• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

CHP’nin ismi değişecek mi? 

22 Ağustos 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Bugünlerde CHP’de değişim tartışmaları var. Bu tartışmalar bana göre sığ ve yüzeysel bir zeminde ilerliyor. Değişimden kim ne kast ediyor anlaşılmıyor. Kabul edelim Kemal Kılıçdaroğlu CHP’de çok radikal değişimlere imza attı. Beğenirsiniz ya da eleştirirsiniz bilmem. Partiyi sağa ya da merkeze açtı. Daha düne kadar bazı CHP’liler tarafından gerici ve yobaz olmakla itham edilen partilere vekillik verdi. Dile kolay 38 vekil Gelecek, SP, Deva ve DP’ye verdi. Buda yetmedi. CHP listelerinden 6 İYİ Partiliyi vekil adayı gösterdi. 

Başörtüsü konusunda CHP’nin geleneksel çizgisini terk etti. İdeolojik kimlikler üzerinden değil sosyal sorunlar üzerinden siyaset geliştirmeye çalıştı. Muhafazakâr ve Kürtlerle barıştı. O kadar radikal bir demokrat tavır içerisine girdi ki Seyit Rıza ile bile helalleşmeden bahsetti. 

İmamoğlu ve Özgür Özel’in değişim adına ne önerdikleri belli değil. Değişim Kemal Kılıçdaroğlu gitsin İmamoğlu ya da Özgür Özel gelsin sığlığına indirgenemez. Değişimin içi doldurulmalıdır. CHP bugünkü yapısı ile toplumun yüzde 75’ine hitap edemiyor. Etmesi de mümkün değildir. Bu arada ben de değişimcilere bir kıyak yapayım. 

Çok radikal bir öneri gibi gelecek. Belki de şok edecek. Ancak realite budur. CHP’nin isminin değişmesi gerekir. Durun hemen kızmayın. Rahmetli Bülent Ecevit CHP’de Milli Şef İsmet Paşayı devirmesine rağmen yeni bir parti kurdu. Ecevit ne dedi? İnanca saygılı laiklik dedi. Çünkü uzun yıllar CHP laiklik üzerinden muhafazakâr kesimi dövmüştü. 

CHP, başörtüsü karşıtlığı, Kur’an Kursları karşıtlığı yapmıştı. Hâlâ büyüklerimiz biz Kur’an Kursuna gidemezdik. Yasaktı derler. Yine ezanın Arapçadan Türkçeye çevrilmesi büyük bir travma oldu. O nedenle Ecevit bu milletin CHP’ye oy vermeyeceğini öngördü. Ayrıca toprak işleyenin su kullananın diyerek ekonomik bir program önerdi. CHP ve Sol siyasetin en yüksek oyunu aldı. Bu ülkede birkaç kez seçimle başbakan oldu. Tek başına yüzde 40’ların üzerinde oy aldı. 

CHP’nin mevcut ismi ile bu milletin barışması mümkün değil. Ben Kemal Bey’e İmamoğlu’na ya da yerlerine her kim gelecekse bir öneride bulunayım. Cumhuriyet Halk Partisi ismini değiştirin. Bu 6 okun bazı ilkeleri bu millete rahatsızlık verdi, canını yaktı. 

 CHP Grup Başkanı Özgür Özel bir önceki gün bir konuşma yaptı. “Bu partide alkışı almak için Atatürk’ten bahsetmek yeter dedi. Ancak sadece Atatürk demekle iktidar olunamaz” dedi. Bir realiteye işaret etti. Yine değişimin sadece Kemal Bey’in isminin değişmesiyle sağlanamayacağını söyledi. Peki nasıl bir değişim öngörüyorsunuz? 

Kemal Kılıçdaroğlu partiyi merkeze taşıdı. Daha radikal bir adım atmanız mümkün değildir. Bu ülkede CHP bu isim ve logoyla sittin sene iktidar olamaz. Hafızada kötü anılar var. 6 ok yerine mesele çiçek böcek olsa daha sempatik gelmez mi. 6 ok adeta bu millete batıyor. Tabi ben önerimi sundum. CHP haklı ya da haksız eleştirilmiş olabilir ancak milletin hafızasında yeri iyi değil. Ben realiteden bahsediyorum. 

Ayrıca tüm dünyadaki modern işletmeler bile logolarını sürekli yeniliyor. Yeni döneme uygun yeni nesil bir logo koyuyorlar. Değişim süreklidir. İsmini değiştirmezseniz bile logoyu değiştirin. Birileri kalkıp hakaret eder, kızar, gerici yobaz der. Onu bilemem. Ama bu da benim size bir önerim olsun. Deneyin bakın sizde mutlu olacaksınız. Liderlik ve değişim burada başlar.  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yuh

AKP nin adı ekonomiyi batırma partisi olacak.

bir

chpkk uygundur isim olarak yada Atatürk düşmanı parti konulabilir tek tek teröristleri ziyaret ediyor destekliyor ya da islam düşmanı parti yada yobazteknolojidüşmanı parti gerici parti isim çok yakışır
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23