• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Filistin’e ses olmak: Gazetecilerin ortak çabası

26 Ekim 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

500 gazeteci, dünya gündemini meşgul eden Filistin meselesine dikkat çekmek ve İsrail’deki zulme karşı bir bildiri yayınladık. Bu bildiri, zulme karşı bir adım atmakla birlikte uluslararası kamuoyunda bir farkındalık yaratma çabasıydı. Ancak, bu sefer farklı bir yaklaşımı tercih ettik.

Dünyayı yöneten beş ülke -Fransa, Çin, Rusya, ABD ve İngiltere- devlet başkanlarına yönelik bir çağrı yaptık. İsrail’in soykırımını durdurun dedik ve sosyal medyada bu çağrıyı etiketleyerek Türk halkının sesini dünyayı yönetenlere duyurduk. Neden böyle bir adım attık, çünkü İsrail, batı medyasını etkisi altına almış durumda. Siyonist sermaye, uluslararası medyayı kontrol ediyor ve zulmü örtbas ediyor. Filistinli mazlumların çığlıklarını duymuyorlar, kan ve gözyaşı içerisindeki Filistinlilere yer vermiyorlar.

Gazeteci arkadaşlarımız, Filistin’e ses olmak ve ambargo uygulayanlara karşı durmak için büyük bir heyecanla bir araya geldi. Mazlumiyetin dini veya kültürel kimlikle bir ilgisi yok, sadece insanlık vicdanıyla ilgilidir. Bu yüzden İsrailli çocuklara zulüm yapılsa bile, onlara da karşı çıkacağımızı söyleyebiliriz. Çünkü bugün Filistin’de çocuklar ve kadınlar ölüyor, ama dünya kör ve sağır gibi davranıyor.

Evet, biz gazeteciler Filistin’e ses olmalıyız. İngilizce ve Arapça basın bildirileriyle, köşe yazılarıyla, dünya çapında Filistin’e destek olmalıyız. Türkiye vicdanlı bir ülke ve gazetecilerimiz vicdanlı gazetecilerdir. Unutmamalıyız ki; Filistin’in güvenliği, Türkiye’nin güvenliğiyle de bağlantılıdır. Filistin’in durumu, Orta Doğu’nun istikrarını etkileyen büyük bir faktördür.

Dünya, İsrail’in politikalarına karşı bir duruş sergilemelidir. Gazeteci arkadaşlarımızın bu bildiriyi imzalayarak gösterdikleri çaba takdire şayandır. Bu çalışma, Filistin’in yanında olma taahhüdümüzün bir yansımasıdır ve devam edecektir. Unutmamalıyız ki bugün Filistinlilere yapılan zulüm, yarın kendi çocuklarımızın başına gelebilir. İsrail karşıtı değil, Siyonizm karşıtıyız ve bu duyguyu tüm dünyaya iletmeliyiz.

Dünya uyansın, vicdanlarımız harekete geçsin, çünkü Filistin için ses olmak, insanlık için bir sorumluluktur. Biz gazeteciler bu sorumluluğun bilincindeyiz ve devam edeceğiz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kani

sendemi gazetecisin sinan bey
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23