rusya iki devletli çözüm için çalışıyor. 

Burada önemli bir ayrıntının altını çizmek gerekir. Cumhurbaşkanımız 24 Ekim tarihinde Rusya lideri Putin ile bir görüşme yaptı. Bir gün sonra 25 Ekim tarihinde Erdoğan. Ak Parti grup konuşmasında “Hamas terör örgütü değildir” dedi. Elbette Hamas terör örgütü değildir. Hamas, Filistin halkının sesidir. Öte yandan BM de Hamas’ı terör örgütü kabul etmemektedir. 

Bu noktada önemli bir ayrıntının altını çizmek isterim. Türkiye’den başka Filistin meselesine sahip çıkan başka bir ülke yoktur. Ne İran ne de Mısır, Filistin halkına gerçek anlamda sahip çıkmıyorlar. Bölgede tek dik duruş Türkiye’den ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geliyor. Türkiye mazlumların ve İslam coğrafyasının ümididir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Can

Rusya cikar pesinde. ayni Rusya Esad in arkasina cikip kurtardi karsiliginda Türkiye nin güneyine üsler ile yerlesti. Afganlara Cecenlere Idlip de aslerlerimize yaptiklari ortada. Rusya nin ebedi rüyasi daima Istanbul dur. ondan Rusya ya fazla baglanmak onlara övgü düzmek hata olur.

Hikmet Yılmaz

Rus derin devleti ; "Hamasın kara kaşına ,kara gözüne" hayran olduğundan değil. Akdeniz'e daha yakın olmak içindir. Filistin halkının şanssızlığı yıllarca Filistinlilere liderlik yapan Yasar Arafat denilen soysuz Fransız Yahudisi bir kadınla ile evlendirilmesi İsrail ve ABD derin devletinin desteklediği adamdı. Gelinen noktalara gözlerimizi dört açıp, aklımızı iyi kullanmalıyız. TÜRK'ÜN TÜRK'TEN BAŞKA DOSTU YOKTUR. Nokta.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23