• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Akgün
Mustafa Akgün
TÜM YAZILARI

15 Temmuz’a döşenen taşlar

14 Temmuz 2022
A


Mustafa Akgün İletişim: [email protected]

Kamuoyunca da bilinen şu bilgileri tekrarlamakta fayda var.

“1971’de işadamı Aydın Bolak bir yemekli toplantı tertipler. Mekân da Vehbi Koç’un evidir. Eve gelenler arasında zamanın MİT Müsteşarı Fuat Doğu, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yaşar Tunagür ve Fetullah Gülen var.” 

Yaşar Tunagür’ün böyle bir işin içinde bulunmasını millet kabullenememektedir.

Bazıları Tunagür hakkında şunu söylemektedir: Tunagür, Gülen’den önce CIA’in Türkiye’deki vazifelisidir. 

1966 yılında MİT’in başına gelen Fuat Doğu hakkında da şu bilgiler var. Eski Manisa Milletvekili ve Meclis’te TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu Başkanvekili olan Selçuk Özdağ, 27 Aralık 2016’da aHaber’de şunları söylüyor:

“Fuat Doğu, emekli olduğu dönemde bana, ‘Ben MİT Müsteşarlığı yapmadım. Ben CIA’nın şube müdürlüğünü yaptım’ demişti.” Ortaya yeni çıkan bu bilgiler ışığında artık hiç tereddütümüz yok ki, Fetullah Gülen, baştan beri bir ihanet için hazırlanmış, ifade tutanaklarına geçmiş ama üzerinde durulmayan enteresan bir tespit bu. 

Ayrıca 19 Ocak 2014’te “Gülen’in Koç sevgisi” başlıklı bir yazı yayınlanmıştı. Yazıda, Türkiye’nin en önemli işadamlarından Vehbi Koç’la Fetullah Gülen’in 70’lerin başında buluştukları ifade ediliyordu. Buluşmayı gerçekleştiren isim ise dönemin MİT Müsteşarı Fuat Doğu... Doğu’nun geçmişi ve ilişkileri önemliydi. Çünkü MİT’in başındaydı ve o tarihlerde MİT-CIA iç içe çalışıyordu. Türkiye aleyhindeki planları, projeleri beraberce tertipleyip uygulamaya koyuyorlardı. Tabiî ki bütün bunlar gizlilik içinde yürütülüyordu. MİT’in hafızasındaki bu bilgilerden bugün neden hiç söz edilmiyor?

Türkiye’nin en önemli işadamı Vehbi Koç’un evinde Komünizmle Mücadele Derneği Erzurum kurucularından Fetullah Gülen ve onları bir araya getiren MİT Müsteşarı Fuat Doğu buluşuyor...

O yıllarda CIA ile MİT’in iç içe çalıştığını çoğu kimse biliyor. 

Burada adı geçen bu şahıslarla alâkalı bazı bilgiler ilave etmekte fayda var:

FUAT DOĞU

Fuat Doğu Türkiye’nin derinden yönlendirilmesinde, bazı hususların gizli tutulmasında asıl vazifeyi yapanlardandır. Yakın tarihin derinliklerinde büyük rolü olanlardandır. Ortadoğuda istihbarî durumu ve memleketlerle bilinmeyen gizli ilişkileri-aktörleri kurgulayan, kişileri vazifelendirenlerdendir. Derin devlet tartışmalarında bir şekilde kilit isim olarak kalmıştır. Ancak milletin böyle bir kişi hakkında ne yazık ki yok denecek kadar bilgisi vardır. 2004 yılında yani yakın zamanda vefat etmiş olmasına rağmen google başta olmak üzere hemen bütün kaynaklarda hakkında yok denecek kadar az bilgi bulunmaktadır. MİT eski Müsteşarı M. Fuat Doğu’nun “Ben MİT müsteşarlığı yapmadım, CIA’nın şube müdürlüğünü yaptım” sözleri Türkiye’nin derin güçlerce nasıl ablukaya alındığının resmidir. “Ört ki ölem” dedirtecek cinstendir.

YAŞAR TUNAGÜR

Dönemin Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yaşar Tunagür, Gülen’e çok yardım etmiştir. 

Yaşar Tunagür 1924 yılında Beşiktaş’ta dünyaya gelmiştir. Ankara Atatürk Lisesinden mezun olmuştur.

1953 yılında müftülük sınavını kazanır. Ezine’de müftülüğe başlar. Daha sonra Balıkesir’de vazife yapar. Ondan sonra da Edirne’de vazifeye devam eder. Edirne’nin Üç Şerefeli Camii’nde vaizlik yapan Gülen’le tanışır. Aralarındaki samimiyet çok dikkat çekicidir. 

Latif Erdoğan’ın bildirdiğine göre ise 1970’li yılların başlarında Vehbi Koç’un evinde Fetullah Gülen ve MİT müsteşarı Fuat Doğu’nun da katıldığı toplantıyı Yaşar Tunagür tertip etmiştir. 

Bu toplantıya, Gülen hareketinin teşkilat haline gelmesinde bir kilometre taşı sayıldığı için çok ehemmiyet verilmektedir. Sanki 15 Temmuz’a uzanan yolun taşları o zaman döşenmeye başlanmış. Yine Latif Erdoğan’a göre bugün FETÖ-PDY adıyla nevzuhur teşkilatın temellerinin atıldığı toplantı bu toplantıdır. Her türlü icabatı MİT tarafından düşünülüp hesap edilmiştir.

Bu toplantıda Türkiye’nin İslâm’a dönüşünün engellenmesi, daha açık mânâsıyla Erbakan hareketine mani olunması planlanmıştır.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu şu cümleleri sarf etmektedir: “Fetullah Gülen’i ilk parlatan ve bazı yabancı petrol şirketlerinin sponsorluklarıyla çalışmalarını sürdüren kişi bu Yaşar Tunagür’dür.” 

Fuat Doğu ve Yaşar Tunagür birtakım karanlık çalışmaları beraber yapmışlardır.

Yaşar Tunagür’ün Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olmasından dolayı yaptıklarını kabullenemeyenler için şunları hatırlatmakta fayda var:

Sen Pol’den Hasan Sabah’a pek çok hain sinsilikle işe başlamış ve güçlenmişlerdir. 15 Temmuz’a uzanan yolların taşları sinsi ve hainlerce bu şekilde döşenmişti.

Ancak her şey Allah’ın kudret elindeydi. Melun emellerine eremediler. Bize 251 şehid verdirdiler. Pek çok da Gazi tabiî. 

15 Temmuz şehidlerimize ve bütün şehidlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şâd olsun. Amin. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Çamlı

Latif erdoğan o yıllarda fetanyaho ile aynı evde kalıyordu, bizler de okul koridorunda her teneffüste tartışır ikaz ederdik,yolunuz eğri,erbakan rahmetli tırnaklsrıyla kazıyor gelin etmen eylemen çıkın şu atın kuyruğunun altından, ne gezer havasına diyecek yoktu,çünkü abi. geubundandı, Ondan sonra otuz yıl daha onun kucağında yaşamaya devam etti.hele bir bursa hatirası anlatır ki tam sahtekarlığını iki değil birkaç yüzlülüğünü yakalamıştr hainin,kendisi daha iyi anlatır nasılını, ona rağmen amerika yolundan geri döndürülüp kovuluncaya kadar çömezliğe devam etmiştir. Sayın yazar otuz yıldan gazla aynı meskende yaşayıp hainliğini hiç mi sezmedi de şimdi vik vik ediyor,biz kendilerini 4 yıl uyardık, boykotu kırmaya fetanyoho nezaretinde geldinde de bi ton dayak yediler gene akıllanmadılar.çünkü orası yağlı ballıydı

Yavuz

DEVŞİRME SOLYANDANÇARKLITAIFE. .......MAALESEF...DÜNYADA. .HAİNİ. .DEVŞİRME Sİ. ..ÇOK. .OLAN...ÜLKEYİZ. ...PARA İÇİN. ..MEVKİ. ..MAKAM..İÇİN. ..BABAMIZIN. .ONURU MUZ. .SEREFİMİZİ. .SATACAK...MAHLUK ATLARLAR. ..LA..BİRARADA. ..YAŞIYORUZ. ...MİSAL. ..ÇOK. ...ANCAK..ÇIPLAK. .ELLERİYLE. .BU...MAHLUK LARA. .DİRENEN. ..VATANSEVER...İNSANLAR MIZ. ..BİZE. ..YETER...DÜŞMANA. ..YETER...KAFİRLERİN. ..DEGİRMENİ NE. .ŞU. .TAŞIYANLAR. ..KAFİR. ..SAYILIR....LANET...OLSUN...HEPSİNE. ...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23