• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Kaddafi’nin öldürülmesi hataymış… 

20 Ağustos 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Bu cümleler bana ait değil. İtalya Dışişleri Bakanına ait. Fransa’nın kışkırttığı Afrika ülkeleri Nijer’e saldırmaya hazırlanırken İtalya’dan bölgeyle ilgili itiraf geldi. Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Libya lideri Kaddafi’nin 2011 yılında Batı ülkeleri öncülüğünde devrilmesinin ve öldürülmesinin hata olduğunu söyledi. 

ABD ve Batı İslam Dünyasına sözde barış ve demokrasi getirmek adına müdahalelerde bulundular. Irak, Suriye, Lübnan, Libya demokrasi getirecekleri ülkelerin başında geliyordu. Bugün bu ülkeler demokrasi gelmedi. Kan geldi. Gözyaşı geldi. Katliam geldi. İstikrarsızlık geldi. 

Dönelim İtalyan Dışişleri Bakanına. İtalyan basınına demeç veren Tajani, “Kaddafi’nin öldürülmesine izin vermek çok ciddi bir hataydı. O, demokrasiye bağlı olmayabilirdi ama bu iş bittiğinde Libya ve Afrika’ya siyasi istikrarsızlık geldi” şeklinde konuştu. 

İtalyan bakan ayrıca ülkesinin, son yıllarda Roma için çok büyük bir soruna dönüşen düzensiz göç hakkında da Kaddafi’yle beraber çalıştığının altını çizdi. Tajani, Kaddafi’nin “kendisinden sonra gelenlerden daha iyi bir lider” olduğunu da sözlerine ekledi. Libya lideri, 2011 yılında Arap Baharı sürecinin başlamasından sonra Fransa ve ABD önderliğindeki NATO güçlerinin alelacele müdahalesi sonrası devrilmiş, kısa süre sonra da Libyalı isyancılar tarafından öldürülmüştü. 

ABD ve Batı Irak’a da demokrasi getirecekti. 1 milyondan fazla insan ABD müdahalesi ve sonrasında çıkan iş çatışma ile öldü ya da öldürüldü. Kadınlara tecavüz edildi. Irak’ın kaynaklarına el konuldu. Irak halkı can ve mal güvenliğini sağlamak adına göçmek zorunda kaldı. Suriye halkı da Esat zulmünden kurtulmak için göç etmek zorunda kaldı. 

Dünyadaki ve Türkiye’deki sağduyu ve vicdanlı insanlar gerçeği araştırmadığı sürece, zalime dur demediği sürece benzer katliam ve sürgünlere uğramaları kaçınılmazdır. Irak, Suriye ve Afganistan’dan gelen mülteciler tatil için mi geliyor. Elbette değil küresel emperyalizm ve Siyonizm ülkelerini işgal etti.  

Doğal kaynaklarını sömürdü. Mallarına el koydu. İnsanlar canlarını kurtarmak için kaçıyorlar. Suriye’yi ve Irak’ı bu hale getiren ABD ve Siyonizm’e eleştiri getirmeyenler mazlum mültecileri eleştiriyorlar. Yav kardeşim Irak’ta ABD müdahalesi olmasa, Suriye’de ABD müdahalesi olmasaydı bu insanlar kaçar gelir miydi ? Vatanlarını, yavrularını, analarını terk etmeleri bu kadar kolay mı? 

Küresel emperyalizme ve Siyonist hesaplara dur demediğimiz sürece dünyanın mutlu olması mümkün değildir. Mazlumlar uyanmalıdır. Yarın Türkiye’yi de işgal etmek isteyebilirler. İç savaşa sokmak isteyebilirler. Adamların amaçları Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırmak. İsrail’in güvenliği için bölünmüş bir coğrafya istiyorlar. Hedeflerinde şimdi de Türkiye var. PKK ve PYD üzerinden iç savaş çıkarmak istiyorlar. Ancak milletimizin feraseti ile bu proje boşa çıkacaktır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sener

Kani bey, ne anlatıyorsun diyorsunuz. 1990 yılı Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan iki gizli oturumu okursaniz anlarsınız. O gizli oturum tutanaklarına bugün tbmm.gov.tr den ulaşabilirsiniz. Ya da googleye tbmm tutanak yazin gelir karşınıza. 1993 te vefat diye diyorsunuzda karar 1990 da çıktı.

Hasan Eren

Çok doğru tesbitler.Ellerinize sağlık.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23