• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Emin Gerger
Mehmet Emin Gerger
TÜM YAZILARI

Başbakan Erbakan’ın Dâvâsı

28 Şubat 2024
A


Mehmet Emin Gerger İletişim: [email protected]

 

Eski Başbakanlarımızdan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926- Sinop’ta dünyaya geldi. Babası Ağır Ceza Reisi (Hakimi) Adanalı Mehmet Sabri Bey, annesi Sinoplu Kamer Hanım’dır. 12 Ekim 1969- Necmettin Erbakan Konya’dan Bağımsız Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. 26 Ocak 1970- Millî Nizam Partisi (MNP) Necmettin Erbakan’ın Genel Başkanlığında kuruldu. Da’va arkadaşları ile birlikte “Besmele”yle başladıkları “Milli Nizam” hareketi/Partisi’nin Kuruluş Beyannamesi’nde şöyle diyorlardı: “Allah’ın hakkı tutma, iyiliği emretme, kötülüğü nehyetme yolunda seçtiği aziz ve mümtaz milletimize…”(Hasan Aksay’dan naklen.) Dâva arkadaşı  TBMM Eski Başkanı Yasin Hatiboğlu’nun veciz bir biçimde ve isabetle belirttiği gibi;

“Tarihin eline verdiği mührü, 

Da’vası uğruna kullanan adam, 

Kim ne derse desin, fütûr etmeyiz,

Seni seviyoruz, savunan adam.”

11 Ekim 1972-Millî Selamet Partisi (MSP) Süleyman Arif Emre’nin Genel Başkanlığında kuruldu. 14 Ekim 1973-Millî Selamet Partisi (MSP), seçimlerde yüzde 11 oy (rey) alarak 48 Milletvekiliyle TBMM’ye girdi. 20 Ekim 1973-Necmettin Erbakan, Millî Selamet Partisi (MSP) Genel Başkan’ı oldu. 6 Eylül 1980-   MSP’nin Konya’da düzenlediği “Kudüs Mitingi” 100 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 12 Eylül 1980-  Kenan Evren Başkanlığındaki Milli Güvenlik Konseyi  Türk Silahlı Kuvvetleri adına  darbe yaparak yönetime el koydu. Bütün Siyasi Partilerle birlikte MSP de kapatıldı. MSP lideri Erbakan tutuklanarak, Mamak (Ankara) Cezaevi’ne kondu. İdamla yargılanan Erbakan, MSP yöneticisi arkadaşları ile birlikte Askeri Yargıtay ve Mamak Askeri Mahkemesi tarafından “suçsuz” bulunarak, “beraat” etti. 11 Ekim 1987- Necmettin Erbakan, Refah Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 24 Aralık 1995- Refah Partisi, Genel Seçimler’de yüzde 21,38 oy alarak 158 Milletvekilliği kazanarak birinci parti oldu. 28 Haziran 1996-   Refah Partisi ile DYP arasında kurulan Refahyol Hükümetinde Erbakan, 54. Cumhuriyet Hükümetinde Başbakan oldu. 

“İslam’ı iyi öğrenmeliyiz, Kur’an’ın hükümlerini hayatımıza tatbik etmeliyiz, her yerde, her halde ve her meselede mutlaka İslam’a göre düşünmeliyiz..”dedi. “Milli Görüş; bir medeniyet projesidir. “Milli Görüş, Sultan Alparslan’ın, Sultan Fatih’in, Ulubatlı Hasan’ın görüşüdür..”dedi. İslam Birliği’ni kuracağız, Türkiye’yi lider ülke yapacağız..” dedi. “Kendi fabrikamızı, kendi tankımızı, kendi uçağımızı kendimiz yapmalıyız/ yapacağız..”dedi. “Âdil düzeni kuracağız, sömürüye son vereceğiz..” dedi. “İstanbul nasıl kalkınmışsa, Anadolu da öyle kalkınacak..” dedi. “Türkiye’yi bölmeyi amaçlayan dış destekli terörü, İslam kardeşliği ve Doğu-güneydoğu ekonomik açıdan kalkındırarak önleriz..” dedi. Siyasi mücadelesi boyunca ve Hükümet olduğu dönemlerde daima Müslüman ve özgür bir Türkiye (Din eğitim ve öğretiminin kâmil manada sağlandığı, demokrasinin, insan haklarının, hukuk devleti ilkelerinin egemen olduğu, Başörtüsü (kılık-kıyafet) yasağının –kamu ve özel sektörde- tamamen ortadan kalkması v.s.) için gece gündüz demeden mücadele etti. “İslam sadece Müslümanlara değil bütün dünyaya huzur ve barış getirecek değerleri bünyesinde taşımaktadır. Gençler de bu barışın teminatıdır. Barış, kardeşlik, sevgi, adalet ve huzur tüm insanlığın ortak talebidir. Müslüman gençlerin de bu değerleri taşımaları bir zorunluluktur. İslam coğrafyası ırkçı emperyalistlerin elinde kan gölü haline çevrilmiştir. Ayrıca işsizlik, açlık, insan hakkı ihlalleri ile dünya gençliği bunalıma sürüklenmektedir. Gayemiz, tüm insanlığın saadeti için bütün gücümüzle çalışmaktır. Dünyaya yön veren ve tarihe şan veren hareketlerin itici gücü tarih boyunca gençler olmuştur. Çelebi Mehmet’leri ve Fatih’leri yetiştiren bu coğrafya bağrından sayısız kahraman çıkarmıştır, yine çıkaracaktır. Bizim hareketimizin motoru gençliktir…” Türkiye’nin -54. Hükümeti’nin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, hakaretlere, iftiralara, darbelere, hapislere, 28 Şubat zulümlerine, yerli (!) ve yabancı Siyonist komplolara, tuzaklara, oyunlara rağmen, inancından, davasından asla taviz vermedi, daima Hakk’ın hakimiyeti, Türkiye’nin ve Müslümanların birliği-dirliği, kalkınması, ilerlemesi, mâmur, müreffeh olması, insanlığın sömürüden kurtulması, hidâyeti, huzuru için gece-gündüz demeden mücadele etti… (1)

Öksüzün yanında, çaresize dost, 

Her zaman hayr ile anılan adam, 

Yalnız değilsin, işte milyonlar,

Seni seviyoruz, savunan adam.” (Yasin Hatipoğlu)

İslâm dâvasının yılmaz savunucusu Necmettin Erbakan, 27 Şubat 2011’de ebedî âleme irtihâl etti. Vefatının 13. yıldönümünde Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamıza, Allah Teala’dan rahmet niyaz ediyorum. (Ruhuna Fatiha)

Daha Geniş Bilgi için Bkz. “Bilinmeyen Yönleriyle Necmettin Erbakan-Milli Nizam’dan Başbakanlığa, Mehmet Emin Gerger”, Gerger Yayınları, İstanbul. / Kitabı istemek için iletişim: [email protected]/Tel: 0532 522 61 64

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

M.Ali Seyit Mahmutlu

Selamün aleyküm. Türkiye ve İslam Alemi'nin birliği, kardeşliği, güçlenmesi için büyük hizmetlerde bulunan merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamıza, yüce Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Mekanı Cennet olsun. M. Emin Gerger'e de bu güzel ve önemli Yazısından dolayı çok teşekkür ederim. Dualarımızla..

Şeref

Erbakan'ın liderliğinde "milli görüş" hareketi dururken AKP neden kuruldu acaba...?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23