• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Şimşek
Latif Şimşek
TÜM YAZILARI

MİT’in çantasından çıkanlar ve İbrahim Kalın’ın 2024 ajandası

12 Ocak 2024
A


Latif Şimşek İletişim: [email protected]

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir cümlesi MİT’in 97. kuruluş yıldönümü resepsiyonuna damga vurdu. Erdoğan teröristlere ve hainlere şöyle seslendi:

“Türkiye Cumhuriyeti belki yarına bırakır ama ihaneti ve terörü kimsenin yanına bırakmaz.”

Terörün ne olduğu kim olduğu belli...

Erdoğan özellikle “ihanet” e vurgu yaptı. Bu ifadeyi MİT’in kuruluş yıldönümünde yapması, “kripto hain” lere mesajdı. “MİT bütün hainleri tespit etti, sizi biliyoruz” mesajı verdi. 

Ardından, İsrail’in casusluk faaliyetlerine dönük operasyona değindi ve “İsrail şaşırdı! Durun bakalım daha bu ilk adım” dedi. Bu bana; Yakın gelecekte, hem İsrail hem de diğer ülkeler adına casusluk faaliyetinde bulunan daha büyük balıklara bir operasyon gelebileceği izlenimini verdi.

MİT’İN ÇANTASINDAN ÇIKANLAR

MİT’in 97. kuruluş yıldönümüne “KALE” yerleşkesinde katıldık.

Basın mensuplarına ve davetlilere dağıtılan çantadan. 97. Yıl için bir plaket, İbrahim Kalın’ın kaleme aldığı; “Belirsizlik Çağında Hibrit Tehditler” kitabı, MİT Müzesi’ni tanıtan bir broşür ve “Batılı Ülkelerde Aşırı Sağ Hareketler” isimli çalışma kitabı vardı.

Bu son kitap, yeni kurulan Milli İstihbarat Akademisi’nin ilk değerlendirme raporuydu. Raporun içindekiler bölümüne göz attığımda ABD ve Avrupa’daki ırkçılık, İslam ve Türklük karşıtı faaliyetlerin irdelendiğini gördüm. Batı’da camilere bırakılan tehdit mektuplarından İslam’a hakaret eylemlerine, Rus-Ukrayna ve İsrail-Filistin savaşlarındaki aşırı sağ hareketlere kadar kapsamlı bir çalışma yapılmış. Her araştırmacının her gazetecinin mutlaka okuması gereken bir çalışma. Milli İstihbarat Akademisi’ni ve emeği geçenleri kutluyorum.

İBRAHİM KALIN’IN 

2024 AJANDASI

İbrahim Kalın; Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte uzun bir yol yürüyen, genç, dinamik, enerjik ve tecrübeli bir devlet adamı. MİT’in 2023’teki operasyonlarına baktığınızda çok başarılı bir başkanlık yürüttüğü de kendiliğinden ortaya çıkar. 

İbrahim Kalın’ın konuşmasında; “Cumhurbaşkanımızın, stratejik dirayetli ve dönüştürücü liderliği tüm kurumlarımızın aynı hedef doğrultusunda çalışmasını sağlamaktadır. Bu hepimiz için büyük bir değerdir” dedi. 

İbrahim Kalın, özellikle, PKK/YPG, FETÖ, DHKP/C ve DEAŞ terör örgütleriyle mücadelenin 2024 ajandasında da önemli bir yer tuttuğu mesajını verdi.

MİT’İN SİVİLLEŞMESİ 

NEDEN ÖNEMLİ?

ABD’nin geçmişte Türkiye’yi MİT ve TSK üzerinden şekillendirdiğini, yönettiğini anlatmaya gerek yok. 

Asker kökenli MİT müsteşarlarının başbakanlar yerine Genelkurmay başkanına çalıştığı ve darbelerin alt yapısını oluşturduklarını da biliyoruz.

Başka bildiklerimiz de var. Mesela; MİT’in maaşlarının CIA tarafından ödendiğini, MİT ve CIA’nın aynı binaları merkez olarak kullandıklarını. Özal ve Demirel’in anlaşarak 1992’de ilk sivil MİT Müsteşarı olarak Sönmez Köksal’ı atamalarının altındaki temel neden de budur zaten.

Şimdi işler çok farklı. 

MİT’in başında zıpkın gibi bir demokrasi sevdalısı, sivil iktidara ve liderine gönülden bağlı bir isim var. İbrahim Kalın’ın o koltukta oturuyor olması, devletin diğer kurumlarıyla demokratik eşgüdümü herkese güven veriyor. MİT’i yıllarca başarıyla omuzlamış, aynı başarıyı şimdi Dışişleri Bakanlığı’nda sürdüren Hakan Fidan’ı asla pas geçemeyiz. MİT’in bugünlere gelmesinde emeği çok büyük.

CHP’DE YUMRUKLAR 

HAVADA UÇUŞUYOR

CHP 2024 Mart seçimlerine çok başlı kavgalarla gidiyor.

Özgür Özel’in “işi zor” demek yetmez, “çok ama çok zor”.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un ilçeleri bir kenara, tüm Türkiye’de başkan adaylarını belirlemeye soyunmuş. Özgür Özel’e meydan okuyor. Adeta; “Genel başkan benim” mesajı veriyor.

İmamoğlu yetmezmiş gibi bir de Mansur Yavaş Özgür Özel’e kazan kaldırdı.

Etimesgut Belediye Başkan adaylığı için Mansur Yavaş İyi Parti’den istifa eden Mesut Özarslan’ı düşünürken, Özel, sanatçı Erdal Beşikçioğlu’nu gösterdi. Mansur Yavaş’ın bu karar üzerine küplere binerek, Genel Merkeze gittiği ve ses tonu yüksek bir tartışma yaşandığı biliniyor. Ama Özel geri adım atmadı ve Erdal Beşikçioğlu’nun adaylığı PM’de görüşülerek kesinleşti. Erdal Beşikçioğlu’nu ise Özgür Özel’e Ekrem İmamoğlu’nun önerdiği konuşuluyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

MUZAFFER

ELİNE SAĞLIK, VATAN AŞKI MAYA GİBİDİR, SÜTÜ BOZUK OLANDA TUTMAZ.....İÇ VE DIŞ HAİNLERİ BELİ DİR ,FİTNE VE FESAT KARIŞTIRMA YAPARLAR BECERİKSİZ LER YALANCI LAR SAHTEKAR LAR BELİ DİR.....ALLAH CC TUZAKLARI BOZAR......

Erdal Ahat

Taraflı yayın olur ama bu kadar olmaz.MİT’in şanlı Türk ,asker kökenli yöneticilerini saygıyla anıyorum. Yeni yöneticilerine başarılar diliyorum.MİT Türk’ün gurur abidesidir…
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23