• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Serdar Arseven
Serdar Arseven
TÜM YAZILARI

Medya Dünyası “Konya”da!..

15 Temmuz 2016


Serdar Arseven İletişim: [email protected]

Gönüllerimizin şehri Konya’dayız.

“Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı”na katılım vesile oldu, yanı başımızdaki bu güzel diyara geldik.

Birkaç yıl ara vermiştik Konya’ya, şehre girişten itibaren “gururla” müşahede ettik ki, “bozkır” Konya yemyeşil olmuş…

İnsanoğlu Allah’ın izniyle çölü ormana dönüştürebiliyor, yeter ki “AKYÜREK”li olsun.

Gelelim, “Uluslarası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı”na…

Dünyanın dört bir yanından hatırı sayılır medya mensupları ile bir araya geldik.

Organizasyon, Sinan Burhan’ın fikri,

 Anadolu Yayıncılar Derneği Genel Başkanı, Kon Tv Ankara Temsilcisi ve Akit gazetesi yazarı Sinan Burhan, her sene en az dört büyük etkinlik gerçekleştiriyor, her etkinliği ile de büyük ses getiriyor.

“Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı” gibi bir etkinliği planlamak az iş değil; öncelikle bugünkü gelişmeleri çok önceden görebilmeyi gerektiriyor.

Sinan Burhan ile sohbetlerimizde, Türkiye’nin yakın süreçte “dış politika” alanında son derece radikal değişikliklere gideceği konusunda hemfikir oluyorduk.

O, bu beklenti doğrultusunda bir adım attı ve “Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı”nı düzenlemek üzere ekip kurdu.

KON TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay, son derece aktif bir idareci, her türlü gelişmenin önünü açan, birlikte çalıştıklarını hayırlı işlerinde sürekli olarak destekleyen bir saygın medya yöneticisi.

O da bu işe büyük destek oldu; 

Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Sorgun, Yasin Aktay, 

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 

Vali Yakup Canbolat, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Sanayi Odası Başkanı Memiş  Kütükçü, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ve diğer “Hazret-i Mevlana Ruhlu” dostların destekleriyle gerçekleştirilen büyük organizasyonun Onur Misafiri Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş.

İki ana konu var; “Kültür Turizmi” meselesini uzmanları değerlendirsin, bizim alanımız “Medya” tarafı.

Buraya gelen “yabancı” medya mensuplarının tamamının ana dillerinden başka bir “dili” rahatlıkla konuşabildiklerini gözlemledik.

Bizde, özellikle de muhafazakâr medyada, “dil bilmezlik” meselesi çok büyük bir yara.

Bir gazetecinin hele önemli noktalara geldiği kabullenilen bir gazetecinin “günlük konuşma dili”nin ötesine geçememesi ve uluslararası nitelikteki organizasyonlarda “dilsiz” kalması büyük dert.

Bizim medya organlarında,  “Hizmet içi eğitim” ve “çalışanlarına mesleki açıdan gelişim imkânları sunmak” gibi çabalar, arayışlar genellikle gereksiz görülüyor ve sonuçta da ortaya “her şeyden biraz anlayan” ancak “hiçbir şeyden tam olarak anlamayan” gazeteci nesli çıkıyor.

O nesil de, çareyi birilerine “yalakalık” veya “sınırsız düşmanlık” yapmakta buluyor.

Bu büyük bir yara.

Gazetecilik mesleğini hakkıyla, ihtisaslaşmayla ifa edemediğinizde, sözünüzün ağırlığı da azalıyor.

Oysa “bizim gazetecilerimiz” yani “Bu ülkenin gelişmesini arzulayan” gazetecilerimiz, Yeni Türkiye’nin yolunu kesmek için kullanılan “algı operasyonlarını” etkisiz kılmak yolunda büyük mesafeler alınmasına katkılar sağlayabilir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile çıktığımız son ABD seyahatinde bir araya geldiğimiz 20 kadar ABD’li gazeteciye verdiğimiz birkaç misalin, birkaç kıyaslamanın onları ne kadar etkilediğini ve adamlara “İşin bu yönünü hiç düşünmemiştik” dedirttiğini görünce sorumluluğumuzun ağırlığını daha da iyi kavradık ve bu tür etkinliklere destek verme kararı aldık.

Sinan Burhan, kısıtlı imkânlarla mesleğini icra eden bir gazeteci olarak Konya’da dünyanın dört bir yanından gazetecileri bir araya getirmeyi ve bir “olumlu algı rüzgârı” estirmeyi başardı.

Siz boşluk bırakırsanız birileri doldurur.

“Efendim, bizi sürekli olarak dövüyorlar!” diye dert yanıp durmakla bir yere varamazsınız, sürekli olarak “muhalefet dili” kullanmak bir yerde bıktırır.

Bunca yıl oldu, artık hücuma kalkmak lazım.

Bu alanın Devlet tarafında zirvede yer alan Sayın Numan Kurtulmuş öyle umuyorum ki, bu büyük imkânı çok iyi değerlendirecek, meslektaşlarımızın daha “donanımlı olarak yetişmelerine” büyük katkılar sağlayacaktır.

Tabii her şey devletten beklenmez, ilgili sivil toplum örgütlerimizden de “daha kaliteli bir medya ağı”mızın oluşması için katkıda bulunmalarını beklemek hakkımız olsa gerek.

Son cümleler:

Başta Sinan Burhan olmak üzere Anadolu Yayıncılar Derneğini yöneticilerini tebrik edelim ve bu tür faaliyetlerin çok daha kapsamlı olarak önümüzdeki dönemlerde de devam ettirilmesini dileyelim.

Bizden tam destek!..

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23