ABD’ye teslim olsak kurtulur muyuz?

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Bugünlerde “dolar aşağı, dolar yukarı” tartışmaları var. Kimileri “dolar düşecek” derken. kimileri “dolar alıp başını gidecek” diyor. Ekonomi üzerinden karamsarlık aşılanıyor. Peki, ben de size sormak isterim ekonomik kriz planını kim niçin uyguluyor? Türkiye direnmezse başına neler gelir sıralayalım. “ABD’ye teslim olalım” diyen çevrelere şunları sormak isterim. Bugüne kadar ABD’nin her dediğini yapmış bir ülke iflah olmuş mudur? ABD politikalarına gönülden evet diyen hangi ülke büyümüştür. ABD’ye kuklalık yapan hangi lider ayakta kalmıştır?

Irak Devleti yıllarca Saddam döneminde ABD adına İran’la savaştı. Yüzbinlerce insan bu savaşlarda canını kaybetti. Daha sonra Irak, Saddam bahanesiyle işgal edildi. Saddam Hüseyin’e önce Kuveyt’e gir dediler. ABD elçisi, Saddam Hüseyin’e, “Kuveyt’i işgal et” dedi. Sonuç ne oldu? Kuveyt’i işgal ettiren ABD hemen Irak’a müdahale etti. ABD’nin her dediğini yapan Saddam Hüseyin idam edildi. Irak paramparça hale getirildi.

Libya lideri Kaddafi’ye Paris’in ortasında çadır kurduran Batılılar daha sonra Libya’nın parasına çökmek için bu ülkeyi parçaladılar. Kaddafi otoriter bir adamdı. Tüm Avrupalı liderler Kaddafi’yi ayakta karşılıyorlardı. Libya’nın petrol paraları için numaradan ilgi gösteriyorlardı. Paris’te çadır kurduran Fransa daha sonra Libya’yı bombaladı.

Laik ve seküler bir lider olan Beşar Esat başlarda demokrasi kahramanı olarak kamuoyuna sunuldu. “Eşi modern bir kadın, tıpkı bir batılı” dediler. Daha sonra İsrail’in güvenliği için Esat’ı da gözden çıkardılar. Avrupalı ülkeler hani laiklik diyorlardı. Hani çağdaşlık diyorlardı. Kendi çıkarları söz konusu olunca gözleri hiçbir şeyi görmüyorlar.

Demem o ki bölgede İsrail’in çıkarlarını gözetmek için çaba sarf ediyorlar. Sırada Türkiye ve İran var. Bu iki istikrarlı ülkeyi de istikrarsızlaştırmak istiyorlar. Türkiye ABD’nin her istediğini de yapsa yine ülkemizi parçalamaktan vazgeçmeyecekler. İç savaş ve bölünmüş bir Türkiye istiyorlar. Bu gerçekleri kabul edelim.

Bu arada tüm yazılarımda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ABD ile bizi çatıştırmak isteyenler konusunda uyarılar yaptım. Aman ülke olarak ABD ile restleşmeyelim. Bazı klavye mücahitlerinin aklıyla hareket etmeyelim dedim. Dış politika trol diliyle kotarılamaz dedim. Bizim alternatifimiz Çin ve Rusya olamaz dedim. Akıl ve sağduyuyu bırakmayalım dedim. Zaten Cumhurbaşkanımız da aynısını yapıyor. ABD ile yapıcı ilişkileri sürdürme niyetinde.

Ama bu önerilerim gerçekleri değiştirmiyor. Dolardaki artış belki bizi ekonomik olarak fakirleştirebilir. Ancak güvenli ve huzurlu bir ülke olma hakkımızı elimizden alamazlar. Biz bu adamlara teslim olsak zaten bizi Suriye yapacaklar. Ülkemizi parçalayacak ve iç savaş çıkartacaklar. O nedenle bize operasyon çekiyorlar. Belki biraz canımız acıyabilir. Ancak bağımsız bir ülke olmamızı engelleyemezler. Ya olacağız ya da öleceğiz. Asla köle olmayacağız.

 Bakın Suriye’ye bir sabah kalktı çocuklar okula gidemedi. Bir sabah doktor hastaneye gidemedi. İşçi fabrikasına gidemedi. Küresel emperyalizm bölgeyi kan gölüne çevirdi. O nedenle dik duracağız. Teslim olmayacağız. Eminim yarınlarımız daha güzel olacak. Özgür ve güçlü bir ülke olarak yola devam edeceğiz.

Bu noktada önemli bir uyarı yapmak isterim. Bu krizlerden birlik ve bütünlük içinde çıkabiliriz. Toplumsal barışı sağlamalıyız. Kendini öteki olarak görenlere yanılıyorsunuz demeliyiz. Hukuk alanında varsa eksikliklerimiz tamamlamalıyız. Bir devletin imanı adalettir. Adil bir devlet noktasında eksiklikler varsa giderilmelidir. Demokrasi alanında bir tıkanıklık varsa giderilmelidir. ABD ve yandaşlarının sorun oluşturabileceği tüm alanları çözmeliyiz. Böyle yaparsak daha güçlü bir ülke oluruz. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Emin ErsoyEmin Ersoy5 ay önce
  Türkiye'nin bağımsız milli yerli savunma politiları Amerikayı çok rahatsız etmiştir.Ne kadar Amerika'ya evet desek asla bizden razı olmaz.Bizi daha çok taviz vermeye zorlayacaktır.Ükemize hükümetimize sahip çıkarak bu dolar uyununu bozmalıyız.Bir ülkeyi sevmenin bedeli öyle ucuz olmadığını gavura göstermeliyiz
 • ferhat ferhat 5 ay önce
  Mesele ABd ye teslim olmak meselesi değil basiretsiz ekonominin sonuçlarını yaşamamızdır.ABD,siyonistler ve dış güçlerve bunlar komplo söylemleri bunların örtbas edilmesi için ,halkı uyutma söylemleridir. İçeride yönetimi berbat olan her ülke buna başvuru ve dış düşman yarattır. Siyasetin taktikleri içinde bu vardır...
 • Ahmet KoçakAhmet Koçak5 ay önce
  "komünist"amerikaya bağlılığı bu hükümet yapmadı.yuları yıllar önce vatan hainleri verdi,şimdi o yulardan kurtulmaya çalışıyoruz.kurtulacağız da sizin gibi hainler çelme takmasa...
 • Celil YAĞMUROĞLUCelil YAĞMUROĞLU5 ay önce
  Sinan Beye çok teşekkürler çok güzel bir tespit yaptınız Allah sizlerden razı olsun.Birde bizler tarih boyunca çok çekmiş bir Milletiz hiç kimseye boyun eğmeyeceğiz gerekirse Arpa yeriz Ama asla bu haydutlara kovboylara boyun eğecek Millet değiliz biz OSMANLI Torunlarıyız..
 • Adem SaygılıAdem Saygılı5 ay önce
  Başlık hiç olmamış hocam! Subliminal mesaj gibi. Köyde kahvede oturan adam zaten dertli amaaan yaa dolar çıksa ne olacak diyor. Sen soruyu tersten sorunca amaaan ya teslim olsak ne olur der. ...
 • KomünistKomünist5 ay önce
  Yazarın Amerikanın yanında ya da karşısında olalım diye bir şey dediğini anlayan varsa bana da göstersin nerde dedi, siz göbekten Amerika ya bağlısınız ne tatava yapıyorsunuz

Günün Özeti