• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

“Pislikler, hayvanlar, öküzler, zırdeliler...”

07 Eylül 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

 

Bu cümle bana ait değil. Trabzon’un Of ilçesinde kendisini laik seküler olarak tanımlayan bir kadın, başörtülü-çarşaflı kadınları hastane kuyruğuna sıra beklerken görünce bu lafları etmiş. Kim bilir nasıl bir duygu dünyası var hanımefendinin. Başörtülü görünce kırmızı görmüş boğaya dönüşmüş. Bu cümleleri kurarken vatanı kurtardığına bile inanmış olabilir. Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber ortaya çıkan seküler faşizmin eğitim müfredatının doğal sonuçları bunlar. 

Ne ekersen onu biçersin. Eğitim sistemimiz öyle bir müfredat ortaya koyuyor ki, ha başörtülü olmuşsun ha Yunan’a asker olmuşsun. Dindar kitleler yönelik hep bir paranoya vardır. 

Gün geçmiyor ki büyükşehirlerde başörtülü kadınlara yönelik bir saldırı girişimi olmasın. Nasıl bir ruh halidir anlamak mümkün değil. Bu topraklar hepimize yeter. 

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu bir sohbetimizde, biz koskoca ülkeye sığmadık ama cezaevinde iki metrelik hücrelere sığdık demişti. Sağcısı da solcusu da bu ülkeyi kurtarmak için mücadele ettiklerini düşünmüşlerdi. 12 Eylül karanlık darbe süreci öncesinde iç savaş çıkarılmıştı. Bazı mahallelere ülkücüler, bazı mahallelere solcular hakim olmuştu. Kurtarılmış bölgeler oluşturmuşlardı. Çok bedel ödendi. Çok can yandı. 

Yine geçtiğimiz günlerde Marmaray’da yaşanan skandal bir olayda, bir kadın, yanında oturan başörtülü kadının başörtüsünü çıkarmaya çalıştı. Bu saldırgan davranışa şahit olan bir genç ise olaya kayıtsız kalmayarak sert bir tepki gösterdi. Genç adam, kadına “Milletin ne giydiğine ne karışıyorsun, ben senin giyimine karışıyor muyum? Benim annem de çarşaflı, kimsin sen?” şeklinde tepkisini dile getirdi. Kadın ise bu tepki üzerine “Kolunu kırarım” şeklinde karşılık verdi. Yaşananlar, olayın kayıt altına alınmasıyla sosyal medyada yayıldı. 

 Son günlerde, özellikle televizyon ekranlarında ve kamuya açık alanlarda, kadınların tesettür giyim tarzı üzerinden hakarete varan söylemler ve psikolojik şiddet vakaları yaşanıyor.. Şu durum artık netleşti. Bu devletin ve ülkenin sahibi seküler Kemalistlermiş. Bu kitle üstenci bir dil kullanıyor. Hoyratça açıklamalar yapıyor. Aşağılıyor. Devlet de benim, yargı da benim, asker de benim, eğitim de benim diyor. 

AK Parti ve Erdoğan döneminde atılan demokratik adımlar olmasa muhafazakarlara yaşam hakkı vermeyecekler. Bu ülkede seküler Kemalist dil bölücüdür. Bu ülkenin birliğine hizmet etmez. Bu coğrafya kadim medeniyetlere beşiklik etmiştir. Farklı diller, dinler, kültürler bu coğrafyada yaşamıştır. Bu ülkenin kalkınması birlikte yaşama kültürüne bağlıdır. Bu ülkede kimse birinci sınıf vatandaş değildir. Herkes eşittir.  

İşin en acıklı tarafı ne biliyor musunuz. Bu kadınlar başörtüsüne bu kadar tepki koyuyor da bazı başörtülü vatandaşlarımız başörtüsünü niçin taktıklarını biliyor mu? Burada bir genelleme yapmayalım en azından bazıları diyelim. Başörtüsü bir duruş ve tavır demektir. İslam’ı yaşama iradesi ortaya koymak demektir. Başörtüsü takmak demek ben İslam’ın temel prensiplerini günlük hayatımda yaşayacağım demektir. Peki gerçekten yaşanıyor mu? Son dönemde başörtüsü bir kıyafet derecesine indirildi. Başörtülü sanatçılar, dansçılar, tiktok yıldızları, sosyal medya fenomenleri aldı yürüdü. Geleneksel bir kıyafete dönüştü. Başörtüsü takmak moda oldu. 

Seküler Kemalistler bence sevinmeli. Biraz daha sabretseler bazıları için başörtülü olmanın bir anlamı olmadığını görecekler. 

Onlar da değişti dönüştü. Başörtüsü takmak devrimci bir duruş gerektirirdi. Bu ruh kayboldu. Bir moda haline dönüştü. Yazık oldu. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Antikemalist Akpartili

Peki siz ne yaptınız o vakit? saldırıya uğrayan başörtülü birini müdafaa etmeniz için eşiniz veya yakınınız olması şart değil! bu gün ona ayrın eşinize! Hukuken de MEŞRU SAVUNMAYA girer böyle alçak saldırganlara müdahale etmek.

ersan

 daha gecenlerde ..in teki basi kapalı kadina metrobusde neler soyledi bir tanesi bana esim yanimda iken denk gelmiyor ….
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23