• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

İmamoğlu’nun hapis cezası onandı mı?

14 Eylül 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Yerel seçimlere doğru hızla yaklaşıyoruz. Cumhur İttifakı tek parça halinde hareket ediyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli önce ülkem diyen bir lider. O nedenle pazarlıklarla seçimlere girmek istemiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile güzel bir uyum içerisindeler. Millet İttifakı cephesi ise kaos ve kargaşa üretiyor. Gün geçmiyor ki bir  krize imza atılmasın. Millet İttifakı cephesi darmadağın. 

Doğrusunu isterseniz muhalefetin bu dağınıklığı demokrasi adına kayıptır. İktidar her sistemde vardır. Muhalefet ise sadece demokratik ülkelerde vardır. Muhalefetin güçlü ve etkin olması demokrasi adına ve millet adına faydalıdır. 

CHP Diyarbakır  Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun TSK ile ilgili skandal açıklamaları Millet İttifakını genelde, özelde  ise Ekrem İmamoğlu’nu zora sokmuştur. Ekrem İmamoğlu HDP’nin desteği olmadan İstanbul’da seçimleri kazanamaz. O nedenle İmamoğlu HDP karşıtı açıklama yapamaz. 

 Öte taraftan İYİ Parti HDP’ye karşı sert açıklamalar yapmaya başladı. Ayrıca Millet İttifakında yer almayacaklarını belirtiyorlar. Kimileri Meral Akşener’in açıklamalarını pazarlık olarak değerlendiriyor. Öyle ya da böyle Millet İttifakı darmadağın olmuş durumda. Böylesine bir ortamda İmamoğlu seçimleri kazanamaz. 

İmamoğlu için bir büyük handikap da kongre süreçleridir. İstanbul’da CHP ilçe teşkilatlarında yapılan seçimlere İmamoğlu müdahale ediyor. İlçe başkanlıkları Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu arasında bölünmüş durumda. Öte yandan, CHP İstanbul İl Başkanlığı ile de Ekrem Bey’in arası çok kötü. Eski il başkanı Canan Kaftancıoğlu ile İmamoğlu kavgalı. Siz İstanbul’daki CHP il ve ilçe teşkilatlarını çalıştıramazsanız seçimleri kaybedersiniz. Ekrem Bey İstanbul’da taraf olmuş durumda. Böylesine bir teşkilat yapısı ile girilecek seçimler hüsran olur. 

Bugünlerde Ekrem İmamoğlu umudunu istinaf mahkemesinden gelecek cezaya bağlamış olabilir. Belki de ceza almak için dua bile ediyordur. Tayyip Erdoğan bir şiir okudu hapis cezası aldı. Kahraman oldu. Cumhurbaşkanı oldu. Ben de ceza alırsam kahraman olurum diye düşünebilir. 

Neden böyle diyorum? Millet İttifakı darmadağın olmuş durumda. CHP İstanbul Teşkilatları ile İmamoğlu kavgalı. Öte yandan yaklaşık beş yıl boyunca İstanbul’da taş üstüne taş koymadı. Böylesine bir ortamda seçimlere giderse İstanbul’u kaybedecektir. İstanbul’u kaybetmiş bir İmamoğlu CHP Genel Başkanı olamaz. 2028 yılında Cumhurbaşkanı olamaz. O nedenle aday olmamak için elinden geleni yapacaktır. CHP Genel Başkanı adayı bile olabilir. Halen vazgeçmiş değil. En son istediği İstanbul Belediye Başkanı adayı olmaktır. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 13 bin oy farkla kazandığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin iptal edilmesi üzerine yaptığı basın açıklamasında, “YSK Başkanı’na ve üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis ve “siyasi yasak” talebiyle yargılandı. Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Siyaset yasağı kararı da alındı. Kararın kesinleşmesi için istinaf tarafından da onanması gerekiyor. Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararını temyize taşıdı. Karar henüz açıklanmadı. 

Şunu peşinen belirteyim. Ekrem İmamoğlu’nun ceza almasına ve siyasi yasaklı olmasına karşıyım. İmamoğlu seçimlere girmelidir. Sandık yoluyla dersini almalıdır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Oğuz Han

MHP tabanından biri olarak yazıyorum. Ben rahatsızım. İttifak var ise niçin milliyetçi Valimiz, rektörümüz, bürokratımız vs. yok? Bunlar nimet ise AKP nimetler içindemi yüzüyor? Bu bir sorumluluktur. Devlet bey malesef ülkücüleri AKP nin payandası yaptı. 3 hilale sevdamız devam ettiği için buna katlanıyoruz ve ya sabır çekiyoruz.

Devlet Bahçeli

.. Bilmiyoruz ne kaptırdı Erdoğan'a.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23