• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

AK Parti’de kimler kalacak, kimler gidecek? 

03 Ekim 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor. Normal şartlar altında olağan kongreye henüz zaman var. Ancak yerel seçimler çok önemli. Bu nedenle olağanüstü kongre yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 Mayıs akşamı seçimi kazanır kazanmaz yerel seçimleri adres gösterdi ve İstanbul Belediye Başkanlığını kazanacaklarını belirtti. 

Erdoğan için İstanbul önemli. Burada siyaset yaptı. MSP, Refah Partisi gibi partilerde üst düzey yöneticilik yaptı. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Burada yaptığı hizmetlerle Türkiye’ de tanındı ve sevildi. Suyu akmayan, çöp kokan İstanbul’u yaşanır hale getirdi. Buradaki başarıları onu dünya liderliğinin yolunu açtı.7 Ekim tarihinde kongre var. 

Bu kongre çok önemli. Partiye yerel seçimlere taşıyacak ekip belli olacak. Öte yandan partinin Türkiye Yüzyılı mottosunun içeriğini dolduracak ekip oluşturulacak. Erdoğan seçimlerde Türkiye Yüzyılı sloganını kullandı. Bu sloganın ete kemiğe bürünmesi için hızlı bir biçimde çalışılıyor. Önce kabine şekillendi. Şimdi de parti vitrini ortaya çıkacak. Bu ekip Türkiye Yüzyılı projesini gerçekleştirecek bir ekip olacak. 

Bu kongrede Erdoğan nelere değinecek ne konuşacak konusunu araştırdım. Parti yönetimi ile görüştüm. Bir kere en önemli vurgusu sivil anayasaya olacak. 12 Eylül Anayasasından tüm siyasi partiler rahatsız. Sürekli yeni anayasa talebi var. Erdoğan gelin hep birlikte yeni anayasa yapalım diyecek. Bu çağrı önemli. Ancak muhalefetin açıklamalarına bakılırsa bu konuda bir adım atmayacak gibi duruyorlar. 

Erdoğan’ın bir başka önemli vurgusu ekonomi alanında olacak. Hayat pahalılığı ve enflasyon konusunda ciddi bir sıkıntı var. Erdoğan bu gerçeği görüyor. Vatandaşa biz bu sorunu çözeriz diyecek. İyileşme ikliminde olduklarının altını çizecek. Önce iklim diyecek. Ekonomideki makro göstergeler olumluya gidiyor. Biraz daha sabır diyecek. Erdoğan halkla siyaset yapan bir lider. Enflasyonu da hayat pahalılığını da yakından takip ediyor. Bu sorun sadece ülkemizin sorunu değil dünyanın sorunu diyecek. 

Yine kentsel dönüşüm ve deprem konusunda önemli bir başlık açacak. 11 ilimizde meydana gelen depremin yaralarını sarmak için ciddi bir çalışma yapıldığını belirtecek. Gerçekten de deprem bölgesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı güzel hizmetler yapıyor. 

Gelelim tüm gazetecilerin ve siyasetçilerin merak ettiği konuya. Genelde kim gelecek kim gidecek sorular hep gündemde olur. Biraz bu iş magazine döner. Ama en çok merak edilen konu budur. Peşinen şunu belirteyim çok radikal bir değişim beklenmiyor. MKYK ve özellikle MYK’da sınırlı bir değişim bekleniyor. Cumhurbaşkanımız başarılı olan parti yönetimi ile devam edecek. Çok sınırlı bir değişim olacağı belirtiliyor.  

Yasama ve TBMM’ye Cumhurbaşkanı çok önem veriyor. O nedenle parlamentodaki vekillerden MKYK’ya bir elin parmağını geçmeyecek kadar isim alınabileceği belirtiliyor. Eski bakanlar komisyon başkanı olduğu için mecliste göreve devam edecekler. MKYK’da 3 dönemi dolan milletvekili olmayan  başarılı olan bazı siyasiler de yer alacak. Aktif vekillerden çok az kişi listede yer bulabilecek deniliyor. 

Erdoğan liderliğindeki AK Parti Anadolu insanının önünü açtı. Ezilenlerin sesi oldu. Mazlumların sesi oldu. O nedenle bu partiye ihtiyaç var. AK Parti kongresi hayırlı olsun.  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Murad Tartar

Hangi deprem bölgesinde çalışma yapıyor bilmem ama Antakya Hatay'da normal hayatta geçilmesi için en ufak bir çalışma yok

Ahmet Faruk

Ak parti diyalogcu ilahyatcılarla bağını tamamen kesmeli.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23