• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Deprem geliyor… Kabir iki metre…

10 Ağustos 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da medya dünyası ile bir araya geldi. Konu malum deprem… 6 Şubat tarihinde 11 ilimizde meydana gelen depremin ülkemize verdiği maddi ve manevi kayıpları anlatarak konuşmasına başlayan Özhaseki, “Bu felaketi asrın felaketi olarak nitelemek eksik kalır, bence son bin yılın felaketi” dedi. 51 bin canımıza mal olan depremin maddi yükü ise 100 milyar dolar. Son dönemde peş peşe zamlar geliyor. Bu zamların önemli nedenlerinden birisi de depremin maddi külfeti. 

Elbette yiten canlarımızın yanında paranın önemi yok. Ancak hayat devam ediyor. Çok hummalı bir çalışma var. Bakan Özhaseki iddialı. Sonbaharda konutların önemli bir kısmı teslim edilecek. Bu kadar kısa bir sürede konutların teslimi büyük iş… Toplantı İstanbul’da olunca konu doğal olarak İstanbul depremine geldi. 

Bakan Özhaseki sık sık İstanbul depreminden bahsedince bazıları kızıyor. Yav bu bakan da sürekli korku veriyor amma şom ağızlı diyorlar. Sn. Özhaseki de bana kim ne derse desin ben gerçekleri anlatmaya devam edeceğim diyor. İstanbul için üç önemli gruba iş düştüğünü söylüyor. Bunlardan birisi devletimiz, ikincisi belediyeler ve üçüncüsü halkımız diyor. Devlet olarak elinden geleni yaptıklarını belirten bakan Özhaseki, İstanbul’daki 39 ilçe belediyesi ile de çalıştıklarını belirtiyor. 

Biz konu insanımızın canı olunca kimseyi ayırt etmeyiz diyor. Deprem konusu siyaset üstü bir konu diyor. Evet, gerçekten de halkımıza büyük iş düşüyor. Bizler üçe beşe bakmadan kentsel dönüşüme girmeliyiz. Daha fazla metrekare ev peşinde koşmak yerine canımızı düşünmeliyiz. Unutmayın kabir iki metre… 

İstanbul depreminin olması halinde çok büyük bir can ve mal kaybı olacağını belirten bakan bu işin altından kalkamayız diyor. 

İstanbul depremi için Kanal İstanbul projesi çerçevesinde rezerv alanlar oluşturabileceklerini söyleyen bakan Anadolu Yakası’nda da bir rezerv alan oluşturacaklarını belirtti. Bakanın konuşmasının en önemli bölümü ise İstanbul için özel bir yasa çalışması. 

Gerçekten İstanbul için özel bir yasa çıkarılmazsa dönüşüm yetersiz kalır. İktidarı ve muhalefeti ile bu yasaya destek verilmelidir insan canı siyaset üstüdür. Allah korusun İstanbul depremi ülkemizi yıkıma götürür. 

Bakan Özhaseki, sürekli İstanbul sancısı çekiyor nerede fırsat bulursa İstanbul depremiyle ilgili uyarı yapıyor. Bence haklı, canımız da vatanımız da değerli. Bu konuların uzmanı olan bakan bu sorunu da çözecektir. 

Yıllarca belediyecilikte güzel hizmetler verdi, bakanlıkta da bu sorunları çözecektir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şeref

"EYT yi hükümet çıkarmak zorunda kaldı" !!!!!!

Veli

Önceki bakanlıgı döneminde depremle ilgili hangi çalısmayı başlattı ? Hep palavra, imar affı diye bir şey olur mu ?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23