• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Ali Yerlikaya’ya uyuşturucu mektubu…

27 Ağustos 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Bugünlerde birçok ailede uyuşturucu ile ilgili şikayet duyuyoruz. Ya oğlu ya kızı ya akrabası ya da komşunun çocuğu bu illete müptela olmuş. Hani beterin beteri var derlerdi da inanmazdık. Eskide eroin, kokain, esrar içenlere üzülür acırdık. Şimdi ise daha beteri var. Metamfetamin dedikleri sentetik uyuşturucular toplumda dolaşıyor. Üstelik bu uyuşturucular hem ucuz hem de temini kolay. Uyuşturucu önce beyni yok ediyor sonra aileyi yok ediyor. Nice dramlar duyuyoruz. Aileleri yakıyor, ocakları söndürüyor. Daha dün öpmeye doyamadığı, sarılmaya kıyamadığı çocuklarını uyuşturucunun pençesine düşmüş gören aileler yıkılıyor. 

Tıp dilinde uyuşturucuya psikoaktif madde deniyor. Psikoaktif madde; merkezi sinir sistemini etkileyerek beynin fonksiyonlarını değiştiren algıda, duyularda, davranışlarda, bilinçte ve ruh halinde değişikliklere neden olan kimyasal maddelerdir. Aralarında belirli ilaçların da bulunduğu psikoaktif maddelerin, tek seferlik kullanımında dahi kullanıma bağlı çeşitli bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Bağımlılık yapıcı maddeleri yalnızca psikoaktif maddelerle sınırlandırılmamalıdır. Kimyasal olmayan ancak bağımlılık riski olan ve tıbbi amaçlı olmayan ilaçların zararlı kullanımından kaynaklanan bozukluklar da bu sınıflandırmaya dâhildir. 

Madde kullanımına bağlı keyif veren ve cazip gelen etkiler beyindeki dopamin hormonunu bozarken bozulma ile birlikte tekrar kullanımı pekiştirmektedir. Madde kullanımı tekrarlayan kullanımlara dönüştüğünde bağımlılık yapabilmektedir. Aynı zamanda zihinsel ve fiziksel sağlığı tehdit eden birçok zarara yol açabilmektedir 

Bir ülkenin işgali ile bir dış güçle olmaz. Savaşarak olmaz. Artık savaşarak vatan kaybetme ve kazanma dönemi bitti. Bir toplumu yıkmak için onu içten çürütmeniz lazım. Şimdilerde bu yapılıyor. Devletimizin uyuşturucu ile mücadele etsin diye kurduğu AMATEM’ler maalesef faydalı olamıyor. Bu alanda ciddi radikal adımlar atmak lazım. Bu merkezler sorunları asla çözmüyor. Kimse gözünü kapatmasın. Eşimizden dostumuzdan uyuşturucuya müptela olmuş kişilerle ilgili hikayeleri dinledikçe kahroluyoruz. Ekonomik sıkıntı da geçer, enflasyon da biter. Terör de biter ancak bir gençlik yok olursa geri getiremeyiz. Bu konuda sadece polisiye tedbirler yetmez. Toplumsal farkındalık gerekir. Medyası, sivil toplum örgütleri bu konuya el atmalıdır. Bugün belki komşumuzun çocuğu uyuşturucuya müptela olur yarın bizim çocuk. Aman bana ne dersek yanarız. 

Cumhurbaşkanımızın ailesi uyuşturucu ile mücadelede aktif rol alıyor. Sivil toplum örgütü olan Yeşilay güzel hizmetler veriyor. Ancak hepimiz biliyoruz ki yeterli değil. Çığ büyüyerek üstümüze geliyor. Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığımıza da büyük işler düşüyor. Çocuklarımızı maddi ve manevi olarak iyi eğitmeliyiz. Bakan Yusuf Tekin bu konularda duyarlı bir devlet adamı. Gerekeni yapmalıdır. 

 Birileri çıkıyor manevi eğitim ne demek diyor. Gericilik diyor. Siz bir gence geleneğini, dinini öğretmezseniz o genç boşluk içinde savrulur. Bazı duygularını tatmin etmek için uyuşturucuya yönelir. Manevi boşluk uyuşturucu ile dolmaz. Okul kenarlarında, mahallelerde uyuşturucu aldı yürüdü. Bu konuda yeni İçişleri Bakanı Sn. Ali Yerlikaya’ya büyük görev düşüyor. Sn. Bakan Konyalı temiz bir Anadolu çocuğu bu konulara benden daha duyarlıdır. Ancak ben de uyarımı yapmak zorundayım. 

 İnanın bu ülkeyi terör yıkamaz ama uyuşturucu yıkar. Aileler feryat ediyor. Yuvalar yıkılıyor. Bir nesil heba oluyor. EGM’nin paylaştığı bir rapora göre Türkiye’de uyuşturucu kaynaklı ölümlerin en yüksek görüldüğü yıl 2017 olmuş. 941 kişinin hayatını kaybettiği 2017’de kişilerde metamfetamin  görülme oranı %7.8 iken, 270 ölümün meydana geldiği 2021 yılında bu oran %46.3’e yükselmiş. Sadece metamfetamin kaynaklı ölümler 2017 yılında binde 3 iken, 2021 yılında %38.3’e çıktı. 2021 yılında metamfetamin olay sayısı, bir önceki yıla oranla %70.3’lük artış gösterdi. Artan olay sayısına paralel olarak da 2021 yılı metamfetamin olaylarında yakalanan şüpheli sayısı da bir önceki yıla göre %61.5 oranında artmış. Ayrıca, Türkiye’de yatarak metamfetamin tedavisine başvuru oranı 2016’da %3.5 iken bu oran, 2021’de %15.5’e yükselmiş. Elimde 2022 ve 2023 verileri yok. Çevremizdeki şikayetlere bakılacak olursa bu oran artmış gözüküyor. İktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan bu konuya eğilmeliyiz. Uyuşturucu baronları ülkemiz üzerinden para kazanıyor. Geleceğimizi ve gençliğimizi çalıyor. Bu baronların üzerine gidilmelidir. Sorumluluğumuz büyük yükümüz ağırdır. Rabbim yavrularımızı korusun.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet Faruk

Süleyman Soylu uyuşturucunun kökünü kazıyordu.

Hasan 03

Bu uyuşturucu belası köylere kadar indi. Gençlik gidiyor elden beyler uyuyormusunuz. Allah'ım nedir bu başıboşluk, aksaklıklar çok, hangisini sayalım. Allah yar ve yardımcımız olsun.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23