• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Can Atalay’ın vekilliği düşecek…

12 Kasım 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında başlayan yetki tartışmasına Cumhurbaşkanımız Erdoğan son noktayı koydu. Bugünlerde iki mahkeme arasındaki yetki krizini tartışıyoruz. 

Tabii konu teknik ve hukuki bir konu olsa da siyaseti de yakından ilgilendiriyor. Biz sadece sonuçlar üzerinden bir okuma yapıyoruz. 

Geçmişte Sayın Cumhurbaşkanımız Anayasa Mahkemesi kararlarını sıklıkla eleştirdi. MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli de Anayasa Mahkemesi kararlarını eleştirerek bu mahkemenin kapatılması ya da yeniden revize edilmesini istedi. 

Geçmişte bazı kararlarda Anayasa Mahkemesi’nin vesayet kurumu gibi çalıştığını biliyoruz. 

Refah Partisini kapatan, AK Parti’ye açılan kapatma davasında para cezası veren bir kurum olmuştu. 

Yine başörtüsü konusunda verdiği kararlar kamu vicdanını rahatsız etmişti. Mesela HDP’nin kapatma davasında kapatmama kararı vererek şimşekleri üzerine çekti. 

Dünya’nın hiçbir ülkesinde terör örgütünü destekleyen partilere müsaade edilemez. Can Dündar davasında ve buna benzer davalarda kamu güvenliği açısından sıkıntılı kararlar vermişti. 

Cumhur İttifakının temel eleştirisi Anayasanın 14.maddesinin uygulanmaması. 

Peki nedir bu madde? Bu maddeye göre devletin birliğini, ülkenin bölünmezliğini tehlikeye atanlar vekil olamaz. 

Bakıldığı zaman Anayasa Mahkemesinin bazı kararlarının bu maddeyi ihlal ettiği görülür. Yani bu mahkeme ve kararları eleştirilebilir. Gerekirse mecliste yasal düzenleme yapılır. Yargıtay kurumu da bu ülkenin en saygın kurumlarından birisidir. Kararları kesinlik taşır. 

Öte yandan Anayasa’nın 153. Maddesi, Anayasa Mahkemesinin kararlarının bağlayıcı olduğunu ortaya koyuyor. 

2010 yılında yapılan referandum ile Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru hakkı getirilmişti. 

Bu çerçevede hakkı ihlal edildiğini düşünenler bu mahkemeye başvuruyor. Bu adım Ak Parti tarafından atılmış önemli bir demokratik adımdır. AK Parti’ye yargıya müdahale yaptı diye eleştirenler bu adımı görmezden geliyor. 

 CHP’nin çiçeği burnunda Genel Başkanı sorunları mecliste çözmek yerine sokak çağrısı yapması sokağı terörize etmektir. Burada yapılması gereken meşru zemin içerisinde sorunların çözülmesidir. Sokak çağrısı ara rejim arayışıdır. 

Öte yandan, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması uygun olmamıştır. Sorunların çözümü için ortak bir payda bulunabilir. 

Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımız çok yerinde açıklamalar yapmıştır. Ne dedi Sn. Erdoğan, “Anayasanın 104. Maddesi, Cumhurbaşkanı olarak bize yürütmenin başı olma yanında Devlet Başkanı sıfatıyla devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını temin etme görevi de vermektedir. Dolayısıyla biz bu tartışmada taraf değil, hakem konumundayız.” 

Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü, “Yargının iki kurumu arasındaki yetki tartışmasının çözüm yeri anayasadır, yasalardır. Ancak anlaşılan o ki, mevcut anayasamız ve dolayısıyla ona göre şekillenen yasalarımız bu konuda da yetersiz kalmaktadır.” 

Evet devlet adamı olmak budur. Önemli olan sorun çözmektir. İki kurum arasındaki yetki karmaşası siyasete de zarar veriyor, ekonomiye de zarar veriyor. 

Meseleye yüzeysel bakmadıklarını belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü, “Biz meseleye sathi ve sloganik yaklaşmıyoruz, ülkenin ve milletin hayrına çözümler peşindeyiz. Son tartışmaya kimin haklı, kimin haksız olduğundan ziyade, bu hadisenin işaret ettiği ihtiyaçların bir an önce giderilmesi için neler yapılması gerektiği zaviyesinden bakıyoruz. Bu açıdan baktığımızda da karşımıza ülkemizi bir an önce yeni anayasaya kavuşturma ihtiyacının gerekliliği çıkıyor.” 

Bu konunun sistem krizine dönüşmesini Anayasanın 104. Maddesine göre Cumhurbaşkanımız çözecek. 

Cumhurbaşkanımız konunun taraflarını bir araya getirerek sorunu masaya yatıracak. Bu noktada TBMM’ye önemli görevler düşüyor. Yargı kurumlarının uyarı ve ikazına muhatap olmadan konuyla ilgili adımları demokratik bir perspektifle ele almalıdır. 

Meclis bizim göz bebeğimizdir. Milli iradenin merkezidir. Meclisin itibarı korunmalıdır. Bu meclis kurtuluş savaşı yapmış bir meclistir. Bu meclis 15 Temmuz hain Fetö darbesine dimdik ayakta durmuş bir meclistir. 

Bu arada tüm tartışmalardan sonra edindiğim bilgilere göre, TBMM Yargıtay kararına uyacak. Mecliste Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin tezkereyi okutacak. Can Atalay’ın vekilliği düşecek. Bekleyip görelim. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Dava

Kimin milletvekili seçimlerine gireceğine Yüksek seçim kurulu karar verir. Emniyetten ve mit ten aldığı raporlarla birlikte bu kurul karar verir.

ÖZCAN ŞAHİN

İYİ AKŞAMLAR TUZ6N KOKTUĞU HAK HUKUK ADALETİN BİTTİĞİ CAN ATALZYIN HAPİSTEN ÇIKARTILMAYACAĞI BELLİ OLDU GEZİNİN KİNİ BİR TÜRLÜ BİTMİYOR NASIL BİR NEFRET KİN UYANDIRDIYSA BİR TÜRLÜ GEÇMİYOR BUDA ADALETİN İŞLEMESİNİ ÖNLÜYOR DÜNYADA PRESTİJİMİZ DÜŞÜYOR ONUN İÇİN DIŞARDAN KREDİ MIREDİ BULAMIYORUZ BULAMAYIZDA EFENDİM
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23