• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Emin Gerger
Mehmet Emin Gerger
TÜM YAZILARI

Fatih ve İstanbul’un Fethi

30 Mayıs 2024
A


Mehmet Emin Gerger İletişim: [email protected]

 

Sultan 2. Mehmed Han, yedinci Padişah olarak Osmanlı tahtına çıktı. (1451-1481) yılları arasında Osmanlı Devleti’ni idare etti. Edirne’de dünyaya gelmiştir. Çok yönlü bir kişiliğe sahiptir. Üstün zekâsı küçük yaşlarda ortaya çıkmış ve çok iyi hocalardan ders almıştır. Çok yönlü olarak aldığı eğitim ile Türkçe’den başka, Arapça, Farsça, Yunanca, Sırpça, Latince ve Slavcayı da okur ve yazardı. İyi bir şairdi. Mahlası Avni idi. Şimdi gelin, İstanbul’un Fethi’nin 571. Yıldönümü’nde; Feth’in Tarihî Kronolojisini özetle yeniden hatırlayalım:

17 Mayıs 1453 Perşembe: Marmara’dan Haliç’e kadar olan Surların Türk Topları tarafından şiddetle dövülmesi. 

18 Mayıs 1453 Cuma: Türk ustaların bir gecede yaptıkları tekerlekler üzerinde yürüyen Kule, üzerindeki müteharrik köprü indirilerek Surlara rampa edildi. Türk serdengeçti askerleriyle Bizans askerleri arasında büyük çarpışmalar olması. Bizans’ın Rum Ateşi kullanarak kuleyi yakması ve Türk ustaların kuşatma sırasında bu tür kuleler yaparak kullanması. 

19 Mayıs 1453 Cumartesi: Türk Bombardımanı devam etmesi. Bizanslıların açılan gedikleri kapatmak için son gayretlerini sarfetmesi. 20 Mayıs 1453 Pazar: Karşılıklı lağımlar kazılması fakat bir netice alınamaması. 

21 Mayıs 1453 Pazartesi: Osmanlı-Türk Donanması’nın Haliç’e gerilen zinciri kırmaya çalışması. 

22 Mayıs 1453 Salı: Ateşlenen Türk lağımlarının Bizans Surlarını yer yer çökertmesi. 23 Mayıs 1453 Çarşamba: Türk Ordusunun şiddetli bombardımanları ve kazılan lağımlarla Bizans Surlarının tamir edilemez hale gelmesi. Bizans’ın umudunu bütünüyle kaybetmesi. Bizans halkının Kiliselere sığınıp dua etmesi. Fatih’in Top ateşini durdurarak, İsfendiyaroğlu İsmail Bey’i Elçilik göreviyle Bizans İmparatoru’na göndermesi, İmparatora son defa olarak hazinelerini alıp gitmesini, şehrin düşeceğini daha fazla can kaybına sebep olmadan şehri teslim etmesini ihtar etmesi. Bu teklifin Bizans İmparatoru tarafından reddedilmesi. 

24 Mayıs 1453 Perşembe: Bizans İmparatoru Konstantin Dragazes’in, Fatih’in teklifini reddetmesi üzerine Top atışlarının yeniden başlaması. 

25 Mayıs 1453 Cuma: Bizans İmparatorunun başkanlığında, şehrin ileri gelenleri ve Kilise Papazlarıyla yapılan toplantıda, şehrin kurtarılamayacağı bu sebeple hiç olmazsa İmparator’un kaçması gerektiğinin ileri sürülmesi. Kral Konstantin’in bu teklifi reddetmesi. Bunun üzerine Bizanslı kadın ve çocukların limandaki 15 gemiye bindirilip kaçırılması kararının uygulanması. 

26 Mayıs 1453 Cumartesi: Hunyadi Ynoş’tan Macar Krallığını devralan Beşinci Ladislas’ın, Krallığını Fatih’e bildirmek bahanesiyle –gerçekte ise Fatih’i İstanbul’un fethinden vazgeçirmek amacıyla- Fatih’e Elçiler göndermesi. Ancak Elçilerin, Bizans Surlarının Türk Toplarının bombardımanlarıyla artık işe yaramaz hale geldiğini şehrin umumi bir hücumla Türkler tarafından alınabileceğini görmesi. 

27 Mayıs 1453 Pazar: Fatih Sultan Mehmed’in riyasetinde (Başkanlığında) bir Harp (Savaş) Meclisi’nin toplanması. Vezir Çandarlı Halil Paşa’nın; Bizans’a yardım için bir Haçlı Ordusunun gelmekte olduğunu ve Macar Kralı’nın da Türkleri arkadan vurmak ihtimali olduğunu söylemesi. Buna karşılık başta Zağanos Paşa olmak üzere diğer Vezir ve Komutanların muhasaranın İstanbul’un fethine kadar devam etmesi kararını bildirmesi. Fatih’in bu kararı bu kararı kabul ederek muhasaraya devam emrini vermesi. 

28 Mayıs 1453 Pazartesi: Türk Ordusu’nun son büyük hücum için hazırlıklar yapması ve Bizans Surlarının sürekli bombardıman edilmesi. Aynı zamanda hendeklerin toprakla doldurulması, kütüklerin yuvarlatılması ve Surlara tırmanmak için merdivenler hazırlanması. Bizans Surları’na ilk çıkacak Müslüman Türk askerlerine büyük mükâfatlar verileceğinin tellallarla duyurularak vâdedilmesi. Bizans İmparatoru’nun Ayasofya Kilisesi’nde son bir toplantı yaparak, halkı gayrete davet etmesi. Daha sonra da atına binerek, harap hale gelmiş olan Surları dolaşarak, aç, uykusuz, yorgun ve yaralı askerlerine son defa cesaret vermesi. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed’in de ikinci defa bir Harp Meclisi kurarak, kahraman İslam askerlerine Hücum Nutku’nu söylemesi. 

29 Mayıs 1453 Salı: Türk Ordusunun büyük bir ateş ve mum şenliği yaparak Bizans’a karşı umumi hücumun yapılması, Fatih’in Sabah Namazı’nı kıldıktan sonra Gazâ niyetiyle atına binmesi ve Bizans’ın mukavemetinin kırılarak, Ulubatlı Hasan adlı Müslüman Türk kahramanının Surlara tırmanarak Osmanlı Sancağını burçlara dikmesi ve Şehid olması. Cenevizli Jüstinyani’nin yaralanarak bulunduğu yeri terk edip kaçması. Osmanlı Askerlerinin birçok noktadan şehre girmeye başlaması, Bizans imparatoru Konstantin Dragazes’in bu sırada vurulup ölmesi. Böylece Şarki (Doğu) Roma İmparatorluğu’nun (Bizans’ın) tarihe karışması. İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmed (2. Mehmed)’in Ayasofya Kilisesi’ne gelerek, bu büyük Kilise’yi Camiye tahvil etmesi (çevirmesi), Ezan-ı Muhammedi okutarak, içinde Namaz kıldırması. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed Han’ın Ortaçağı kapatıp, Yeniçağı başlatması.” (1) Fatih, doğuda ve Batıda birçok fetihler yaparak, Osmanlı Devleti’ni, dünya siyasetinde ağırlığı olan büyük bir İmparatorluk haline getirmiştir. 

“İmtisâl-i Câhidû-fillâh olupturniyyetüm 

  Din-i İslâm’un mücerred gayretidür gayretüm” diyen Fatih’e, Fetih şehid ve Gâzilerine, İstanbul’un fethinin 571. Yıldönümünde Allah Teâla’dan rahmet niyaz ediyorum. 

Daha Geniş Bilgi için Bkz. “M.Emin GERGER, Bilinmeyen Yönleriyle Fatih, Fetih ve İstanbul, Gerger Yayınları, İstanbul, 2015. İletişim: [email protected] Tel: 0532.5226164

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdülkadir Seyit Mahmutlu

Muhterem Yazarımız M. Emin GERGER'e, bu güzel ve aydınlatıcı Makale'sinden dolayı çok teşekkür ediyorum. İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han'a da yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Selam, saygı ve dualarımızla..

Uzman

Bu yazıyı okuduğumda ecdadımızın mükemmel bir iş çıkardığını bir kez daha idrak ettim ve ne büyük zorluklarla ecdadımızın hz.peygamberin müjdesine nail olabilmek için çarpıştığını anladım!Allah başta önderimiz liderimiz şanlı komutan fatih sultan mehmet han hazretlerinden sonra da bu fetihte çarpışan can veren askerlerimizden razı olsun makamları âli olsun.Bu fedekâr insanların sayesinde istanbulda yaşıyoruz ne mutlu istanbulun fethi fethinde çarpışan ve şehit olan askerlere ki hepsi de hz.peygamberin hadisine mazhar oldu!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23