• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Erdoğan cihat etsin sen mal peşinde koş…  

14 Kasım 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

 

İsrail Gazze’de yaklaşık 40 gündür büyük bir vahşet sergiliyor. Bu vahşete ABD ve Batı sessiz kalıyor. 

Hatta İsrail’i teşvik ediyor. Filistin’de yaşananları artık sadece rakamlarla ifade ediyoruz. İsrail şu kadar çocuk öldürdü. Şu kadar bomba attı. Şu kadar gündür katliam yapıyor. Dünya medyası ve biz Türk medyası matematik olarak bakıyoruz. 

 İslam Dünyasını oluşturan devletlerden etkili bir adım gelmiyor. Nitekim bu durumu bilen Netanyahu Arap Ülkelerinin liderlerini uyarıyor. Koltuklarınızı korumak istiyorsanız ses çıkarmayın. Ne Batı ne de Doğu’da etkili bir girişim yok. Bu konuda tek inisiyatif alan Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan vicdanen ve imanen çabalıyor. Adaletsizliğe karşı cihat ediyor. Dünya’yı ayağa kaldırmaya çalışıyor.  

Suud, BAE, Mısır Hamas’ı tasfiye etmek için Gazze’yi gözden çıkarmış durumda. Zaten son dönemde İsrail ile yakınlaşma sürecine girdiler. Batılı ülkelerde devlet başkanları ve yöneticileri sessizlik içindeler. Modern dünyanın tüm değerleri ayaklar altında. Bu noktada batıda yaşayan halklara saygılarımı sunmak isterim. 

Batılı devlet başkanları suskun ama halklar sokakta. Londra’da, Paris’te Washington’da insanlar İsrail soykırımını protesto ediyorlar. Filistin Bayrakları taşıyorlar. İsrail ürünlerini boykot ediyorlar. 

İslam Dünyasında ise durum çok kötü. Hem devlet başkanları hem de halklar sessiz. Türkiye’de bile bir iki miting dışında halklar gösteri yapmıyor. 

Ankara ve İstanbul’da bir iki tepki ve mitingden sonra kahredici bir sessizlik var. İslam Dünyası nasıl bu hale geldi? Ümmet bilincini bırakın insanlık adına bile sokaklarda gösteriler olmalıydı. Sadece Ankara ve İstanbul’a hapsedilen tepkiler yanlıştır. 81 vilayetimizde sokaklarda olmalıydık.  

Bütün yükü Erdoğan’ın sırtına yüklemekle sorumluluktan kurtulacak mıyız ? Bu bir kaçış değil mi? Hani biz kardeşler topluluğuyduk! Ne oldu da bu hale geldik!? AK Parti döneminde sağladığımız konfor bizim Müslümanlığımızı mı unutturdu? 

 Cennet ve cehennem, imtihan ortadan mı kalktı? İslam’ı daha özgür yaşamak adına ortaya çıkan kazanımlar bizi obez hale mi getirdi? Baş örtüsü sorunu çözüldü o halde her sorun çözüldü mü? Dünya güzelleşti mi? Dünya daha adil bir hale mi geldi? Yok yok bunların hiçbiri olmadı. Bizler konformist hale geldik.  

Cihat sevimsiz hale geldi. Nefsimizle de kötülükle de cihat etmek istemiyoruz.  Dinamik bir kitle olsaydık sokaklarda, meydanlarda hakkı savunurduk. Hadi İslam Ülkelerinde devlet başkanlarının bazıları göbekten ABD’ye bağlı diyelim. Peki halklara ne oldu? Nereye bu gidiş. Bugün Filistin düşer yarın Şam. Bir gün de bakmışsınız Türkiye hedef haline gelmiş.  

Devlet başkanlarını beklemeye ne gerek var. Millet olarak neden Filistin için ayakta değiliz. Cumhurbaşkanımız “one minute” dedi. Yiğitçe bir ses verdi. Reel politik dinine inananlar, ‘Erdoğan bizi yaktı. İsrail ve ABD bizi cezalandıracak’ dediler. Oysa bu bir kıyamdı. Bizler bu cesareti gösteremiyoruz. Bizler sokakta olsak ABD ve İsrail  bu kadar vahşet yapamaz. Her tepkiyi Erdoğan’dan beklemek doğru değil. Devletin yapacakları var, halkın yapacakları var. Halk olarak sokaklarda olsak Erdoğan’a da güç veririz. Batılılara, İsrail’e bakın milletimiz tepkili biz onların sesiyiz deme imkanını veririz. Yani yatarak bu işler olmaz. Biraz vicdan lazım. Şuur lazım. Ayakta olmak lazım. Dünya nimetlerine dalmamak, makam ve mal peşinde koşmamak lazım. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cihat peşinde

Erdoğan cihat peşinde,,peşindekiler mal derdinde..ilginç bir tespit ve teşhis..

Şeref

Kardeş Azerbaycan niye İsrail'i savunur,bir açıklarsan.Sonra bakarız cihat işine...!!!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23