• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Akgün
Mustafa Akgün
TÜM YAZILARI

TRT ve Kültür Bakanlığı

31 Mayıs 2022
A


Mustafa Akgün İletişim: [email protected]

2023’te Türkiye’de seçim var. Hem de hayatî bir seçim.

Ruh köküne ve tarihine bağlılar için bu seçimin kaybedilmesi düşünülemez. Aksi halde dış düşmanların içimizdeki uzantıları 15 Temmuz’daki hezimetlerinin hıncını çıkarmak için akla hayale gelmedik davranışlarda bulunacaklardır.

Türkiye gelişme yolunu tutmuş, ülke içinde pek çok güzel ilerlemeler kaydetmiş, İslâm dünyasının umudu olmuştur. Bunun için Haçlılar ve Siyonist dünya bütün güçleriyle Türkiye’ye saldırmaktadırlar.

ABD başkanı Joe Biden rol dağıtımını yapmış durumdadır. 6’lı masada birilerini bir araya getirdi. Fitne çıkarmada kullanacağı figüranlara rollerini dağıttı. 

Ama her şey bazen cast direktörünün düşündüğü gibi olmuyor. 15 Temmuz’da da Amerikalı ve İsrailli cast direktörleri rol dağıtımı yapmıştı. Ancak bir Ömer Halisdemir çıkmış baş hainlerden Semih Terzi’yi alnının çatından vurmuştu. Cast direktörlerinin oyuncularının her biri bir yerlere savrulup gitmişti.  Bundan sonra hadiseler hainlerin planladığından farklı seyretmeye başladı. Milletin istediği şekilde seyretmeye başladı hadiseler. 

Bu, Allah’ın bu şehidler yurdunu açıktan korumasından başka bir şey değildir.

İhanet cephelerini devreye sokan sadece Joe Biden yani ABD değildir. Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, bazı bölücü Ermeni teşkilatları her fırsatı değerlendiriyorlar. İçimizdeki beslemeler vasıtasıyla fitne üstüne fitne çıkarıyorlar. Bunların hepsi de Müslümanların hakimiyetini engellemek için çalışıyorlar. Perde gerisindeki bölücü Ermeniler Doğu ve Güneydoğu insanıyla oyuncakla oynar gibi oynuyor. 

Bu seçimde mühim meselelerden biri şer cephesine kayan Kürtlerin kendi kimliklerine döndürülmesidir. Terör teşkilatının desteklediği partinin oyu %10 civarında seyrediyor. % 2’lik de olsa, %3’lük de olsa bunlardan bir kesimi o partiden koparmak gerekmektedir. Bu, seçimi kazanma hususunda işi epeyce kolaylaştıracaktır. 

Bunun  için projeler yapmak gerekmektedir. 

Bölge insanı inanç ve mâneviyat yönlerinden ele alınmalıdır. 

Bölge insanı ekonomik yönden ele alınmalıdır. 

Bölge insanı sosyal yönden ele alınmalıdır.

Bölge insanı başta müzik olmak üzere kültürel yönden ele alınmalıdır. 

Bunun için Kürt kültürü öne çıkarılmalıdır. Kürt büyüklerinin bölge insanına tanıtılması gerekmektedir.

Bu büyük şahsiyetlerden bazıları şunlardır:

Selahaddin Eyyubi, Eyyubi Devletinin şüphesiz en büyük sultanıdır. Haçlı Seferlerinin İslâm dünyası açısından en büyük kahramanlarındandı. Kudüs, Birinci Haçlı seferinden beri Haçlıların elindeydi. Kudüs’ü Haçlıların elinden alıp kurtarmıştır. Selahaddin Eyyubi, kahramanlığı ve büyük devlet adamı olması yönünden en büyük tarihi şahsiyetler arasında yer almıştır. İngiliz kralı ‘Aslan Yürekli Richard’a haddini bildirmiştir.

İdrîs–i Bidlîsî, Sultan İkinci Bâyezîd ve Yavuz Sultan Selim zamanlarında devlet adamlığı yaptı. Çaldıran, Ridaniye ve Mercidabık Savaşlarına katıldı. Doğu ve Güneydoğu bölgesinin ve bilhassa Kürt aşiretlerinin Osmanlı Devletine bağlanmasında çok büyük rol oynadı. Bölge insanı dört asır huzur ve rahatlık içinde yaşadı. İyi bir âlim ve şairdi. Bir şiirinde Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellemle alakalı şöyle demektedir:

Yüce dînin rehberi Allah’ın Rasülü sapmışa doğru yolu gösterdi.

Kevn ile mekânı yaratan Allah, insanların seçkinleri arasından Seni seçti.

Ahmed-i Cezirî Kürt eren şairlerindendir. Büyük mutasavvıftır. Ona göre bütün güzellikler ilâhî güzelliğin bir yansımasıdır. Divanında Peygamberimizle alakalı şu beyit vardır:

Kıdem divanında yazılı olan adındır Senin 

Kalem en güzel şekliyle yazmıştır adını Senin

Ahmed-i Hani Kürt eren şairlerindendir. Mem u Zîn adlı destanî eserinde şunları söylemektedir:

Ey dilin cevheri olan Allah

Ey zikri kalbin pırıltısı olan Allah

Allah’ım!... Senin güzelliğinin şirinliği için

Allah’ım!.. Güç ve büyüklüğünün sevgisi için 

Allah’ım!... Bülbülün döktüğü göz yaşları için

Allah’ım!... Kırmızı gül içindeki nemler için

Faki-yi Teyran Kürt eren şairlerindendir. Şu dörtlük ona aittir:

Tu him gul î him rihan î

Tu him derd î him derman î 

Him hekîm î him Loqman î 

Wêran ez im malêm xirab

Bu dörtlüğün Türkçesi kayıtlarda şöyle geçmektedir:

Sen hem gülsün, hem reyhansın 

Sen hem dertsin, hem dermansın 

Hem hekim, hem lokmansın 

Viraneyim, halim yaman

Türklerde Yunus Emre, Mevlânâ, Erzurumlu Emrah gibi eren şairler vardır. Türklerde bu büyük zatlar ne ise Kürtlerde de Ahmed-i Cezeri, Ahmed-i Hani  ve Faki-yi Teyran gibi Kürt erenler aynıdır.

Mevlânâ Halid Bağdadî Kürt asıllı büyük âlim ve mutasavvıftır. ‘Nakşîliğin Halidiye Kolu’  ona nisbet edilir. Nakşîbendîlikte esas Kur’ân ve Sünnete sıkı bağlı olmaktır. Batılı ülkelerin ve bilhassa İngilizlerin Osmanlı Devleti’ni yıkmak ve İslam coğrafyasını parçalamak için yaptıkları planları iyi biliyordu. Bunun için medreselerinde eğitim dili olarak Osmanlı Türkçesi, Arapça ve Farsçanın yanında Kürtçe’yi de kullandı.

Halifeleri aracılığıyla Kuzey Irak, Şam, Kudüs, Bağdat ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde on binlerce müridi oldu. 1827 yılında Şam’da veba hastalığından vefat etti.

TRT ve Kültür Bakanlığına büyük işler düşmektedir. Haçlılar ve Siyonistler pek çok Kürt gencini kendi kimliklerinden uzaklaştırmaktadır. İnanç ve yaşayış yönlerinden yanlış yönlere çekmektedirler. Onları terörist yapmaktadır. Kürt-Türk düşmanlığı çıkarmak istemektedirler. Bu kişileri Türkiye’ye karşı olan partiye yönlendirmektedir. İşte bu kişileri kendi kimliklerine döndürmek için Kürt büyükleri hakkında programlar yapılmalıdır. Kürt kültürünü yaymak için programlar ortaya konmalıdır. Anma programları, sinema filmleri, diziler, yarışmalar, açık oturumlar, konserler, tiyatro çalışmaları  v.s. yapılmalıdır. Kültür İl Müdürlükleri ve Tiyatro Müdürlükleri tiyatro yarışmaları açmalıdır. Ortaya çıkan eserleri sahnelemelidir. Konserler vasıtasıyla Kürt müziği canlandırılmalı, daha canlı hale getirilmelidir.

Herkeste Kürt büyüklerine yakınlık ve saygı görmek mümkün değildir. Onlar illa da Haçlıların ve Siyonistlerin peşinden gitmek istemektedirler. İşte onlardaki bu basiretsizliği, aşağılık kompleksini ortadan kaldırmak gerekmektedir. İhanet damarlarını kurutmak gerekmektedir.

Yetkili makamların bu hayatî programları yapmaları çok yerinde olur. Yoksa bu işin vebali çok büyük olur. Yarın çok geç olabilir.

Fırsatlar bulutlar gibidir. Uçar gider. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mardinli Hoca

Sayın Mustafa bey dilinize yureginize sağlık.Tesbitleriniz yerindedir iki Bin yirmi üç Cumhur başkanlığı seçimi devlet millet için çok önem arz etmektedir.Buyurdugunuz gibi iç ve dış düşmanlar bütün güçleriyle hücum ediyorlar.ic hayinler Erdoğan'ın düşmanlığı onları kör etti.Milleti devleti düşünmüyorlar muhalefet partileri fikirleri aynı olmamasına rağmen birleştiler hedefleri birdir Erdoğanin gitmesidir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23