• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

MHP yerel seçimlere nasıl hazırlanıyor?

26 Eylül 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Yerel seçimlere en hazırlıklı partilerden birisi de Milliyetçi Hareket Partisi. MHP, yerel seçim müziğini bile hazırladı. Seçim sloganları hazır. Bu seçimlere en hazır partilerden birisi olarak karşımızda duruyor. Mustafa Yıldızdoğan’ın “bu diyarda” eseri seçim müziği olarak kullanılacak. 

 Sn. Devlet Bahçeli seçim sloganını açıkladı. “2024’e Doğru Diyar Diyar Anadolu” Devlet Bey öncelikli olarak Millet İttifakının kazandığı 11 Büyükşehir’in Cumhur İttifakına geçmesini arzu ediyor. Merkezi hükümet ile yerel yönetimlerin uyum içerisinde çalışmasının faydalı olacağını düşünüyor. MHP önce ülkem sonra partim diyen bir parti. Devlet Bey ise makam ve mevki peşinde koşmayan bir lider. Benim partim belediye başkanlarını kazansın, hep biz makamlara talip olalım demiyor. Tam tersi ülke için makamların önemi olmadığını düşünüyor. O nedenle Cumhur İttifakında kriz çıkmıyor. Sn. Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan da önce devletim ve milletim diyor. At pazarlığı yok. Al ver yok aralarında. 

Bu çerçevede Milliyetçi Hareket Partisi’nde, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin, Temmuzda “2024’e Doğru, Diyar Diyar Anadolu” temasıyla yerel seçimlere hazırlık sürecini başlatmasının ardından çalışmalara hız verildi. MHP, seçim stratejisini, “İstikrar ve Hizmet İçin, Uyumlu Yönetimle, Umutlu Geleceğe” ve “Merkezden Yerele İstikrarı Bozmadan Umuda Doğru” sloganları üzerine kurdu. 

Seçim stratejisinin başlıklarından ilkini “merkezi ve yerel yönetimin uyum içerisinde çalışması” olarak belirleyen parti, Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde elde ettiği başarının yerel seçimde de sürdürülmesini hedefliyor. MHP, böylece siyasi istikrarın pekişeceği ve vatandaşa giden hizmetin kalitesinin artacağını düşünüyor. 

Bu arada MHP Genel Başkanı Bahçeli, depremden etkilenen 11 ilde kampanya çalışmalarının depremzede vatandaşların hassasiyetleri gözetilerek yapılması talimatını verdi. MHP bu kapsamda depremden etkilenen illere özel “Hep Yanında” ana teması ile kampanya çalışması başlattı. Parti, kampanyada, depremzedelerin her zaman yanlarında olacakları vurgusunu yaparak, “Verilecek Doğru Karar, Yaraları Cumhur Sarar”, “Dar Zamanında Tüm Gücüyle Yanında”, “Yaraları Özenle Saracak, Güvenli Geleceği Kuracak” ve “Beklentisiz Destek Kesintisiz Hizmet” sloganlarını kullanacak. 

Genel merkezde yoğun bir çalışma var. Bu hafta sonu seçim olsa bile MHP Yerel Yönetimler Başkanlığı tüm hazırlıkları bitirmiş durumda. Adayları için anketler yapılmış, teşkilat değerlendirmeleri yapılmış, kanaat önderlerinden bilgiler alınmış. Sivil toplum örgütlerine, başkanların performansı sorulmuş. Başkanların karneleri hazır. Halkta karşılığı olan belediye başkanları ile yola devam edilecek. Karşılığı olmayan isimlerin yerine yenileri eklenecek. Devlet Bey ile Tayyip Bey sık sık görüşüyor. Bu görüşmeler devam edecek. İki liderin emirleri doğrultusunda komisyonlar çalışacak. MHP’de komisyon üyeleri belli olmuş durumda. MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ile Seçim İşleri Başkanı Fethi Yıldız bey partiyi temsil edecekler. Devlet bey bu isimleri açıkladı. 

AK Parti’de komisyonlar henüz belli olmadı. 7 Ekim tarihinde yapılacak kongreden sonra Ak Partili Komisyon üyeleri belli olacak. Ondan sonra çalışmalara başlanacak. Ak Parti’de uzun yıllar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış Yusuf Ziya Yılmaz gibi deneyimli bir isim var. Bu isim konulara vakıf. Gece gündüz çalışıyor. 

Partinin hafızası olduğu için göreve devam etmesi öngörülüyor. Seçimlere çok az bir süre kaldığı için Yusuf Ziya Yılmaz Bey’in devam etmesi Ak Parti bakımından hayırlı olur. Sonuçta MHP ve AK Parti seçimlere uyum içinde hazırlanıyorlar. Milliyetçi Hareket Partisi bu seçimlerde yüksek bir oy alacak gibi gözüküyor. Belediye başkanları sayısında da artış olacak. 

 Son bir not. AK Parti ve MHP’nin daha önce kazandığı il ve ilçelerde son seçim sonuçları dikkate alınarak değişimler olabilir. MHP’li bir belediye Ak Parti’ye, AK Partili bir belediye de MHP’ye geçebilir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

YILMAZ DURMUŞ

MHP ile AK PARTİ yerel seçimlerde de birlikte hareket edecekler ve Hdpkk nın güdümündeki chpkk ya alan bırakmayacak şekilde her yerde oranın oy potansiyeline göre birlikte hareket edeceklerdir. Benim tavsiyem geçen seçimlerde Kırşehir örneğinde olduğu gibi yanlış hesap yapmasınlar hangi parti nerede önde ise, orada o partinin adayı desteklenmelidir. Ezcümle aynı yerde ayrı ayrı adaylar ile seçime girmesinler

Fsm

Hangi seçimde MHP hazırlık yapmista bu secimdede yapacak.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23