• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Fahrettin Dede
Fahrettin Dede
TÜM YAZILARI
11 Mart 2019

Tüm muhalifler terörist mi?

Yerel seçimlere bugün itibariyle tam 20 gün kalırken, seçim meydanları da gittikçe ısınıyor. Türkiye, 31 Mart seçimlerine sadece 31 Mart şartlarında gitmiyor. Ta 2013’te, 17-25 Aralık ile başlayan ve kabaca 2023 hedefleriyle tahdid edilecek şekilde saatlerce sürecek konuşmalar, onlarca sayfalık makaleler yazılarak anlatılabilecek bir süreç içinde giriyoruz 31 Mart seçimlerine… Türkiye’nin ve Erdoğan’ın açıkça hedefe konduğu 2013’ten 2023’e kabaca ve tamı tamına bir 10 yıl!

TÜRKİYE’NİN PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜĞÜ

Erdoğan, uzunca bir süredir tam da bunu yapma çabasında! Pek çok miting konuşmasında bütün bu 10 yıllık süreci özetleyen konuşmalar yapıyor. Kendisini, partisini ve Türkiye Cumhuriyetini kimlerin, neden ve niçin hedefe koyduklarını üstüne basa basa anlatıyor. Türkiye bugünlere kolay gelmedi. FETÖ, DAEŞ, DHKP-C gibi terör örgütlerinin yanı sıra bölgesel ve küresel pek çok devletin saldırısına meydan okuyarak bugünlere geldi. Dünyada çok az devletin sağ çıkabileceği bir savaşı Türkiye, psikolojik üstünlükle sürdürebiliyor. Bu psikolojik üstünlüğün en önemli amili ise hiç kuşkusuz ki Erdoğan’ın güçlü ve karizmatik kişiliği oldu.

“BİZ ÇÖZERİZ” DEMESİ GEREKENLER…

Türkiye, halkı ve devletiyle bu savaşı verirken, parti bürokrasisine hapsolmuş muhalefet partilerinin yöneticileri ise her fırsatta bu büyük savaşı görmezden geldi. Mesela mantıken “Türkiye’nin bir beka sorunu vardır, onu da biz çözeriz” demesi gereken başta Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener gibi muhalefet partileri ısrarla PKK/PYD terörünün üzerini örtme yarışına giriyorlar. Sözgelimi KılıçdaroğluHayır efendim, Türkiye’nin ne beka sorunu olacak?” diyor. 7 Haziran’da hükümeti “HDP ile birlikte iyi sallayan” CHP’lilerden ses çıkmıyor bu duruma… İlginçtir, CHP’nin müttefiki “ülkücü” İYİ Parti’den de ses yok!

DEMOGOJİ YAPIYORLAR

Ama Allah için muhalefetin iyi yaptığı bir şey var ki, ona da demogoji diyorlar…

Erdoğan, PKK’ya “terörist” dediğinde, “Erdoğan, Kürtlere ‘terörist’ dedi” diyorlar… Erdoğan, “Meyve sebze terörüne son vereceğiz” dediğinde “Erdoğan, esnafları terörist ilan etti” diyorlar…

Oysa herkes, Erdoğan’ın kime ve niçin terörist dediğini biliyor, sadece işine gelmeyenler lafı eğip bükmenin derdinde…

 

Erdoğan’ın da dikkat etmesi gerekiyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde İYİ Parti lideri Akşener ile geniş kapsamlı bir polemik yaşıyor. Polemiğin sebebi yukarıdaki yazının da konusu…

Acı olan şu ki, Erdoğan’ın en önemli imtihanı muhalefet partileri oldu. Halen 15 Temmuz gecesi sergiledikleri tavrın hesabını veremeyen muhalefet partileri, Erdoğan’a 15 Temmuz’un hesabını sormaya kalkıyorlar. Ancak bu süreçte Erdoğan’ın da dikkat etmesi gereken durumlar var.

Erdoğan’ın siyasetçi kimliğinin Cumhurbaşkanı kimliğine galebe çaldığı da olmuyor değil. İşte tam da böyle durumlarda 1974’te kurulan Sivas’taki üniversiteyi kendilerinin yaptığı gafına imza atabiliyor. Benzer şekilde, ‘terörist’ ve ‘beka meselesi’ gibi söylemlerin dozuna ve kapsamı için daha dikkatli olmak gerek…

 

Beka sorunu gerçekten yoksa…

Çok merak ediyorum, tıpkı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği Türkiye’nin bir beka sorunu yoksa;

■ 15 Temmuz neden yaşandı?

■ DAEŞ neden hiç İran’a ve Suudi Arabistan’a saldırmadığı kadar Türkiye’yi hedef aldı?

■ ABD neden binlerce TIR silahı Suriye’nin kuzeyine yığdı?

■ Suriye’nin kuzeyindeki PYD terör örgütü neden Türkiye’yi hedef alıyor?

■ İlgililerinin ‘şer ekseni’ olarak adlandırdıkları BAE-Suud ekseni neden Türkiye’ye yönelik onca planı uygulamaya koydu?

Daha fazla uzatmaya gerek yok. Bütün bunlara rağmen, halen “Türkiye’nin beka sorunu yok” mu diyeceğiz?

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23