• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Çürümüş yargı korkutuyor…

17 Ekim 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

 

Yargıya güven yerlerde. Son dönemde yapılan anketlerde en az güvenilen kurum, yargı kurumu. Adalet mekanizmasına güven neredeyse kalmamış. Uzayan davalar, bitirilmeyen dosyalar, ayrıca parası olanın her türlü suçtan kurtulduğu, parasız olanın cezalandırıldığı bir yargıdan bahsediliyor. 

Devletin imanı adalettir. Adaletin olmadığı yerde ot bitmez. Adaletin olmadığı yerde üretim olmaz. Adaletin olmadığı yerde ahlak olmaz. Son dönemde bazı gazetelerde, sosyal medyada, televizyonlarda, halk arasında yargıdaki çeteleşmeden, yargıdaki usulsüzlükten, yargıdaki yolsuzluktan bahsediliyor. Bu şikayetler sadece medyada değil vatandaşlarımız arasında da günlük konuşuluyor. Halkımız yargıdan çok şikayet ediyor. Haklı eleştirilerde bulunuyor. 

Elbette dürüst, vicdan sahibi, ahlak sahibi yargı mensupları başımızın tacıdır. Onlar bu ülkeyi ayakta tutanlardır. Onlar bu ülkenin temel direkleridir. Bu ülkedeki onurlu yargı mensuplarını saygıyla selamlıyorum. 

Uyuşturucudan, mafyadan, kara para aklamaktan, kaçakçılıktan yargılanan işadamları, mafya liderleri son dönemde adalet içerisinde kendilerine paydaş bulmuşlar, ortak bulmuşlar. Parası olanın kurtulduğu, parası olanın en ağır cezayı alsa bile bir müddet sonra ara yollar bularak berat ettiğini görüyoruz. 

Yolsuzluk hukuksuzluğu, hukuksuzluk yolsuzluğu besliyor. Adam önce uyuşturucu satıyor, tefecilik yapıyor, mala çöküyor, yağma yapıyor. Buradan kazandığı paralarla hakime yediriyor, savcıya yediriyor, kamu görevlisine yediriyor iddiası var. Çıkın sokakta vatandaşa sorun dediğimin doğru olduğunu göreceksiniz. 

Halkımız böyle inanıyor. 

 Yine söylüyorum, temiz vicdan sahibi yargı mensuplarını tenzih ederim. 

Onlar başımızın tacı. Son günlerde mafya ve uyuşturucu baronlarıyla mücadelede artış var. Milletimiz bu yönde atılan adımları desteliyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın mafya ve suç örgütleriyle mücadelesi, toplum tarafından destek görüyor. Aynı şekilde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un adalet sisteminin düzeltilmesi ve güvenin yeniden inşa edilmesi için çaba göstermesi de olumlu bir gelişmedir. Sayın bakan Tunç birikimli ve vicdanlı bir devlet adamıdır. Bu dönemde yargıya olan güveni artırmalıdır. 

Adalet sisteminde daha fazla şeffaflık ve hesap verilebilirlik sağlamak için yapay zeka veya diğer teknolojik çözümler düşünülebilir. Ancak bu tür değişiklikler, dikkatli bir şekilde uygulanmalı ve yargının bağımsızlığına zarar vermemelidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adalet, ahlak ve insanlık değerlerine vurgu yapması önemlidir. 

Yargı sistemindeki sorunlar üzerine odaklanarak, adaletin ve ahlakın toplumun her kesimine ulaşmasını sağlama çabaları, toplumun güvenini yeniden kazanmada önemli bir adım olabilir.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan kul hakkını önemseyen, mazlumların yanında duran yerli ve yabancı güç odaklarına kafa tutan bir liderdir. Her zaman hakkın yanında yer almıştır. Dünya beşten büyüktür diyen, adaleti haykıran bir liderdir. 

Bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın bu dik duruşu örnek alması önemlidir. Kimseden çekinmeden yargıdaki tuzu kokutanların üzerine gitmesi önemlidir. 

Bu konuda adalet adına radikal adımlar bekliyoruz.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Siirtli

 bir sitede yayınlanacak tarzda bir makale olmuş elinize sağlık

hacegan

Neden adaletin yokluğundan şikayet ediyoruz 21 yıldır akparti neden adaleti tesis edemedi çünkü merhum Erbakan hoca önce ahlak ve maneviyat diyordu demekki talebesi gömleği çıkarınca adaleti unuttu nerde adalet varki maddi manevi adalete muhtacız kimse kendini kandırmasın millet herşeyin farkında bilincide çünkü yaşayarak görüyorlar adaleti olmadığı yerde huzur bereket olmaz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23